Hokejisti Banskej Bystrice uzatvorili turbulentný mesiac súbojom 21. kola na ľade Popradu. Aj napriek zlepšenému výkonu v piatkovom domácom zápase, prišlo pomerne rýchle „vytriezvenie“. Popradčania totiž neponechali nič na náhodu a po spoľahlivom výkone zvíťazili nad zverencami kanadského trénera Sheddena rozdielom triedy.

Úvodné minúty ponúkli skôr opatrný hokej, dôležitosť zápasu bolo cítiť z oboch strán. Postupne však začínali preberať iniciatívu „kamzíci“ a odmenou im bol vedúci presný zásah z 11. minúty. O ten sa paradoxne postaral bývalý hráč Banskej Bystrice, Miloš Bubela, ktorý poslal svoj tím do vedenia. Hráči Popradu si mohli poistiť vedenie v 17. minúte, keď Bubela vyzval na teč Svitanu, ten však svoj pokus namieril tesne vedľa Rahmovej brány. Banskobystričanom sa na konci 18. minúty podarilo vyrovnať zásluhou Troocka, no pre ofsajdové postavenie jedného z hráčov napokon arbitri po porade s videorozhodcom tento gól neuznali. Zvyšok úvodného dejstva už nič viac nepriniesol, a tak odchádzali spokojnejší do kabín domáci hráči.

V 24. minúte putoval na trestnú lavicu Meliško a počas presilovej hry mal dobrú príležitosť Troock, no nedokázal prekonať Rychlíka v bráne Popradu. Ešte v početnej výhode oslabil svoj tím Jendek a krátko po jeho návrate na ľadovú plochu udreli domáci hráči druhýkrát. V 27. minúte sa strelecky presadil Razgals, ktorý len pred niekoľkými dňami posilnil mužstvo spod Tatier. V 33. minúte sa previnil voči pravidlám Kabáč a „kamzíci“ rozohrali ďalšiu presilovku. Tú sa rozhodli potrestať, keď na dvakrát prekonal Rahma fínsky obranca Vainio. Krátko na to mal veľkú šancu aj Livingston, no v tomto prípade Rahm podržal svoj tím.

Na začiatku tretej dvadsaťminútovky dohrávali Popradčania oslabenie po vylúčení Bokroša z konca druhej tretiny, no ani to im nezabránilo, aby pridali štvrtý gól. O ten sa postaral Záborský, ktorý šikovným spôsobom vystihol rozohrávku „baranov“ a zoči-voči brankárovi hostí nezaváhal. Záverečná časť ponúkla viacero dobrých šancí, dvakrát mal na hokejke gól Juhola, v drese Banskej Bystrice nechával vyniknúť Rychlíka najmä Troock. Už keď sa schyľovalo ku koncu, udrel Poprad aj piatykrát. Necelú minútu pred koncom zvyšoval na 5:0 Juhola, ktorý sa dostal k odrazenému puku a pečatil tak skóre zápasu.

Doug Shedden, hlavný tréner Banskej Bystrice: „Samozrejme, tento klub je v problémoch a súper nás dnes prevýšil na plnej čiare, čo je pre nás neprijateľné. Určite budú zápasy, v ktorých sa prehrá, ale nedať zo seba všetko za dres, ktorý nosíte, je zahanbujúce. Čaká nás veľa práce… snáď si chlapci to voľno v pondelok užijú, pretože v utorok si ich to počká. Budeme musieť toho zmeniť pomerne dosť, čaká nás veľa práce.“

Ivan Ďatelinka, kapitán Banskej Bystrice: „Bez gólu sa vyhrať nedá… musíme začať makať na sebe, musíme začať hrať viacej pre mužstvo. Dnes nám to vôbec nešlo, vôbec sme sa netlačili do brány. Neviem či sme v našej presilovke mali jednu strelu a tam sú tie body, v ktorých nám to viazne. Päť gólov je dosť, no ako som povedal, my musíme začať spolu robiť viacej, musíme si viac pomáhať a kričať si. To tu dnes nebolo, zlyhali sme celkovo ako mužstvo. Alex (Tamáši) je kvalitný hráč, ale tu nám to nešlo vôbec, čiže… neviem, či by nás vytrhol jeden hráč. Musíme sa zobudiť všetci ako mužstvo.“

Peter Mikula, tréner Popradu: „Proti húževnatému a cieľavedomému mužstvu sme nadviazali na výkon z Košíc, kde už bol vidieť systém a spôsob akým si predstavujem, aby sme hrali. Proti Banskej Bystrici sme nemali výpadky v stretnutí, aktívne sme pracovali počas 60-tich minút. Výsledok je pre súpera možno krutý, ale aj spravodlivý.“

Tipos extraliga – 21. kolo – nedeľa 27.11.2022 – Zimný štadión mesta Poprad

HK Poprad – HC ’05 Banská Bystrica 5:0 (1:0, 2:0, 2:0)

Góly: 11. Bubela (Vainio, Kotvan), 27. Razgals (Skokan, Kotvan), 34. Vainio (Kotvan, Svitana), 42. Záborský, 60. Juhola (Valigura). Rozhodovali: Hronský, Smrek – Janiga, Frimmel – Lauff. Diváci: 1030

Zostava HK Poprad: Rychlík (Valluš) – Drgoň, Betker, Vainio, Kotvan, Bokroš, Meliško, Jasečko – Razgals, Skokan, Livingston – Záborský, Bubela, Svitana – Kukuča, Mlynarovič, Paločko – Valigura, Paukovček, Juhola

Zostava HC ’05 Banská Bystrica: Rahm (Belányi) – Bačik, Pavlin, Kojo, Holenda, Ďatelinka, Bača, Frídel, Luža – Šoltés, Kontos, Výhonský – Troock, Bíreš, Jendek – J. Sukeľ, Urbánek, Kabáč – Gašpar, Gabor

12 HC MV TRANSPORT Prešov 21 4 2 0 4 11 51:74 20

Najbližšie stretnutie odohrajú hráči Banskej Bystrice v piatok 2. decembra, kedy sa predstavia na horúcom košickom ľade. Stretnutie začne o 17.30 h.