Banskobystrický samosprávny kraj otvoril prostredníctvom svojej Rozvojovej agentúry novú diabetologicko-endokrinologickú ambulanciu. V Banskej Bystrici je už pacientom s cukrovkou či poruchami štítnej žľazy k dispozícii mladá lekárka, ktorá sa do rodného kraja vrátila z Česka. Ide už o deviatu ambulanciu, ktorú župa založila a prevádzkuje.

Na kritický nedostatok špecialistov a dlhé čakacie doby zareagoval Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) zriadením ďalšej, v poradí deviatej ambulancie. V priestoroch Zdravomed 2, na ulici Cesta k nemocnici v Banskej Bystrici otvoril novú diabetologicko-endokrinologickú ambulanciu, ktorá prispeje k riešeniu kritického nedostatku špecialistov v týchto odboroch. Táto ambulancia je už šiestou krajskou za posledné dva roky a celkovo deviatou, ktorú župa prostredníctvom svojej Rozvojovej agentúry založila a prevádzkuje.

„Som rád, že môžeme dnes predstaviť ďalšiu novú ambulanciu, ktorá zvýši dostupnosť zdravotnej starostlivosti v našom kraji. Vieme, čo chceme, a ideme za tým. Lepšie zdravotníctvo je jednou z našich priorít a tento projekt nie je len o suplovaní práce poisťovní, ale aj o konkrétnych riešeniach, ktoré zlepšujú život ľudí,“ povedal predseda BBSK Ondrej Lunter.

Novou špecialistkou, ktorú sa kraju podarilo získať, je 32-ročná lekárka Martina Vagáňová. Rodáčka z Banskej Bystrice sa po štúdiu na Masarykovej univerzite v Brne a pôsobení v Prahe rozhodla vrátiť domov.

„Banská Bystrica je moje rodné mesto, kam som sa rada vrátila žiť a pracovať. Projekt krajských ambulancií mi to umožnil. Som rada, že môžem byť jeho súčasťou, pretože priamo pomáha lekárom aj pacientom,“ povedala doktorka Martina Vagáňová.

Nedostatok odborníkov

Na Slovensku bolo v roku 2022 evidovaných takmer 350-tisíc pacientov s diabetom a každoročne pribúda ďalších 20-tisíc. Čakacie doby na vyšetrenia u diabetológov a endokrinológov presahujú šesť mesiacov, pričom štvrtina odborníkov v týchto odboroch má viac ako 65 rokov.

V okresoch Banská Bystrica, Detva, Krupina, Zvolen a Brezno bolo doposiaľ len šesť lekárov v odbore endokrinológia, pričom traja sú vo veku nad 65 rokov. V špecializácii diabetológia to bolo 9 lekárov, z ktorých štyria majú viac ako 65 rokov. Hovoríme pritom o spádovej oblasti s viac ako 283-tisíc obyvateľmi.

„Čísla hovoria jasne: ambulancií je málo, lekári sú preťažení a pacienti čakajú neprimerane dlho. Aj preto som hrdý, že sme dnes otvorili práve túto ambulanciu. Ide o zásadný krok k zlepšeniu situácie,“ zdôraznil Ondrej Lunter.

Do zariadenia novej ambulancie BBSK investoval 33-tisíc eur a najväčšou položkou, ktorá presiahla 21-tisíc eur, bol ultrazvuk.

Návrat odborníkov komplikuje aj byrokracia

Návrat doktorky Vagáňovej do rodného kraja však nebol jednoduchý. Proces uznávania jej atestačného diplomu trval pol roka, čo ilustruje administratívne prekážky, s ktorými sa lekári po návrate na Slovensko stretávajú.

„U nás sú diabetológia a endokrinológia rozdelené na dve špecializácie, zatiaľ čo v Českej republike ide o jeden odbor. Zdanlivo jednoduchá vec však spôsobila, že proces bol zdĺhavý a zložitý. Keby som to mala absolvovať sama, asi by som to vzdala,“ priznala doktorka Vagáňová.

Predseda BBSK preto avizoval, že túto skúsenosť využije na rokovania s ministerstvami školstva a zdravotníctva, aby sa proces uznávania kvalifikácií zjednodušil.

„Ak chceme prinavrátiť mladých odborníkov späť na Slovensko, musíme im uľahčiť cestu. Je nemysliteľné, aby takéto procesy trvali mesiace či dokonca roky,“ uzavrel predseda BBSK.