Kríza spojená s ochorením COVID-19 výrazne zasiahla aj mestský šport. Okrem celoslovenských hokejových, futsalových, basketbalových súťaží dostali stopku aj regionálne futbalové ligy, či mestské súťaže v malom futbale.

Zatiaľ čo účastníci halovej Zimnej TOP ligy zrejme budú mať možnosť zvyšné kolá dohrať, v populárnej „minilige“ sa jarná časť ani nezačne. „Na základe rozhodnutí najvyšších orgánov SR a mimoriadnej situácie v našej krajine sme po vzore ostatných športov predčasne ukončili súťažný ročník s tým, že sa výsledky anulovali, nikto zo súťaží nezostupuje ani nepostupuje“, znie oficiálne stanovisko MÚMF.

Priaznivci malého futbalu sa tak najbližšie dočkajú súťažných stretnutí až v budúcej sezóne, ktorá sa už pripravuje. MÚMF aktuálne rieši budúcnosť malého futbalu v meste.  „Čo sa týka situácie okolo Mestskej únie malého futbalu v Banskej Bystrici, máme určité plány, ako by sme mohli pokračovať. Určite chceme, aby sa skoro 40-ročná tradícia malého futbalu v Banskej Bystrici zachovala. Už teraz pripravujeme novú sezónu. V štádiu riešenia sú viaceré alternatívy, ale momentálne je ešte skoro niečo konkretizovať. Dôležitá bude konferencia, kde máme v pláne predniesť, ako bude smerovať Mestská únia malého futbalu v Banskej Bystrici“, prezradil Lukáš Berec, člen výkonného výboru MÚMF.

“Je potrebná tzv. reforma noriem, ďalej chceme postupne zvyšovať úroveň malého futbalu, aby sme pritiahli na ihriská minimálne toľko mužstiev, koľko ich hralo poslednú sezónu. Momentálne je možnosť podporiť našu činnosť sponzorsky, darom alebo venovaním 2% z daní. Aktivity, ktoré boli smerované k finančnej podpore našej únie sme dočasne pozastavili. Chceme poďakovať všetkým, ktorí doposiaľ pomohli finančnými darmi a sponzorským. Pevne veríme, že sa čo najskôr uvidíme na ihriskách a opäť budeme môcť športovať. V týchto chvíľach musíme byť zodpovední a disciplinovaní“, dodáva Berec. Informácie o možnej podpore malého futbalu v Banskej Bystrici nájdete na stránke MÚMF.

Dohrať by sa však mala Zimná TOP liga, v ktorej sú na programe ešte dve kolá. Tie sa budú môcť dohrať v náhradných termínoch po skončení krízy spojenej s ochorením COVID-19. Zimná liga sa po prvýkrát hrala pod hlavičkou celoslovenskej TOP ligy, čo prinieslo viaceré novinky, ako napríklad videá z najlepších momentov stretnutí.

„Zimná TOP liga je momentálne odložená na neurčito, zostáva odohrať posledné dve kolá. Múdrejší budeme, keď sa situácia okolo koronavírusu upokojí. Potom sme pripravení súťaž dohrať. Myšlienka zorganizovať Zimnú TOP ligu vznikla koncom roka 2019, keď sme sa stretli s prezidentom malého futbalu na Slovensku s pánom Králikom a chceli sme vyskúšať spoluprácu s TOP ligou. Na krátkosť času sa nám podarilo zorganizovať kvalitnú súťaž, novinkou bolo natáčania videí zo zápasov, ktorú všetci aktéri hodnotili ako veľmi pozitívnu. Na túto spoluprácu by sme chceli ešte v budúcnosti nadviazať“, vyjadril sa Lukáš Berec, hlavný koordinátor súťaže.

MIBA je po predčasne ukončenej sezóne tretia

Sezóna sa predčasne skončila aj vo Varta futsal lige, kde figuruje banskobystrická MIBA, ktorá sa tak napokon umiestnila na 3. mieste. „Z jedného pohľadu sa jedná o historicky najlepšie umiestnenie, čo sa samozrejme dá považovať za úspech. My sme mali o niečo vyššie ambície, ktorými sme sa netajili a to je ten druhý pohľad. Chceli sme sa prebojovať do finále play-off a to bol aj náš cieľ. Nemôžeme však nesplnenie tohto cieľa zvaľovať na niekoho, jednoducho misia bola zrušená. V tejto situácii nebolo veľmi čo riešiť. Museli sme ustúpiť momentálnemu pánovi situácie a teda Koronavírusu. Srdce chcelo pokračovať, ale rozum v tomto prípade dostal prednosť“, povedal v rozhovore na Facebooku MIBA Banská Bystrica Ivan Šimko, športový riaditeľ klubu.

Bystrické kluby sa pri ukončení súťaží nachádzali na vrchných priečkach

Krízová situácia spôsobená ochorením COVID-19 nedala stopku len futbalovým súťažiam a tak majú už sezónu za sebou aj ďalšie banskobystrické športové kluby. Dobre známa je už situácia o pridelení a následnom odobraní majstrovského titulu pre banskobystrických baranov, ktorí sa tak zo zlatých medailí „tešili“ 18 dní. Banskobystrický klub môžete stále podporiť kúpou vstupenky na virtuálne podujatie. Podobne ako mužstvo HC’05, aj hokejisti UMB, ktorí opäť obhajovali majstrovský titul v EUHL, vyhrali základnú časť sezóny 2019/2020. Banskobystrické Pumy sa zas umiestnili na 5. mieste predčasne ukončenej základnej časti basketbalovej Extraligy žien.