Vôňa okolitej prírody, pivo v plaste a starí známi z futbalového prostredia na tribúne – to je čaro dedinského futbalu, ktorý sa rozbehol okrem pohárovej už aj na ligovej úrovni. Prvý augustový víkend totiž priniesol prvé kolo nižších futbalových súťaží. S fotoaparátom sme sa boli pozrieť na derby Medzibrod – Slovenská Ľupča. V našom sumári nižších súťaží nájdete aj fotogalériu zo stretnutia medzi ženami MFK Dukla Banská Bystrica a ŠK Slovan Bratislava.

Po reorganizácii futbalových súťaží spadá nová III. liga Západ pod Slovenský futbalový zväz. Pôsobia v nej aj mužstvá z Banskej Bystrice a okolia – RSC Hamsik Academy a FK Podkonice. Sumár tretej ligy vám budeme prinášať v samostatnom článku. V pravidelnom sumári nižších súťaží sa tak budeme venovať ligám spadajúcim pod Stredoslovenský futbalový zväz a Oblastný futbalový zväz Banská Bystrica, teda od Majstrovstva regiónu – IV. liga až po 8. ligu. Chýbať nebudú ani informácie o zápasoch žien MFK Dukla Banská Bystrica.

Šalková vyhrala nad Kováčovou, Badín doma remizoval

Prvé kolo štvrtej najvyššej súťaže otvoril v sobotu od 15.30 h duel medzi Badínom a Kysuckým Novým Mestom. Viac gólových príležitostí si vypracovali hostia a domácich musel viackrát podržať brankár Jakub Kučera, ktorý napokon vychytal čisté konto. Neskóroval ani Badín, pričom v závere prvého polčasu spálil šancu Malík.

Následne privítala Šalková v stredoslovenskom derby Kováčovú. Domáci išli do vedenia už v 7. minúte, keď si na Alakšov prízemný center z pravej strany nabehol do šestnástky presne zakončujúci Matej Pánik. Po vylúčení Denisa Štubniaka hrala Šalková od 22. minúty o desiatich, no napriek tomu neinkasovala a v 74. minúte pridala druhý gól. Po nákope zo štandardky z diaľky Peter Dobrík prehlavičkoval v šestnástke brankára Kováčovej a zvýšil tak na konečných 2:0.

V derby obrat gólom v závere aj červená karta

Lákadlom 1. kola V. ligy skupiny JUH bolo derby medzi Medzibrodom a Slovenskou Ľupčou, ktoré sa odohralo v sobotu, už od 10.30 h. Vedenia sa už v 5. minúte ujali hostia, keď po prihrávke Michala Čiefa ušiel po pravom krídle Miroslav Bartoš, ktorý skóroval presnou strelou po trávniku. Odpoveď domácich prišla po polhodine hry. Z pravej strany šestnástky zakončil gólovo Adam Vávro.

Autor vyrovnávajúceho gólu sa však v 55. minúte po hrubom faule porúčal predčasne pod sprchy. Napriek oslabeniu sa Medzibrodu podarilo v 86. minúte rozhodnúť zásluhou Tomáša Trégera, ktorý predviedol výbornú individuálnu akciu na ľavom krídle, kde ustál náročné súboje, dostal sa s loptou cez brániacich hráčov Ľupče až do šestnástky a prekonal brankára hostí. Medzibrod tak v derby napriek červenej karte otočil nepriaznivý stav a porazil Slovenskú Ľupču 2:1.

Sásová remizovala v Sliači, Jakub doma vyhral

V sobotnom stretnutí 1. kola VI. ligy skupiny C medzi Sliačom a Sásovou sa všetko podstatné udialo v rozmedzí 65. a 71. minúty. Hostí najprv poslal z bieleho bodu do vedenia Oliver Ďurta. Domáci následne vyrovnali na konečných 1:1 zásluhou Mareka Zemka, ktorý sa dobre zorientoval pred bránou a z voleja poslal loptu do siete.

V nedeľu hral doma Jakub, ktorý hostil Krupinu. Skóre stretnutie otvorila už v 7. minúte nová posila domácich Tomáš Klinec. Hostia vyrovnali na 1:1 v 19. minúte z penalty. Hráči Jakuba rozhodli o zisku troch bodov v rozmedzí 72. a 73. minúty, keď im najprv prinavrátil vedenie Róbert Kútik a následne svojím druhým gólom spečatil stav na konečných 3:1 Klinec.

Nováčik z Malachova utŕžil debakel

V prvý augustový víkend odštartovali aj súťaže Oblastného futbalového zväzu Banská Bystrica, ktoré už nie sú triedy, ale ligy. Z bývalej II. triedy napokon postúpil do 7. ligy Malachov, ktorý ale v prvom zápase v novej spoločnosti podľahol rezerve Podkoníc v Lučatíne vysoko 7:0. Hetrikom sa pritom prezentoval Andrej Čilík. Ľubietová doma nedala šancu nováčikovi z Heľpy. Na výhre Baníka 5:0 sa 4 gólmi podieľal Michal Lakomčík. Schuti si zastrieľali aj hráči Tatrana Čierny Balog a Strelníky vystúpili do sezóny cenným víťazstvom na pôde Braväcova, kde sa o všetky góly hostí postaral Vratislav Debnár.

Riečka dala jedenásť gólov, Tajov desať

V najnižšej súťaži sme boli svedkami hneď niekoľkých debaklov. Tajov nasúkal béčku Šalkovej 10 gólov, pričom o poltucet sa postaral Filip Samson. O jeden gól viac strelili hráči Riečky outsiderovi z Hiadľa. Štyri góly dal Filip Krahulec, hetrik si pripísal Šimon Spišiak. V súboji Starých Hôr a Horných Pršian padlo 8 gólov. Ako prví skórovali hostia, domáci následne otočili na 2:1, no Horné Pršany sa dostali opäť na koňa tromi gólmi v prvej 15-minútovke druhého polčasu. Staré Hory ešte dokázali znížiť na 3:4, ale posledné slovo mali hostia.

Ženy MFK Dukla doma nestačili na Slovan

Prvé kolo má za sebou aj ženská najvyššia súťaž, v ktorej účinkujú aj hráčky MFK Dukla Banská Bystrica. Zverenkyne trénera Jaroslava Boroviaka privítali v nedeľu o 11.00 h v Kremničke družstvo bratislavského Slovana. Bezgólový stav platil do 43. minúty, kedy poslala belasé do vedenia Sofia Anna Škerdová. Strelkyňa gólu zo záveru prvého polčasu sa presadila aj v úvode druhého a zvýšila tak na 0:2. Po hodine hry pridala ešte tretí gól hostiek Ivanka Kozárová. Duklistky sa gólovo nepresadili. Z duelu medzi ženami MFK Dukla a ŠK Slovan vám prinášame aj fotogalériu.