Futbalistov banskobystrickej Dukly čakal v rámci 20. kola Fortuna ligy náročný duel, ich protivníkom bol totiž ŠK Slovan Bratislava, ktorému pred stretnutím patrila prvá priečka tabuľky. Belasí tak boli zákonite papierovým favoritom, no tieto predpoklady sa im dlho nedarilo naplniť. Bystričania si v prvom polčase vypracovali dvojgólový náskok, o ktorý napokon prišli a duel tak skončil zmierlivou remízou.

Dukle chýbal podhrotový tvorca hry Michal Faško, ktorý po súboji v strede poľa v závere prvého polčasu nedohral prvý jarný ligový duel s Trenčínom. „Žijem a som v poriadku. Oblička je poškodená, pretrhnutá a je okolo nej dosť veľký hematóm. Na základe všetkých posledných výsledkov z krvi, moču, sona, a CT pevne verím, že sa prelieči v kľudovom režime a zostane stále so mnou ešte dosť rokov. Trpím bolesťami, ale bojujem a robím všetko pre to, nech som najmä čím skôr zdravý a schopný fungovať v bežnom živote a potom, samozrejme postupnými krokmi, byť použiteľný aj na ihrisku,“ povedal počas týždňa pre mfkdukla.sk Michal Faško, ktorý už po prepustení z nemocnice stihol osobnte navštíviť svojich spoluhráčov a povzbudiť ich pred zápasom na Slovane.

Jeho miesto tak zaujal mladý útočník Matej Franko, ktorý sa postavil v stretnutí proti Slovanu na hrot útoku. Už po zhruba sto sekundách mala Dukla k dispozícii prvý rohový kop, ktorý bratislavská defenzíva odvrátila za hranicu pokutového územia, kde číhal zakončujúci Rymarenko. V 4. minúte letel do pokutového územia Bystrice nebezpečný center, ktorý však skvelo odvrátil novic v obrane Dukly Gorosito. Po vyše štvrťhodine hry skúsili „belasí“ ďalší center, tentokrát z ľavej strany a loptu si našiel Abubakari, ktorý svojou hlavičkou potrápil skúseného Hrušku. V 19. minúte dal o sebe vedieť Polievka, ktorý vypichol loptu Maudovi a následne ťahal akciu po pravom krídle, na osi ihriska mu zbiehal Rymarenko, ale lopta si k nemu cestu nenašla.

Napokon však prišla 21. minúta a prvý šok pre defenzívu domácich, keď Polievka z ľavej strany posielal center pred Chovana, kde síce číhal zabudnutý Gorosito, no argentínsky obranca napriek snahe tento center neusmernil, a tak lopta z kopačky kapitána Dukly zapadla k ľavej tyčke, čím otvoril skóre zápasu – 0:1. Zhruba pred koncom prvej polhodiny prišiel center Zmrhala a nebezpečná hlavička Kucku, ktorá sa však napokon neujala. Druhý šok pre Tehelné Pole prišiel v 38. minúte, kedy sa Polievka predieral z pravej strany, následne  naznačil strelu, čím si položil De Marca a ľavou nohou strelou od tyčky zvyšoval náskok svojho tímu – 0:2. V nadstavenom čase prvého polčasu prišiel ešte strelecký pokus Zmrhala, ktorý ale z diaľky namieril iba do prostriedku hosťujúcej brány.

Tréner belasých, Vladimír Weiss starší, pred druhým polčasom poslal do hry až trojicu čerstvých hráčov, čím dal jasne najavo, že nebol spokojný s výkonom niektorých jeho zverencov. V 52. minúte Green našiel prízemným centrom Abubakariho, ktorý síce trafil žrď, celú akciu však prerušilo avizované postavenie mimo hry. Zhruba päť minút na to sa Barseghyan prezentoval skvelou strelou z väčšej vzdialenosti, ktorá smerovala do pravého horného rohu, no Hruška fantasticky zasiahol. Podobný scenár sa opakoval aj v 68. minúte, kedy však arménsky hráč namieril iba do pripraveného Hrušku.

