mestský-úrad1Mestská volebná komisia v závere týždňa potvrdila pätnástku kandidátov na primátora mesta Banská Bystrica. Medzi dosiaľ neprezentovanými menami sú aj známe tváre.

Kandidatúru ako prvý avizoval už v júni advokát Peter Múkera, či Jozef Sásik zo SĽS. Neskôr potvrdil kandidatúru aj súčasný primátor Peter Gogola. Až v auguste svoj zámer prezentoval aj riaditeľ detskej nemocnice Ján Nosko, ktorý síce oficiálne kandiduje ako nezávislý, no v jeho podpore sa zhodli strany Smer-SD, SNS a SDKÚ-DS, ktoré zároveň spoločne vytvorili aj kandidátku pre voľby poslancov MsZ. Ďalšiu koalíciu pre blížiace sa voľby bude tvoriť KDH spolu so stranou NOVA a ich kandidátom na primátora je Peter Lačný. Ďalší kandidáti s oznámením otáľali. Kandidátom strany Sieť je bývalý okresný šéf polície Marián Korytiak, strana TIP stavia podnikateľa v autodoprave Ľubomíra Hadvičáka, SaS takisto podnikateľa Miroslava Ivana. Ďalšími už nezávislými kandidátmi budú dlhoročný poslanec Pavol Bielik, podnikateľka známa aj z pôsobenia v tunajšom Lions klube Janka Slaná, herec a režisér Igor Šimeg a bývalý náčelník mestskej polície Ľubomír Piterka.

voľbyMedzi dosiaľ nemedializovaných kandidátov patrí napríklad bývalý podnikateľ v mäsovýrobe a takisto bývalý vlastník banskobystrického pivovaru Pavel Čupka. Dnes už dôchodca sa v lete rozhodol oživiť značku nedávno zaniknutej pôvodnej ĽS-HZDS, keď ju Čupka transformáciou inej menšej strany tento rok v lete obnovil a stal sa predsedom novej strany HZDS. Tá ide do volieb aj s vlastnou poslaneckou kandidátkou. Prekvapením je kandidatúra Štefana Hrčku, generálneho riaditeľa kúpeľov Brusno, ktorého bulvárne médiá posledný rok často prezentovali ako jedného z blízkych priateľov súčasného primátora Petra Gogolu. Veľkou neznámou je najmä kandidatúra 61-ročnej dôchodkyne Jarmily Vírostkovej, ktorá zároveň uzatvára pätnásku kandidátov na primátora.

Podrobné zoznamy kandidátov na primátora i poslancov mestského zastupiteľstva prinesieme v najbližších dňoch. Kandidátne listiny pre voľby do Mestského zastupiteľstva podalo celkom 225 kandidátov, o ich potvrdení rozhodovala mestská volebná komisia v piatok večer.