Banskobystrickí hokejisti nastúpili na piatkový duel 20. kola Tipos extraligy už pod vedením nového realizačného tímu, ktorý z pozície hlavného trénera riadil Doug Shedden. Tomu premiéra nevyšla podľa predstáv, jeho zverenci mali totiž na dosah plný bodový zisk, no napokon bol z toho iba bod za prehru po samostatných nájazdoch.

Úvodné sekundy zápasu síce patrili Novozámčanom, no boli to domáci hokejisti, ktorí sa ako prví dostali do vedenia. Stalo sa tak už na konci 5. minúty, kedy sa dostal k odrazenému puku Alex Tamáši a vo vhodnom momente strelou pod hornú konštrukciu brány prekonal Kantora. Tento moment nakopol Banskobystričanov ešte viac a na konci 7. minúty videli diváci už druhý gól v sieti Nových Zámkov. Peknú kombináciu v útočnom pásme okorenil presnou gólovou strelou švédsky obranca Björkung. Na konci 15. minúty sa ešte predieral do dobrej príležitosti navrátilec v zostave Šoltés, no napokon z toho nebola vážnejšia šanca a po konci prvej tretiny vyhrávali Banskobystričania dvojgólovým rozdielom.

Nástup do prostrednej časti hry vyšiel „býkom“, ktorí už po 57 sekundách rozvlnili sieť za Rahmom. Ten síce najprv dobre zasiahol proti strele Johnsona, no následný odraz využil Jackson, ktorý najprv odstavil od puku Pavlina, aby následne poslal puk do brány. Na strane domácich sa aktívne javila najmä druhá formácia vedená Tamášim a na krídlach s Gašparom a Troockom, ktorí viackrát zatlačili Nové Zámky v ich pásme. Zhruba od polovice zápasu čelili „barani“ až trom oslabeniam v rade, no všetky sa im podarilo ustáť.

Tretie dejstvo prinášalo najmä v prvej polovici zvýšenú aktivitu zverencov trénera Sheddena, ktorí si chceli poistiť vedenie. Aj keď sa snažili viackrát ohroziť bránu hostí, vo všetkých prípadoch situácie riešil brankár Kantor, ktorý tak dával svojmu mužstvu nádeje na prípadný zvrat. Nové Zámky sa všemožne snažili dobývať bránu Robina Rahma, no defenzíva Banskej Bystrice bola pozorná a diváci tak videli skôr množstvo osobných súbojov, než vážnejšie príležitosti. Hostia si v závere vzali oddychový čas, aby mohli pred koncom stretnutia skúsiť úplný vabank v podobe hry bez brankára. K tej sa Novozámčania odhodlali už vyše dve minúty pred koncom a napokon z toho vyťažili vyrovnávajúci gól. Počas veľkého náporu sa po jednej zo striel odrazil puk k Johnsonovi, ktorý ho v 59. minúte upratal tvrdou ranou do siete. Tento moment domácich nepoložil a napriek vyrovnanému skóre sa ešte pokúšali ohroziť bránu hostí, no v riadnom hracom čase sa im to už nepodarilo.

V predĺžení, ktoré už tradične ponúklo atraktívny formát troch proti trom, bolo k videniu niekoľko šancí na oboch stranách. Viac práce mal švédsky brankár Rahm, no keďže žiadna z príležitostí neskončila gólom, duel smeroval do samostatných nájazdov. V nich sa na gól čakalo až do 7. série a keďže Watling svoj nájazd nepremenil, o výhre hostí rozhodol Jackson.

Doug Shedden, hlavný tréner HC ’05 Banská Bystrica: „Myslím, že chlapci tvrdo pracovali. Zároveň si myslím, že nemôžeme od nášho brankára žiadať viac, dnes bol excelentný. Mali sme sedem pokusov v nájazdoch a nedali sme gól, musíme strieľať pokiaľ ľad nie je v dobrom stave. Prípadný tretí gól mohol byť veľmi dôležitý. Vravel som svojim asistentom, že ak sa nám ho podarí dať, budeme blízko k dobrému výsledku, ale ak nie, budeme sa báť o výsledok. Oslabovkové formácie odviedli dobrú prácu, ubránili sme tri početné nevýhody, čo je pozitívum. Bolo tam veľa dobrého, dokonca viac než toho zlého. Momentálne sme tím, ktorý nachádza cestu k prehrám, miesto toho, aby sme nachádzali cestu za víťazstvami. Určite sa však cez to dostaneme. Hráči museli vstrebať za posledné dva dni veľa informácii, je to pre nich náročné. Možno sa im stalo, že miestami viac premýšľali ako hrali, no pokiaľ sa to otočí, budú to mať jednoduchšie. Jedno sa im však musí nechať, vzali si lekciu a odviedli dobrú prácu.“