V 74. minúte sa dostal k lopte Migaľa, ktorý vyslal pokus zo strednej vzdialenosti, ale jeho strela letela iba do priestorov, kde stál Chovan. O minútu na to prišiel nedovolený zákrok Záhumenského na Weissa mladšieho a nariadený pokutový kop premenil sám faulovaný slovenský reprezentant, ktorý poslal bystrického brankára do opačnej strany – 1:2. Necelých desať minút pred koncom riadnej hracej doby hosťujúci brankár dlhým nákopom vysunul do šance Polievku, ktorý ale neustál osobný súboj v pokutovom území a napokon z tejto akcie nezapršalo. V 88. minúte hlavičkoval nádejným spôsobom Kucka, ktorý mieril svoj pokus na vzdialenejšiu tyč, Hruška však skvelo zasiahol. Krátko na to sa Rymarenko individuálne pustil do trojice brániacich hráčov a následne mal na kopačke rozhodujúci úder, lenže zoči-voči Chovanovi namieril iba do bočnej siete. Vzápätí platilo povestné „nedáš-dostaneš“, belasí poslali do šestnástky center z ľavej strany a Green hlavičkou vyrovnal na 2:2. Aj napriek záverečným snahám domácich o úplny zvrat v stretnutí obrana hosťujúcej Dukly odolala, a hoci boli blízko k prekvapivej výhre, po stretnutí sa museli uspokojiť s remízou a ziskom jedného bodu, ktorý však v konečnom účtovaní môže hrať dôležitú rolu.

Povedali o zápase

Vladimír Weiss st., tréner Slovana: „Pre nás to bol nešťastný zápas. Prvý polčas úplná katastrofa, v druhom bolo vidieť snahu, dôraz a mali sme aj šance. Mohli sme vyhrať, ale aj prehrať, keby súper premenil gólovku za stavu 1:2. Beriem to na seba, netrafil som sa do zostavy. Stratili sme v dvoch zápasoch štyri body, čo je veľa, ale ideme ďalej. Musíme sa zlepšiť v dôraze v šestnástke a v premieňaní šancí.“

Mário Auxt, asistent trénera Banskej Bystrice: „Vedeli sme, že nás čaká asi najlepší tím na Slovensku. Snažili sa sa zhustiť priestor pred našou šestnástkou a v prvom polčase hroziť z brejkov. Využili sme dve šance, ale po prestávke nám odchádzali sily a súper vyrovnal. Rozhodla kvalita lavičky Slovana. Bolo vidieť, že keď domáci stupňovali tempo, tak sme nestíhali. S bodom sme však spokojní.“

Fortuna liga – 20. kolo – sobota 18.02.2023, 15.00 h – Národný futbalový štadión (Tehelné Pole)

ŠK Slovan Bratislava – MFK Dukla Banská Bystrica 2:2 (0:2)

Góly: 76. V. Weiss ml. (z 11 m), 90. Green – 21. Polievka, 38. Polievka. ŽK: 83. Kašia – 48. Willwéber, 67. Záhumenský. Rozhodovali: Dohál – Vitko, Košecký. Diváci: 4055.

Zostava ŠK Slovan Bratislava: Chovan – Maudo (46. Barseghyan), Kašia, De Marco, Zmrhal – Kucka, Agbo (46. Čavrić) – Green, V. Weiss ml. (83. Da Silva), Chakvetadze (46. Kankava) – Abubakari. Tréner: V. Weiss st.

Zostava MFK Dukla Banská Bystrica: Hruška – Pišoja, Uhrinčať, Willwéber, Gorosito, Záhumenský (85. Slávik) – Migaľa, Richtárech – Rymarenko, Franko (79. Káčerík), Polievka (94. Jackuliak). Tréner: M. Auxt (M. Ščasný si odpykával trest)

12 19 1 6 12 16 33 -17 9

Najbližší duel odohrajú futbalisti MFK Dukla v sobotu 25. februára, keď v domácom prostredí privítajú súpera z Liptovského Mikuláša. Stretnutie 21. kola najvyššej futbalovej súťaže odštartuje o 15.00 h.