Futbalisti MFK Dukla Banská Bystrica sa v sobotu 6. augusta od 18.00 h po vyše siedmich rokoch predstavili v domácom fortunaligovom stretnutí. Rovnako ako v dovtedy poslednom zápase najvyššej súťaže na Štiavničkách, aj tentokrát im bol súper MFK Ružomberok. Z duelu, v ktorom Dukla vyhrávala 2:0, no napokon nezískala ani bod, vám prinášame aj bohatú fotogalériu a pozápasové vyjadrenia.

Štiavničky sa radovali už v 3. minúte, keď Adrián Slávik posunul na pravom krídle loptu Lukášovi Migaľovi, ktorý výborne odcentroval a zvnútra päťky otvoril skóre hlavičkou David Depetris – 1:0. Pre zakončovateľa Dukly to bol už tretí gól v aktuálnej sezóne. Hostia pohrozili po prvýkrát v 9. minúte kedy z pravej strany odcentroval Fabiš a Hruška musel vytlačiť z pod brvna hlavičku Gereca. V 12. minúte sa zas ocitol v nádejnej príležitosti Rakyta, ktorý dostal prihrávku do šestnástky, no zakončením povedľa brankára Dukly nevyrovnal. V 18. minúte si Matúš Hruška poradil s priamym kopom Masla spoza pokutového územia.

Bystričania si vypracovali ďalšiu nebezpečnú príležitosť v 20. minúte po rýchlej kontre, v ktorej Michal Faško vysunul na pravé krídlo Slávika, ten našiel v šestnástke Depetrisa, ktorého zakončenie z uhla vytesnil Frühwald na roh. Krátko na to zachytil Timotej Záhumenský nepresný nákop brankára Ružomberka, prihral do pokutového územia Róbertovi Polievkovi a kapitán domácich obaľovačkou tesne minul ľavú tyč brány hostí.

Ďalšie dve šance mala Dukla v rozmedzí 26. a 27. minúty. Najprv sa Depetris opäť ocitol pred bránou s loptou a trafil brániaceho hráča. O niekoľko desiatok sekúnd nasadil Polievka jasličky v šestnástke hneď dvom hráčom a ľavačkou opäť tesne minul ľavú tyč Frühwaldovej brány. V 37. minúte zajasali tribúny po druhýkrát, keď si Willwéber našiel odrazenú loptu, skúsil to spoza šestnástky a lopta s prispením teču Masla skončila v sieti – 2:0. V závere prvého polčasu si Ružomberčania vypracovali streleckú príležitosť, keď Luterán po narážačke strieľal z osi ihriska z približne 15 metrov vonkajším falšom, ale Hruška si strelu postrážil.

Úvodných 15 minút druhého polčasu veľa vzruchu neprinieslo. Strela Michala Faška zo 64. minúty z priameho kopu Frühwaldovi väčšie problémy nenarobila. Krátko na to poslal pred bránu dobrý center z pravej strany Migaľa, no v päťke nik z hráčov Dukly na loptu nedočiahol a Záhumenský zakončoval následne až príliš z uhla. Po uplynutí 70. minúty sa sen Dukly o víťaznej domácej premiére v sezóne začal pomaly rúcať. Neplatný ofsajdový gól striedajúceho Madleňáka zo 72. minúty bol prvým varovným signálom. Krátko na to už zverenci trénera Michala Ščasného inkasovali regulárne. Striedajúci Marko Kelemen potiahol protiútok po ľavom krídle, dostal sa až hlboko do šestnástky a jeho prihrávku pred bránu usmernil do vlastnej brány striedajúci Marian Pišoja.

