V stredu 10. augusta od 17.00 h sa odohrali zvyšné zápasy 1. kola Slovenského pohára. Okrem sumáru výsledkov mužstiev z Banskej Bystrice a okolia a pozápasových vyjadrení vám prinášame aj fotogalériu z derby Sásová – Badín a zápasu RSC Hamsik Academy v Turčianskej Štiavničke.

Badín potvrdil rozdiel dvoch líg

Lákadlom dňa pre futbalových priaznivcov z Banskej Bystrice a okolia bolo derby Sásová – Badín. Hosťujúci štvrtoligista sa ujal vedenia v 20. minúte, keď po zaváhaní v obrane domácich uspel pred bránou Robert Studený – 0:1. Sásová mala následne nádejné príležitosti na vyrovnanie. Michalova Brašeňova krížna strela z pravej strany šestnástky mierila tesne vedľa pravej tyče Malachovského brány. Pri ďalšom streleckom pokuse domácich vyhlavičkoval loptu na bránkovej čiare Henrich Kollár. Krátko na to hlavičkoval nebezpečne, no nad bránu Saša Savić.

Badínčania boli v prvom polčase efektívnejší a v 35. minúte zvýšili na 0:2, keď Dušan Kán z hranice šestnástky upratal loptu k ľavej tyči Čavojovej brány. V 43. minúte vysunul Studený do šance Branislava Žilinca, ktorý sa odpútal od brániaceho hráča a povedľa brankára Sásovej zvýšil už na 0:3. Domácim sa do prestávky podarilo znížiť na 1:3 zásluhou Reného Turčana, ktorý premenil pokutový kop po faule hostí v pokutovom území.

Krátko po zmene strán si štvrtoligista prinavrátil trojgólové vedenie. Postaral sa o to Peter Výlupok, ktorý po narážačke s Kánom pred šestnástkou rozvlnil sieť prízemnou strelou – 1:4. Hostia následne kontrolovali hru a v 81. minúte pridali ešte piaty gól, keď sa po druhýkrát v zápase presadil Žilinec, ktorý z odrazenej lopty vo vnútri šestnástky skóroval na konečných 1:5.

„Myslím si, že to bol dobrý pohárový zápas proti snaživému súperovi. Nám pomohol prvý gól, trošku sme sa tam upokojili. Následne sme dali druhý. Domáci v prvom polčase nevyužili dve dobré šance, tam sa podľa mňa lámal zápas. V druhom polčase sme si to už v pohode uhrali. Myslím si, že rozhodla kvalita, ale aj kondícia. Oni sa dali neskoro dokopy, málo trénovali, takže to bolo o kvalite aj kondícii,“ zhodnotil zápas Miroslav Hudec, tréner ŠK Badín.

Tréner domácej šiestoligovej Sásovej Andrej Dubovický bol nespokojný s hrou svojho mužstva v defenzíve: „Súper ukázal svoje kvality, prečo postúpil do Majstrovstva regiónu. Zaslúžene vyhral rozdielom triedy. Mňa mrzí to, že sme nepremenili šance, možno sme mohli dať viacej gólov. Ale pokiaľ ide o defenzívnu činnosť celého mužstva, takto si to nepredstavujem. Možno sa niekto nahnevá, možno nie, ale takto by sme nemali hrať – dostať doma päť gólov po našich hrubých chybách. Aj kvôli výsledku sa mi zápas hodnotí ťažko.“

Stredný záložník Badína Roland Valent priblížil, vďaka čomu dokázali hostia prevýšiť súpera: „Vedeli sme, že to bude ťažký zápas, aj kvôli ihrisku, aj kvôli súperovi, lebo sú dlho spolu. Pripravovali sme sa na to celý týždeň a výsledok svedčí o tom, že sme dominovali na ihrisku a dali sme im päť kúskov. Mali šance, ale vedeli sme, že budú hrať kúsok vyššie, takže bolo treba prekonať tú jednu líniu a my v strede sme vedeli, že keď dostaneme viac priestoru, tak naši útočníci to dokážu zužitkovať a nájdu si niekde priestor. To sa aj potvrdilo a výsledok je taký, aký sme aj chceli.“

Stretnutie sledovalo v Sásovej 225 divákov. Badín čaká po postupe cez Sásovú atraktívne domáce derby proti treťoligovým Podkoniciam.

ŠK Sásová – ŠK Badín 1:5 (1:3)

Góly: 43. R. Turčan (pen.) – 20. Studený, 35. Kán, 41. a 81. Žilinec, 47. Výlupok. ŽK: 64. R. Kollár (Sásová). Diváci: 225

Zostava ŠK Sásová: Čavoj – Lihan, D. Vozár, M. Brašeň, J. Král (56. Uhliarik), Marković (79. Kobzák), Tkáč, Ďurta, Savić, R. Kollár, R. Turčan

Zostava ŠK Badín: Malachovský – Žilinec (83. Pavlík), M. Giertl, Malík, Studený (58. Kršák), Kán, H. Kollár, Urgela, M. Bíreš (C), Výlupok, Valent

Podkonice s prehľadom

Treťoligista z Podkoníc vycestoval do Detvy, kde sa na stretnutie 1. kola Slovnaft Cupu prišlo pozrieť približne 150 divákov. Hostia išli proti domácemu piatoligistovi do vedenia po polhodine hry zásluhou Dávida Seleckého – 0:1. Tesne pred polčasovou prestávkou zvýšil na 0:2 Michal Mózer.

