Futbalisti MFK Dukla Banská Bystrica prežívajú úspešnú sezónu, keď sa prebojovali do skupiny o titul, kde ich čakajú zápasy s tými najlepšími. V spolupráci s BB FM rádiom sme preto vyspovedali stabilných členov základnej zostavy – Ľubomíra Willwébera a Martina Rymarenka.

Zverenci trénera Michala Ščasného pred týždňom potešili svojich priaznivcov výhrou v Skalici, ktorá znamenala postup do skupiny o titul. „Ja som to ešte nejako bujaro neoslávil, lebo v nedeľu, hneď od rána, sme mali so snúbenicou naplánovaný výlet,“ povedal v rozhovore v BB FM rádiu Ľubomír Willwéber. „Cestu domov sme si určite užili, ale nie nejako výrazne. Cesta autobusom bola v pohode, nálada bola dobrá, ale nič zvláštne sa nestalo, takže v pohode. Tie spoločné oslavy ešte len prídu,“ dodal na margo postupových osláv Martin Rymarenko.

Posledné kolo základnej časti Fortuna ligy prinieslo poriadne nervy. Futbalisti Dukly potrebovali v Skalici zvíťaziť, no neodohrali práve svoj najlepší prvý polčas v sezóne. „Ja si myslím, že to nebol celkovo náš najlepší zápas v sezóne. V niektorých zápasoch, v ktorých sme dominovali a vytvorili si množstvo šancí, sme body stratili a v takomto, v ktorom sme neboli až takí výrazní, sa nám paradoxne podarilo vyhrať. Cez prestávku aj Robo (Polievka) ako kapitán vystúpil a povedal, že máme ostať pokojní, že takýto zápas sme očakávali,“ reagoval Rymarenko.

Bystričania síce v 62. minúte išli do vedenia po zásahu Polievku z bieleho bodu, no Skaličania už v 65. minúte vyrovnali. „Bol som nahnevaný, že sme po štandardnej situácii dostali po pár minútach gól, ale stále som veril, že ešte ten jeden gólik dáme a vyhráme. Samozrejme, že mi prebehlo hlavou aj to, že čo ak sa nám to nepodarí, ale vzápätí som si povedal, že to musíme zvládnuť,“ opísal svoje pocity počas kľúčových momentov stretnutia Willwéber. Hostia si následne prinavrátili vedenie už v 69. minúte, keď svoj druhý gól v druhom vystúpení v drese Dukly stretlila chorvátska posila Andrija Balić.

Dukla postúpila do skupiny o titul aj vďaka tomu, že Ružomberok doma podľahol Dunajskej Strede. Vedeli hráči priamo na ihrisku o tom, že Liptáci v závere stretnutia inkasovali? „Ja som to nevedel, ani som sa nepozeral na lavičku, ani som to nechcel vedieť. Po záverečnom hvizde som sa pozrel na lavičku, na Roba a videl som jeho obrovskú radosť. Vtedy som už vedel, že sme to dokázali,“ odpovedal 30-ročný stredný obranca nosiaci číslo 41.

Mužstvo spod Urpína získalo v prvých šiestich kolách len 3 body za výhru v Trnave. Aj medzi fanúšikmi sa vtedy rozprávalo najmä o tom, či sa Dukla dokáže vôbec zachrániť. Ofenzívny futbalista Martin Rymarenko, ktorý v apríli oslávi 24. narodeniny, však veril, že jeho noví spoluhráči majú na viac: „Ja som prišiel, keď bolo tuším šieste-siedme kolo a už na prvom tréningu som videl, že tie výsledky neodzrkadľujú kvalitu kádra. Videl som, že je tu veľký potenciál. Väčšinu chalanov som poznal, majú ligové skúsenosti, takže to bola len otázka času, kedy si to sadne aj s novým trénerom, ktorý prišiel len dva týždne pred ligou,“

Do skupiny o titul sa prebojovali až dvaja nováčikovia. Okrem derby s Podbrezovou a Žilinou sa môžu priaznivci Dukly tešiť aj na ašpirantov na titul – Slovan a Dunajskú Stredu, či Trnavu. „Chceme ukázať tú hru, ktorou sme sa prezentovali v posledných zápasoch. Takisto chceme ukázať, že právom patríme do tej prvej šestky, že tam nie sme len do počtu. Keď prídu dobré výkony, tak prídu aj body. Jasné, že každý chce skončiť čo najvyššie,“ vyjadril sa o ambíciách v prvej šestke Willwéber.