V 75. minúte si Ľuboš Kupčík v súboji s Gerecom počínal nedovolene a hlavný arbiter Lukáš Dzivjak ukázal na biely bod. K penalte sa postavil Ján Maslo, ktorý strelou do ľavého dolného rohu Hruškovej brány vyrovnal na 2:2. V priebehu pár minút sa tak obraz hry zmenil a domáci len ťažko reagovali na stratu dvojgólového vedenia. Mužstvo trénera Petra Struhára napokon obrat dokonalo. V 86. minúte sa Kelemen otočil v šestnástke okolo Pišoju a strelou do bližšieho horného rohu rozhodol o výhre Ružomberka 2:3. Podľa oficiálneho zápisu sledovalo stretnutie priamo na štadióne 3528 divákov, no na pohľad sa nezdalo, že Štiavničky sú zaplnené takmer z polovice.

Pozápasové vyjadrenia:

Michal Ščasný, tréner MFK Dukla Banská Bystrica: „Ťažko sa mi niečo hodnotí, lebo ešte stále som sa nedostal zo šoku z toho, ako dopadol zápas. Aj keď musím povedať, že sme hrali proti výbornému, organizovanému súperovi. Zápas sme mohli ukončiť tretím gólom, aj keď stále za toho stavu 2:0 som vedel, že keby príde kontaktný gól, tak Ružomberok má takú silu, že je schopný zápas otočiť. To sa aj naplnilo. Musíme sa spamätať a ideme ďalej. Toto by sa nám na ligovej scéne nemalo stávať.“

David Depetris, strelec prvého gólu Dukly: „Nie sme spokojní. Zápas sme mali dobre rozohratý. V 70. minúte sme vyhrávali 2:0, takže sme to mali dohrať lepšie. Keď vám dajú tri góly za 15 minút, to je kruté. Súper sa po prvom góle dostal trošku do hry. S rešpektom hovorím, že do prvého gólu neboli v druhom polčase pri šestnástke. Zrazu idú trošku do rizika, penalta, 2:2 a zápas je znova otvorený. Je to o detailoch, ale s rešpektom si myslím, že dnes sme mali vyhrať. V prvom polčase sme mali šance vďaka tomu, že sme boli v bloku dobre koncentrovaní, išli sme do protiútokov a mohli sme dať aj viac gólov. Stav 2:0 bol ale celkom dobrý, ale dopadlo to tak, ako to dopadlo. Chcem poďakovať fanúšikom, atmosféra bola pre nás super. Dúfam, že budú v takomto počte chodiť stále. My sa budeme snažiť. Myslím si, že tím bojoval, hral srdcom. Výsledok nebol taký, ako sme čakali, ale určite fanúšikom ďakujem.“

Ľubomír Willwéber, strelec druhého gólu Dukly: „Veľmi ťažko sa mi hodnotí tento zápas, lebo si myslím, že okrem tých 15 minút, kedy nám dal Ružomberok góly, sme boli celý zápas lepší. V prvom polčase sme mohli dať určite 4 góly, mali sme viac vyložených šancí, takže veľmi ma to mrzí a určite aj celú kabínu. Ja sám neviem, čo sa stalo. Možno malá nekoncentrácia, malé poľavenie, ale nemyslím si, že by to niekto schválne vypustil. Možno nám ušlo šťastíčko, neviem… Musíme si to prebrať na videu a uvidíme. Nemyslím si, že je to nováčikovská daň. Máme v kabíne chlapcov, ktorí už hrali tú ligu, sme skúsení a keď vyhrávame 2:0 po polčase, tak si to musíme postrážiť.“

Filip Lichý, hráč MFK Ružomberok: „Takýto priebeh zápasu asi nečakal nikto. Do zápasu sme samozrejme išli stým, že tu ideme vyhrať, aj keď sa to nejavilo zo začiatku podľa našich predstáv, ale ukázala sa naša víťazná mentalita. Išli sme až do konca, nakoniec to prinieslo vytúžené ovocie a berieme z tadeto tri body. Napriek zraneniam sme sa zomkli a ťahali sme všetci jeden za druhého. Pre mňa to bol špecifický zápas, keďže som tu vyrastal a 11 rokov som tu hral, takže určite krásne emócie, krásny štadión, víťazný zápas, takže to nemôže byť lepšie. V prvom polčase sa ukázala efektivita, že sme nepremenili šance, aj keď to otváranie a to, čo sme mali nacvičené, nám vychádzalo. Akurát sme to vo finálnej fáze nedotiahli do úspešného konca. Dva góly sme dostali z brejkov po našich chybách. Cez polčas sme si to vysvetlili, nakoniec sa to ukázalo a vyhrali sme zápas.“

