Futbalisti MFK Dukla Banská Bystrica to dokázali. V jarnej časti Fortuna ligy budú pokračovať medzi najlepšími na Slovensku, keďže v sobotu v Skalici bodovali naplno a Ružomberok podľahol Dunajskej Strede.

Posledné tri vzájomné zápasy medzi týmito mužstvami gól nepriniesli a o tom, že to nebola náhoda, svedčil aj priebeh úvodu duelu. Črtajúcu sa tutovku mal v 12. minúte na kopačke Žan Medved, ktorý si však vypracoval samostatný nájazd vďaka ofsajdovému postaveniu. Na prvú vážnejšiu príležitosť sme tak čakali do 21. minúty, kedy slovinský útočník Skalice Medved svojou strelou tesne minul ľavý horný roh brány Matúša Hrušku. Krátko na to to skúšal z hranice šestnástky Dukly, viac z pravej strany, Adam Krčík a Dávid Richtárech tečoval loptu tesne vedľa pravej tyče brány hostí.

Ščasného zverenci pohrozili v 28. minúte, keď Róbert Polievka z pravej strany šestnástky, z hranice bránkovej čiary, prihral pred bránu, kde Martin Rymarenko nastrelil brániaceho hráča domácich. Vo zvyšnom priebehu prvého polčasu ešte zaujala Polievkova snaha o vypýtanie si penalty, po ktorej videl v 41. minúte žltú kartu. Po prvej 45-minútovke tak platil bezgólový stav.

Vyrovnaný stav svietil po polčase aj na tabuliach v Ružomberku, ktorý hostil Dunajskú stredu, a v Poprade, kde hrala Žilina s Liptovským Mikulášom. Dukla tak pri takto rozdaných kartách potrebovala na postup do skupiny o titul zvíťaziť. Na Záhorí sa však aj po zmene strán hral futbal bez vyložených góloviek.

V 58. minúte si však Polievka opäť pýtal pokutový kop. Ten najprv Filip Glova nenariadil, ale videoasistent rozhodcu dal hlavnému arbitrovi pokyn, aby si zákrok pozrel na videu. Glova si pri sledovaní dôkazového materiálu všimol Hurtadove prišliapnutie Polievkovej nohy a ukázal na biely bod. Kapitán Dukly Polievka z bieleho bodu skóroval strelou k ľavej tyči brány Martina Junasa, ktorý smer strely vystihol. Aktuálne najlepší strelec Fortuna ligy tak pridal už svoj trinásty gól v ligovom ročníku – 0:1.

Hostia sa však z vedenia dlho neradovali. Už V 65. minúte sa po rohu z ľavej strany v skrumáži najlepšie zorientoval Yann Yao, ktorý vyrovnal na 1:1. Hráči Dukly si však dokázali prinavrátiť vedenie. V 69. minúte Polievka priťukol loptu Andrijovi Balićovi, ktorý to skúsil spoza šestnástky, a hoci brankár Skalice Junas si na loptu siahol, Balić rozvlnil sieť – 1:2. Chorvát, ktorý posilnil Duklu len nedávno, tak pridal druhý gól vo svojom druhom vystúpení v banskobystrickom drese. Dunajská Streda sa v 82. minúte ujala vedenia na Liptove, čo ešte vylepšilo pozíciu chlapcov spod Urpína. Následne sa Žilina dostala do vedenia v Poprade, vďaka čomu bol pod čiarou Ružomberok.

V Skalici sa po druhom góle hostí hra kúskovala. Po uplynutí 90. minúty pálil z nádejnej pozície z otočky nepresne striedajúci hráč Skalice Ján Vlasko. Bystričania už v 6-minútovom nadstavenom čase napriek tlaku Skaličanov tesné vedenie ubránili. Keďže Ružomberok proti Dunajskej Strede nevyrovnal, Dukla ho predbehla v tabuľke a bude hrať v skupine o titul.

Michal Ščasný, tréner MFK Dukla: „Potvrdilo sa to, čo sme očakávali, že Skalica je veľmi ťažký súper. Postavenie v tabuľke neodzrkadľuje jej výkony. Hrajú nepríjemný futbal, výborné mužstvo, výborná robota trénera. Mali sme pred týmto zápasom obrovský rešpekt. Výhra bola šťastná, aj keď nechcem degradovať výkon chalanov. Odmakali to, odjazdili, ten zápas bol aj o psychike. Skalica bola v prvom polčase jasne lepšia, mali tam šance. Aj so šťastím sme neinkasovali v prvom polčase. V druhom polčase, keď sme už vyhrávali, tak sme to už nejakým spôsobom uhrali, ale musím povedať, že sme mali obrovské šťastie. Gratulujem chalanom a prajem Skalici, aby sa zachránila.“

Fortuna liga – 22. kolo – sobota 04.03.2023, 16.30 h – Skalica

MFK Skalica – MFK Dukla Banská Bystrica 1:2 (0:0)

Góly: 65. Yao – 62. Polievka (pen.), 69. Balić. ŽK: 57. Hurtado, 60. Blažek, 68. Hollý, 68. Rudzan – 35. Richtárech, 41. Polievka. Rozhodovali: Glova – Vitko, Zemko – Ziemba (VAR). Diváci: 815.

Zostava MFK Skalica: Junas – Rudzan, Hurtado, Blažek, A. Krčík – Nagy, M. Hollý (86. Mášik), Yao, Fábry (75. Švec), Morong (75. Vlasko) – Medved (86. Haša). Tréner: P. Majerník.

Zostava MFK Dukla Banská Bystrica: Hruška – Gorosito, Uhrinčať, Willwéber, Záhumenský (58. Káčerík) – Pišoja, Balić, Ľupták (58. Slávik), Richtárech – Rymarenko (86. Hanes), Polievka (91. Franko). Tréner: M. Ščasný.

12 22 1 6 15 17 40 -23 9

Futbalisti Dukly vstúpia do skupiny o titul nasledujúci víkend domácim stretnutím s Dunajskou Stredou.