Basketbalistky banskobystrickej Slávie zdolali tú pražskú vo svojom druhom zápase na druhom ročníku Federálneho pohára. Bystrické pumy tak po výhre nad Slaviou Praha zabojujú v nedeľu o konečné piate miesto.

Prvé koše patrili bystrickej Slávii, ktorá inkasovala po prvýkrát až v závere 3. minúty. Po začiatku 8:2 nasledoval time-out pražskej Slavie, ktorá následne znížila na 12:10. Pumy ale vedenie nepustili a po 10-tich minútach vyhrávali 17:14.

Zverenkyne trénerky Zuzany Žirkovej v druhej štvrtine zlepšili úspešnosť streľby a spočiatku výborne bránili. Výsledkom bolo prvé navýšenie náskoku na dve cifry v 17. minúte (27:16). V závere prvého polčasu sa o prvú trojku duelu postarala Lucia Striešová, ale pražská Slavia aj vďaka košu s klaksónom znížila na polčasových 32:25.

Aj po zmene strán sa hral pomerne vyrovnaný basketbal. Obe družstvá vstúpili do druhého polčasu trojkami, druhú bystrickú dala taktiež Striešová. Následne sa spoza perimetra začala presadzovať aj Lindsey Pulliam, ktorá dala v tretej štvrtine 8 zo svojich celkových 14-tich bodov v zápase. Tretiu časť vyhrali pumy len o jeden kôš, a tak posledná štvrtina pri 9-bodovom odstupe sľubovala drámu do samého konca.

Bystričanky strácali loptu častejšie (21 – 15), ale pomohli si prevahou na doskoku (53 – 37). Hráčky bystrickej Slávie v záverečnej 10-minútovke, ktorú otvorila presnou 3-bodovou strelou Vanda Kozáková, nedovolili súperkám priblížiť sa. Naopak, pumy svoj náskok umne navyšovali a po tretej trojke Striešovej viedli v 38. minúte 62:48. Tento rozdiel platil napokon aj po záverečnom klaksóne, a tak sa družstvo banskobystrickej Slávie radovalo z postupu do boja o 5. miesto na Federálnom pohári. V ňom sa v nedeľu 12. marca o 12.30 h stretnú so Šamorínom.

Povedali o zápase

Zuzana Žirková, trénerka Slávie: „V podstate sme vedeli, čo nás čaká, pre nás asi rovnocenný súper. Dobre sme sa vysporiadali s tými vecami, čo hrali. Nejaké veci im nepadli, pomohla nám aj zónová obrana. V prvom rade nám ale pomohla tímovosť. Rozprávali sme o nej po piatkovom stretnutí, kedy sme si povedali, že takto to vyzerať nemôže a ja nie som zvyknutá prehrávať o toľko bodov. Stále si myslím, že tento tím nie je postavený na to, že by mal byť taký výsledok ako tomu bolo včera. Dnes bola aj tá rozcvička úplne iná, aj začiatok zápasu a náš prejav.“

Vanda Kozáková, hráčka Slávie: „Pred zápasom sme si stanovili cieľ, prezentovať sa určite lepšie ako v piatok, bojovať a vyhrať zápas. To sa nám podarilo. Keď sa Slavia Praha dostávala späť do zápasu a doťahovala sa, tak sme si to ustrážili. Som šťastná, že sme dokázali vyhrať zápas. Včerajšia facka nám určite pomohla, lebo sme sa sústredili na veci, ktoré nám robili problém. Každá hrala aj za tú druhú, a nie len za seba.“

Federálny pohár 2023 – 2. ročník – o umiestnenie – sobota 11.03.2023, 11.00 h – Hradec Králové

Slávia Banská Bystrica – BLK Slavia Praha 64:50 (17:13, 32:25, 50:41)

Štvrtiny: 17:13, 15:12, 18:16, 14:9. Rozhodovali: Fáber, Scholzová, Višniarová. Diváci: 65.

Zostava Slávia Banská Bystrica a body: Pulliam 14, Hruščáková 12, Sherrill 12/12 doskokov, Nofuente 6, Holíková 1 (Striešová 9/3 trojky, Kozáková 8, van Dalen (C) 2, Da Cruz 0, Grigerová 0). Trénerka: Z. Žirková. Asistent: M. Suriak. Vyfaulovaná: 38. Sherrill.

Zostava BLK Slavia Praha a body: Beasley 16, Suchanová 8, Rokošová 6, Čípková (C) 4, Mircová 3 (Nicholas 8, Zítková 2, Aulichová 2, Přibylová 1). Tréner: D. Medvecký.

TH: 10/13 – 11/17, trojky: 6/24 – 3/25, fauly: 18 – 13, doskoky: 53 – 37, asistencie: 11 – 7, zisky: 7 – 15, straty: 21 – 15, bloky: 1 – 1, streľba z poľa: 24/62 (38%) – 18/70 (25%). Kompletný štatistický prehľad nájdete tu.