Marko Kelemen, strelec víťazného gólu MFK Ružomberok: „Sme spokojní. My sme verili do konca, že môžeme zápas zvládnuť. Sme super kolektív a myslím si, že sa to aj ukázalo. Som rád, že som pomohol víťazným gólom. Dúfam, že aj ten prvý mi pripíšu, ale nie… (smiech) Skoro celý týždeň som netrénoval a tréner sa ma pred zápasom pýtal, že či zvládnem 20-30 minút. Chcel som chalanom pomôcť a vyšlo to, tak som rád. Pokiaľ ide o súboje s Marianom Pišojom, poznám sa s ním dlhšie, možno si ma nepostrážil a ja som mu nejak utiekol a našťastie som dal aj gól. Veril som do konca, že to môžeme zvládnuť, takže super.“

Peter Struhár, tréner MFK Ružomberok: „Musím povedať, že kto dnes prišiel do Bystrice na zápas, sa určite nenudil, lebo sme videli útočný futbal z obidvoch strán, góly, emócie… V prvom polčase boli dôslednejší domáci, ktorí boli veľmi silní v útokoch. Vedeli trestať každú našu chybu a dali dva góly. My sme v prvom polčase hrali celkom dobre, otvárali sme si priestory, vedeli sme sa dostať do šance, ale naša efektivita nebola taká, ako sme si predstavovali. Do druhého polčasu sme išli s tým, že do 60. minúty chceme dať kontaktný gól. To sa nám nepodarilo, tak sme potom museli riešiť striedania, ktoré nám vyšli a striedajúci hráči nám priniesli kvalitu, nasadenie a tú našu energiu. Zápas sme otočili a sme veľmi radi, že sme vyhrali v Bystrici, lebo sme potrebovali práve takéto víťazstvo. Ukázala sa sila nášho kolektívu. My sme hlavne verili v to, že zápas môžeme otočiť. Ak niektorí neverili, to vedia len oni. Chlapci si toto víťazstvo môžu užívať.“

Fortuna liga – 4. kolo – sobota 06.08.2022 – Štadión SNP Štiavničky – Banská Bystrica

MFK Dukla Banská Bystrica – MFK Ružomberok 2:3 (2:0)

Góly: 3. Depetris, 37. Willwéber – 73. Pišoja (vla.), 76. Maslo (pen.), 86. Kelemen. ŽK: 68. Záhumenský, 75. Kupčík, 89. B. Ľupták – 63. Maslo, 87. Kelemen. Rozhodovali: Dzivjak – Štofik, Straka. Diváci: 3528

Zostava MFK Dukla Banská Bystrica: Hruška – Migaľa, Kupčík, Prikryl, Záhumenský – B. Ľupták, Willwéber (83. Franko) – Slávik (54. Pišoja), Faško (66. Richtárech), Polievka (C) – Depetris (66. Mazan)
Trenér: M. Ščasný

Zostava MFK Ružomberok: Frühwald – Fabiš (66. Morong), Maslo (C), Mojžiš (46. Malý), Selecký (71. Madleňák) – Luterán (66. Kelemen), Lichý – Rakyta (46. Halabrín), Tučný, Regáli – Gerec.

12 4 0 2 2 3 8 -5 2

Futbalisti MFK Dukla Banská Bystrica sa najbližšie predstavia v nedeľu 14. júla od 20.30 h v rámci 5. kola Fortuna ligy na ihrisku Dunajskej Stredy.