Ščasného zverenci už základný cieľ, ktorým bola záchrana, splnili. Súboje s najlepšími si tak môžu užívať, no pri účasti v skupine o titul sa núka aj myšlienka na pohárovú Európu. Uvedomuje si to aj Rymarenko: „Samozrejme. Keď ste v prvej šestke, tak to máte v hlave, máte v hlave nejaké scenáre. My sa ale budeme sústrediť sami na seba. Nebudeme tu teraz dávať konkrétne vyhlásenia. Pôjdeme od zápasu k zápasu a ako povedal aj Ľubo, chceme potvrdiť, že sme právom v prvej šestke.“

Celý rozhovor, v ktorom bola reč aj o posilách Andrijovi Balićovi a Nicolásovi Gorositovi, priebehu sezóny či o samotných respondentoch, si môžete vypočuť na webe BB FM rádia.

Po Slovane potrápiť aj Dunajskú Stredu

Prvý zápas v skupine o titul odohrajú futbalisti MFK Dukla Banská Bystrica už v nedeľu 12. marca od 17.30 h na Štiavničkách. Ich súperom bude aktuálny líder Fortuna ligy – FC DAC 1904 Dunajská Streda. Fanúšikovia sa môžu tešiť na súboj dvoch najlepších strelcov súťaže. Róbert Polievka vedie tabuľku kanonierov s 13-timi gólmi, Nikola Krstović z DAC ich má na konte 12. Dukla je momentálne v dobrej forme, keď na jar neprehrala, pričom nevyhrala len v Bratislave. Tréner Ščasný nemôže počítať s Andrijom Balićom, ktorý je pod Urpínom na hosťovaní práve z Dunajskej Stredy a po vzájomnej dohode klubov nemôže nastúpiť. Chýbať bude aj dlhodobo zranený David Depetris a Michal Faško. Otázny je štart niektorých ďalších hráčov, ktorých trápia krátkodobejšie zranenia.

„Očakávam veľmi ťažký zápas. Nie náhodou sú na prvom mieste. Je to veľmi kvalitné mužstvo, jedno z najlepších, ak nie najlepšie. Určite to bude tvrdý boj, ale ak budeme hrať to, čo vieme a bojovať, tak ich môžeme potrápiť tak, ako sme potrápili aj Slovan. Nám sa hrá vždy lepšie proti mužstvám, ktoré hrajú kombinačne ako proti mužstvám, ktoré prídu len brániť,“ povedal smerom k nedeľňajšiemu duelu Willwéber.

Vstupenky si môžete zakúpiť na tomto odkaze. V MFK Dukla veria, že urobili maximum pre to, aby bol Národný atletický štadión na Štiavničkách počas jarných zápasov slušne zaplnený. Prečo by mali ľudia prísť? „Hráme s prvým tímom tabuľky. Je to veľká motivácia pre nás a určite aj pre fanúšikov. Určite príde aj veľa fanúšikov Dunajskej Stredy. Dúfame, že prídu aj naši. Myslím si, že si to aj zaslúžime za tú prvú časť sezóny. Sme veľmi súdržný a výborný kolektív. Taktiež máme výborné individuality na čele s najlepším strelcom ligy Robom Polievkom, takže to musí byť tiež lákadlo, vidieť ho hrať. Taktiež je nás tu veľa Bystričanov, sme tu domáci, takže vieme, čo klub pre nás znamená a akú má históriu. Preto sa na ihrisku snažíme vždy odvádzať sto percent,“ odpovedal Rymarenko, ktorý je v Banskej Bystrici na hosťovaní práve z Dunajskej Stredy.