Juraj Mikúš, HC MIKRON Nové Zámky: „S dvomi bodmi sme asi spokojní, nevyzeralo to s nami dobre. Prvé nejaké striedania tam boli fajn, ale potom sme dostali dva góly, čo nás dosť vykoľajilo. Prvá tretina nebola dobrá, ale potom to už bolo lepšie. Pár takýchto výsledkov už za sebou máme a dnes ten začiatok fakt nebol dobrý, ale vieme takéto zápasy otáčať. Aj keď nie vždy, no dnes sa to našťastie podarilo. Na výslní sa nám určite páči, ale netreba zabúdať, že Slovan má o nejaký zápas menej. Bol by som zlý športovec, keby som povedal, že sa občas nepozrieme na tabuľku, ale zatiaľ chceme byť v prvej šestke a tomu sa podriaďujeme. Je fajn byť prvý a dúfam, že to bude čo najdlhšie, ale určite prídu aj krízy a chceme teraz nahrať čo najviac bodov. Bystrica menila trénera aj keď hrali u nás a hrali fakt dobre… nechápem… Nechcem znieť blbo, ale nechápem, že sú tak dole. Proti nám hrajú vždy dobrý hokej, minule ich to nakoplo a ani dnes nehrali vôbec zle. Nemyslím si, že to bolo trénerom, ale ten impulz tam určite príde prvé zápasy.“

Alex Tamáši, HC ’05 Banská Bystrica: „Myslím si, že bod sa bude máliť. Ako prišiel nový tréner, bol tam zase nový impulz. Prvú tretinu sme, myslím si, odohrali výborne a dali sme dva góly, dostali sme sa na koňa. Tá druhá opäť nebola z našej strany ideálna, ale myslím si, že sme dobre kontrolovali hru. Škoda na konci toho 6 na 5, tá ich prvá lajna vie premieňať takéto príležitosti. Škoda, že sme to neudržali. Nový tréner vie čo robí, je skúsený a musíme sa držať toho, čo namixoval a myslím si, že to bude dobré. Bolo treba niečo zmeniť, vyzeralo to dobre. Musíme na tom ešte popracovať, no bude to na dobrej ceste.“

Gergely Majoross, hlavný tréner HC MIKRON Nové Zámky: „Vedeli sme, čo môžeme očakávať, keď sme sem prišli. Myslím, že v prvých minútach sme robili to, čo sme potrebovali – hrali sme jednoducho, tvrdo sme bojovali a boli sme schopní držať sa u súpera v pásme. Následne sme však poľavili a strácali sme puky, čím sme sa dostávali pod tlak. Inkasovali sme dva góly a prvá tretina nebola z našej strany dobrá. V druhej a tretej tretine sme boli lepším tímom. Podarilo sa nám znížiť a vrátiť do zápasu, aby sme potom minútu a pol pred koncom zápasu vyrovnali. K víťazstvu sme mali bližšie než náš súper, čo pokračovalo aj v predĺžení. Mali sme šance, no zápas dospel až do nájazdov. Tie rozhodol jediný gól a našťastie sme ho dali my.“

Tipos extraliga – 20. kolo – piatok 25.11.2022 – Tipsport aréna Banská Bystrica

HC ’05 Banská Bystrica – HC MIKRON Nové Zámky 2:3 po s.n. (2:0, 0:1, 0:1 – 0:0, 0:1)

Góly: 5. Tamáši, 7. Björkung (Bíreš, Kabáč) – 21. Jackson (Johnson), 59. Johnson (Lee, Jackson), rozh. nájazd Jackson. Rozhodovali: Baluška, M. Korba – Bogdaň, Jedlička, vylúčení na dve min.: 3:1, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0. Diváci: 1788.

Zostava HC ’05 Banská Bystrica: Rahm (Belányi) – Bačik, Holenda, Pavlin, Björkung, Ďatelinka, Frídel, Kojo – Šoltés, Kontos, Watling – Troock, Tamáši, Gašpar – Výhonský, Urbánek, Jendek – Sukeľ, Bíreš, Kabáč

Zostava HC MIKRON Nové Zámky: Kantor (Ovečka) – Hatala, Kozák, Ligas, Lee, Chovan, Mamčics, Jobek – Jackson, Johnson, Farley – Mišiak, T. Mikúš, Klempa – Števuliak, J. Mikúš, Faith – Hajnik, Ondrušek, Barto

12 HC MV TRANSPORT Prešov 20 4 2 0 4 10 48:70 20

Najbližšie stretnutie čaká hráčov Banskej Bystrice už v nedeľu 27. novembra, kedy sa predstavia na ľade Popradu. Stretnutie dvoch „rohatých“ celkov začne o 17. hodine.