Hokejisti Banskej Bystrice nastúpili v sobotu 20. augusta o 13.30 h na úvodný zápas 75. ročníka tradičného Tatranského pohára. Súperom im boli Rytíři Kladno. Barani dokázali českého extraligistu zdolať a vyhrali tak aj svoj štvrtý zápas predsezónnej prípravy.

Hokejisti Banskej Bystrice zatiaľ prežívajú z hľadiska výsledkov úspešnú prípravu na sezónu 2022/2023, keď pred Tatranským pohárom vyhrali všetky tri zápasy, naposledy uspeli v Brezne proti Vienna Capitals. Proti Kladnu nastúpili v špeciálnych dresoch, ktorých dizajn patrí oslave storočnice hokeja v Banskej Bystrici.

V 4. minúte sa ujalo vedenia Kladno, keď Adam Kubík využil chybnú rozohrávku baranov a osamotený z medzikružia trafil pravý horný roh Rahmovej bránky – 0:1. Bystričania vyrovnali na 1:1 sekundu pred koncom prvej tretiny zásluhou Alexa Tamášiho, ktorý z pravého rohu klziska vystrelil na bránu a puk prešiel za chrbát Landona Bowa.

Rytíři si prinavrátili vedenie v 28. minúte po tom, čo Tomáš Plekanec prihral na vrchol pravého kruhu Kubíkovi, ktorý z prvej vypálil presne a pripísal si druhý gól – 1:2. Baranom vyšiel aj záver druhej 20-minútovky. V 39. minúte mali k dispozícii presilovku o dvoch hráčov a Victor Björkung nabil Michalovi Kabáčovi, ktorý spoza kruhov z osi ihriska vystrelil príklepom z prvej presne – 2:2. Bystričania sa dostali po prvýkrát do vedenia štyri sekundy pred koncom prostrednej časti hry. Dominik Sojka v prečíslení dvoch proti jednému zvolil z ľavej strany strelu a urobil dobre – 3:2.

Na strane Kladna hviezdil Adam Kubík, ktorý v 45. minúte zavŕšil hetrik, keď po prihrávke z pravej strany zoči-voči Robinovi Rahmovi zakončil gólovo – 3:3. V 52. minúte sa hráčom HC ’05 opäť podarilo využiť presilovku. Tentokrát sa presadil Rastislav Gašpar, ktorý strelou švihom z pravého kruhu prekonal Bowa. Barani ešte v závere zápasu prikrášlili výsledok. V 59. minúte skóroval do prázdnej bránky Tamáši, ktorý tak pridal svoj druhý gól v zápase. V poslednej minúte stretnutia zvýšil na konečných 6:3 spomedzi kruhov Sojka, ktorý sa zaradil medzi dvojgólových strelcov duelu.

Rastislav Gašpar, autor víťazného gólu a držiteľ ocenenia hráč zápasu pre hc05.sk: „Myslím, že sme znovu hrali dobre, podobne ako aj v predchádzajúcich zápasoch. Nezľakli sme sa, že to je Kladno a český súper a podľa mňa sme hrali to, čo sme mali a čo tréner chcel. Samozrejme, chybičky sa vyskytnú, ale bolo to z našej strany dobré. Využili sme presilovky, popadalo nám to a sme radi, že ideme ďalej. Za stavu 3:3 sme využili presilovú hru, následne sme dali ďalšie dva góly a všetci hráči od prvého po posledného podali super výkon.“

Tatranský pohár – 75. ročník – sobota 20.08.2022 – Poprad

HC ’05 Banská Bystrica – Rytíři Kladno 6:3 (1:1, 2:1, 3:1)

Góly: 20. Tamáši, 39. Kabáč (Björkung, Kontos), 40. Sojka (Ďatelinka), 52. Gašpar (Holenda), 59. Tamáši (Kabáč), 60. Sojka – 4. Kubík, 28. Kubík (Plekanec), 45. Kubík (Sotnieks). Rozhodovali: Stricker, Hronský – Konc, Bogdaň.

Zostava HC ’05 Banská Bystrica: Rahm (Belányi) – Bača, Björkung, Holenda, Luža, Ďatelinka (A), Ganz, Frídel – Sukeľ, Kontos, Troock – Šoltés, Bíreš, Gabor (A) – Kabáč (C), Tamáši, Gašpar – Jendek, Sojka, Výhonský
Trenér: Antti Karhula

Zostava Rytíři Kladno: Bow (Brízgala) – Dotchin, Slováček, Babka, Sotnieks, Kehar, Veber – Filip, Plekanec (C), Kubík (A) – Melka, Zikmund, Michnáč – Beran, Indrák (A), Procházka – Machač
Trenér: Otakar Vejvoda

Hokejisti Banskej Bystrice sa tak predstavia v nedeľnom finále 75. ročníka Tatranského pohára, ktoré je na programe 21. augusta o 17.30 h. Meno svojho súpera spoznajú po sobotnom druhom semifinále, v ktorom sa o 17.30 h stretne domáci HK Poprad s účastníkom fínskej najvyššej súťaže Vaasan Sport.