Treťoligista FK Rakytovce a Futbalová škola Mareka Hamšíka spájajú sily, aby naplnili svoje ciele na mužskej aj mládežníckej úrovni.

Spojený klub bude vystupovať pod názvom Rakytovce Sporting Club Hamsik Academy Banská Bystrica, skrátene RSC Hamsik Academy. Táto fúzia so sebou prináša aj nové logo a dresy, na tlačovej besede bol predstavený aj nový autobus.

Čo viedlo FK Rakytovce a Futbalovú školu Mareka Hamšíka k spojeniu síl? „Na to, aby FK Rakytovce mohli hrať vyššiu súťaž ako tretiu ligu, potrebujú mať kvalitnú a širokú mládež. Na druhej strane, Futbalová škola Mareka Hamšíka potrebovala mať mužský futbal na to, aby mohla hrať prvú dorasteneckú ligu. Tieto naše ambície nás primäli k tomu, aby sme si sadli za jeden stôl. Vo veľmi krátkom čase sme sa dohodli,“ odpovedal Alexander Koré, terajší majiteľ FK Rakytovce.

Alexander Koré bol následne konkrétnejší k samotným cieľom RSC Hamsik Academy: „Chceli by sme hrať v mužskom futbale druhú a v dorasteneckom prvú ligu, tak aby tam vznikla nadväznosť a postupnosť pre chlapcov, ktorí skončia v doraste, aby mohli ďalej rozvíjať svoje schopnosti a potenciál. Myslím si, že druhá liga je dobrý odrazový mostík pre hráčov, aby sa posunuli či už do prvej ligy, alebo do zahraničia. Stanovili sme si interný cieľ, že do nejakých troch rokov by sme chceli s dorastom postúpiť do prvej ligy.“

Majiteľ FK Rakytovce takisto priblížil, ako má byť zložené a kde bude hrávať svoje domáce zápasy seniorské mužstvo RSC Hamsik Academy: „Chceme to riešiť postupne a citlivo. Nie tak, že nakúpime hráčov, ale chceme to postaviť na tom, aby bolo mužstvo produkované našimi odchovancami a hráčmi. Už dnes pracujeme na tom, aby sme zlepšili infraštruktúru v Rakytovciach tak, aby sme tam v budúcnosti mohli hrať druhú ligu. S tým súvisia investície, ktoré sú plánované a budú nevyhnutné na to, aby sme mohli hrať či už tretiu ligu západ, alebo druhú ligu. Určite s tým počítame a sme pripravení na to, že nás to neminie.“

Zatiaľ čo Rakytovce prinesú do fúzie seniorské mužstvo, vkladom „Hamšíkovcov“ bude mládežnícka akadémia. O Futbalovej škole Mareka Hamšíka povedal viac jej viceprezident Alexander Rumanovský: „Na mládežníckom futbalovom trhu sme sa etablovali ako jeden kvalitný mládežnícky klub. Licenčné podmienky Slovenského futbalového zväzu nás primäli k tomu, že ak by sme chceli byť futbalovou akadémiou, potrebujeme mať mužov, čo sme doteraz nemali. Už dnes máme zhruba 365 detí v rámci našej školy. V cieľovom stave by to malo byť okolo 400 až 420 hráčov, vrátane dievčat a samozrejme mužov. Futbalovou akadémiou chceme byť, lebo vo veku pätnásť rokov nám štandardne šesť až sedem hráčov odchádza preč, aby pokračovali v kariére v prvej lige. Odchádzajú nám do futbalových akadémií a cieľom je to, aby ostávali v klube.“

RSC Hamsik Academy nesie vo svojom logu aj rok 1993, kedy bol založený podlavický klub Jupie. Práve v Podlaviciach začínal s futbalom aj dlhoročný kapitán slovenskej reprezentácie Marek Hamšík. „Ja som vyrastal v klube Jupie Banská Bystrica, v ktorom som začal v piatich rokoch a pred deviatimi rokmi som vstúpil ako investor do tejto školy. Chceme napredovať, chceme spraviť všetko pre to, aby tie deti mohli vyrastať v neskutočných podmienkach. Keď sa vybuduje areál v Rudlovej, tak budú mať jedny z najlepších podmienok na Slovensku, pokiaľ ide o ihriská a infraštruktúru. Touto fúziou budú vidieť aj cestu, kam napredovať. Budú vidieť, že môžu hrať tretiu, v budúcnosti možno druhú ligu, a to je už naozaj pekná cesta. Chlapci budú môcť zostávať v domovskom klube a hájiť tieto farby,“ vyjadrila sa tvár novej značky na futbalovej mape Slovenska.

Tridsaťštyriročný kreatívny stredopoliar a aktuálne aj majster Turecka s Trabzonsporom oznámil koniec reprezentačnej kariéry. Mareka Hamšíka podľa jeho slov v poslednom období trápili problémy s lýtkami, a niekde tak potreboval ubrať. Klubovú kariéru však ešte nekončí a teší sa na pôsobenie v európskych pohároch, ktoré má Trabzonspor vďaka zisku titulu isté. Čo však legenda talianskeho klubu SSC Neapol plánuje robiť po konci profesionálnej kariéry? „Ako som spomínal, chcel by som byť súčasťou RSC Hamsik Academy, ale chcem si vyskúšať trénerstvo, takže keď sa vrátim, určite by som si chcel zobrať nejakú kategóriu v akadémii. Tam sa ukáže, či na to budem mať, alebo nie, či budem mať nejakú víziu alebo tie trénerské pudy. Chcel by som sa do toho vrhnúť,“ predstavil svoje budúce plány Marek Hamšík.