Tréner Podkoníc Marcel Turňa urobil cez polčasovú prestávku tri zmeny a striedajúci Martin Sedliak krátko po zmene strán zvýšil na konečných 0:3. Podkonice tak potvrdili rolu favorita, zdolali Detvu rozdielom triedy a postúpili do 2. kola, v ktorom sa stretnú s Badínom. Zároveň si čiastočne napravili chuť po sobotnej prehre v 1. kole III. ligy Západ na ihrisku Častkoviec.

MFK Detva – FK Podkonice 0:3 (0:2)

Góly: 31. Selecký, 45. Mózer, 47. Sedliak. ŽK: 73. Strelec (Detva). Diváci: 150

Zostava FK Podkonice: Gábriš – T. Mihálik, Dlhoš (C), Očenáš, Matúš Turňa (63. R. Horváth), Koreň (46. Patrnčiak), Melich, Baliak (63. Kvietok), Mózer (46. Sedliak), Kostúr (46. Kostúrik), Selecký

Hamšíkovci napriek vylúčeniu rozhodli v závere

Treťoligista RSC Hamsik Academy vycestoval do Turčianskej Štiavničky. Už v 2. minúte ohrozil bránu domáceho šiestoligistu Vavák, ktorého prudkú strelu vytlačil brankár domácich nad brvno. Turčianska Štiavnička v prvom polčase statočne odolávala. Úvodný nápor patril mužstvu z Rakytoviec, ale následne prevládal skôr bojovný futbal a nakopávané lopty. Komplikácia postupových plánov pre hostí nastala v 40. minúte, kedy Peter Kolláti zatiahol ručnú brzdu a videl červenú kartu. V závere prvého polčasu navyše Hamšíkovci prišli o zraneného Vaváka.

Tréner Peter Venglarčík reagoval na vývoj stretnutia ďalšími dvomi striedaniami cez polčasovú prestávku a práve striedajúci Gaško mal nádejnú príležitosť na zadnej tyči po rohovom kope. Ešte predtým, hneď v úvode druhého dejstva však hráči Turčianskej Štiavničky pohrozili po dlhej lopte za obranu a následnom úniku, ktorý však nemal ideálnu koncovku. V 69. minúte išiel do hry aj Ivan Šteiniger, ktorý sa presadil už po piatich minútach na ihrisku, keď zakončil presne z rohu päťky po prihrávke pomedzi obrancov Turčianskej Štiavničky – 0:1. „Bola to podobná situácia ako poslednom zápase s Kalnou nad Hronom, kedy som nedal a skončilo to 1:1. S trénerom som sa o tom rozprával a vsugeroval mi do hlavy, že ako asi by som to mal zakončiť. Pri tejto situácii mi to cinklo a zakončil som to myslím bravúrne. Chcel by som poďakovať za dobrú prihrávku Lukovi Djokićovi,“ opísal prvý gól strelec Ivan Šteiniger.

Šteiniger následne rozvlnil sieť ešte dvakrát, no oba zásahy boli neplatné kvôli ofsajdovému postaveniu. Útočník RSC Hamsik Academy však predsa len pridal druhý gól, keď v 89. minúte premenil pokutový kop – 0:2. „Bola to jasná penalta. Chcel by som pochváliť Vlada Marchuka za to, že ju výborne vybojoval. Keďže som dal prvý gól, tak som mal chuť a energiu kopnúť ju. Všetkých hráčov som odohnal, zobral som si loptu a premenil som penaltu,“ doplnil opis druhej gólovej situácie Šteiniger. V samom závere zápasu ešte predviedol pekný futbalový moment Vladyslav Marchuk, ktorý po Djokićovom priťuknutí pätičkou na hranici šestnástky obaľovačkou vymietol vinkel domácej brány – 0:3. Mužstvo RSC Hamsik Academy tak postúpilo do 2. kola Slovenského pohára, kde ho čaká duel na pôde štvrtoligového Kysuckého Nového Mesta.

Dvojgólový strelec Ivan Šteiniger zhodnotil zápas takto: „Neviem čím to bolo, ale v prvom polčase sme ich podcenili. Súper, na to že hrá šiestu ligu, hral fakt dobre a so srdcom. Nám to zrejme trošku chýbalo. Po väčšinu zápasu sme držali loptu, ale stále tam niečo chýbalo. Chcem celému tímu poďakovať za bojovný výkon. V posledných minútach zápasu sa ukázalo, že sme mali určite viac odbehané ako súper, za čo môžeme poďakovať aj pánovi kondičnému trénerovi Okálovi. Myslím si, že nás po kondičnej stránke pripravil bravúrne. Chcem poďakovať ešte trénerovi Venglarčíkovi za to, že mi dôveroval a postavil ma na dvadsať minút. Nechcem to tak povedať, ale odvďačil som sa mu dvomi gólmi. Dúfam, že v ďalších zápasoch si budeme dávať na súperov väčší pozor a dáme do toho ešte viac srdca. Ešte by som chcel pochváliť Vlada Marchuka za krásny tretí gól, pretože tak by som to ja nekopol asi nikdy.“

Asistent trénera RSC Hamsik Academy Tomáš Dzúrik: „Bol to taký typický pohárový zápas. Mali sme na začiatku nejaké šance, ale neotvorili sme si zápas gólom, ktorý by nás upokojil. Domáci po nejakých dvadsiatich minútach vyrovnali hru a my sme robili kardinálne a elementárne chyby, ktoré sa nemôžu stávať ani v žiakoch. Súper hrozil z brejkov, v jednom z nich nám aj ušiel a dostali sme červenú kartu. Paradoxne nám to vylúčenie pomohlo a prebralo nás. Trošku sme to museli prestriedať. V druhom polčase sme mali väčšiu istotu na lopte. Dobre naskočil Ivo Šteiniger. Chcem pochváliť aj Maja Ždánskeho, ktorý sa ešte len zoznamuje s mužským futbalom a rovnako ako v sobotu, aj dnes dobre naskočil do zápasu. Verím, že v takomto prístupe a výkone bude pokračovať. Výkon mužstva, najmä v prvom polčase, ma ale mrzí. Neviem čím to bolo, prečo sme k zápasu tak pristúpili. S hlavným trénerom sme urobili deväť zmien v základnej zostave a čakali sme, že tí chalani sa viac pobijú o svoju šancu. Ak to ale bude takto pokračovať, tak to budú mať ťažké, pretože takto sa o miesto v zostave nebojuje, ako ukázali niektorí chalani.“

Kapitán Hamšíkovcov Ján Sojka: „V prvých pätnástich minútach sme nevyužili šance, potom nás súper potrestal za náš nedôraz a bola z toho červená karta. Polčas sme dohrali ako tak, niečo sme si povedali v šatni. V prvom polčase to nebol dobrý výkon. V druhom polčase súper trošku odpadol. Využili sme náznaky, ktoré sme mali. Dali sme góly, postúpili sme s odretými ušami, ale to bol cieľ a splnili sme ho. Cvičíme tú prechodovú fázu, nejde nám to momentálne, ale snažíme sa niečo tvoriť, aby nám to vyšlo. Tento zápas nám trošku otvoril oči do budúcna, že na tom musíme viac popracovať, aby nám to prinieslo aj tri body v lige.“

ŠK Turčianska Štiavnička – RSC Hamsik Academy 0:3 (0:0)

Góly: 75. a 89. (pen.) Šteiniger, 90. Marchuk. ŽK: 31. Lutišan, 85. Rendko, 87. Kostra – 47. Djokić. ČK: 40. Kolláti (RSC). Diváci: 130

Zostava RSC Hamsik Academy: Höger – Kolláti, Pollák, Griglak (46. Gaško), Iseni – Djokić, Sojka (C) – Jackuliak, Bobrovský (46. Ždánsky), Vavák (41. Marchuk) – Slovák (69. Šteiniger)

Sliač uspel v derby, Brezno vyradilo treťoligistu

V akcii boli aj ďalšie mužstvá zo širšieho okolia. Šiestoligový Sliač viedol v derby nad Pliešovcami po polčase aj vďaka dvom gólom Mareka Zemka 3:0. Hostia, hrajúci I. triedu, v druhom dejstve znížili na 3:2, ale posledné slovo mali domáci. Sliač sa po výhre 4:2 stretne v 2. kole so šiestoligovým Breznom, ktoré pred približne 550 divákmi senzačne vyradilo výsledkom 2:0 treťoligové Fiľakovo. Šiestoligista z Osrblia doma pred približne 300 divákmi podľahol 0:9 treťoligovej Spišskej Novej Vsi, ktorá bude v 2. kole súperom Medzibrodu.

Svojho súpera spoznala aj banskobystrická Dukla. Fortunaligista spod Urpína sa stretne so šiestoligovou Vinicou, ktorá vyradila Krupinu. Kúpeľné derby medzi šiestoligovými Dudincami a štvrtoligovou Kováčovou si nenechalo ujsť približne 200 divákov. Favorizovaný ŠK Prameň zvíťazil po zásahu Martina Turáka a dvoch góloch Michala Vronského 0:3 a postúpil tak do 2. kola, kde sa stretne s druholigovým FK Pohronie. Sumár prvých zápasov 1. kola Slovnaft Cupu nájdete tu.

Vydarenú stredu majú za sebou ženy MFK Dukla Banská Bystrica, ktoré v 2. kole najvyššej slovenskej súťaže deklasovali Žilinu na jej ihrisku 1:12. Hetrik si pripísala Dominika Paterová, kapitánka Adriana Briššová aj Lenka Mazuchová. Dva góly pridala Vanessa Dunajská a raz skórovala Petra Morovjanová.