Nájomné byty, chýbajúci investori, problematická MHD, ale aj úspešný EYOF či neúspech pri projektoch mesta kultúry. Aj to boli to boli témy prvej časti Duelu kandidátov, ktorý proti sebe postavil dvoch kandidátov na post primátora mesta Banská Bystrica, ktorí majú podľa prieskumu verejnej mienky najvyššiu podporu verejnosti – súčasného primátora Jána Noska (nez.) a Dianu Javorčíkovú (nez.).

Spoločný projekt portálu BBonline.sk a BB FM rádia so zapojením študentov Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov Univerzity Mateja Bela pokrývajúci predvolebné dianie v Banskej Bystrici pokračuje. Vo finále prináša duel dvoch kandidátov, ktorí získali najvyššiu podporu verejnosti v realizovanom prieskume verejnej mienky.

Duel kandidátov, ktorý bol jednorazovo nahrávaný v uplynulý utorok, bude poslucháčom a čitateľom postupne sprostredkovaný v priebehu piatich pracovných dní. Relácie v BB FM rádiu budú mať premiéru od štvrtka 20. do stredy 26. októbra, vždy v pracovných dňoch, o 13.30 a 17.30 h a následne bude reportážny výstup spolu s audiozáznamom publikovaný na stránkach portálu BBonline.sk.

Aj duel kandidátov, rovnako ako predošlé diskusné relácie so všetkými kandidátmi, majú pravidlá schválené Radou pre mediálne služby v rámci projektu Voľby 2022 v BB FM rádiu.

Vypočujte si audiozáznam relácie BB FM rádia Na slovíčko s Karolínou Piliarovou – Duel kandidátov #1:

V rámci duelu kandidátov mali v každom tematickom celku obaja kandidáti celkom 6 minút na svoje odpovede. Časomieru mohli sledovať počas celého trvania nahrávania, respektíve boli na čas upozorňovaní moderátorkou.

Nové nájomné byty nevznikli, stavať sa podľa Noska začnú na budúci rok

Výstavba nových mestských nájomných bytov bola témou už predošlých volebných kampaní. Výsledky sa však nedostavili doteraz. V poradovníku žiadateľov o mestské nájomné bývanie bolo pritom k poslednej aktualizácii v auguste tohto roka takmer 270 žiadateľov.

„My sme sa už v roku 2017 pokúšali zrealizovať prvú výstavbu nájomných bytov na Ďumbierskej ulici. Pre nesúhlas okolitých susedov sa to nepodarilo. Teraz sme k tomu projektu a zámeru bližšie. Na budúci rok by sa malo začať s výstavbou bytov na Ďumbierskej ulici,“ uviedol Ján Nosko.

Noskovi vytkli predstavitelia jeho opozície, a v kampani aj protikandidátka Javorčíková, tiež chýbajúci strategický dokument o rozvoji nájomného bývania.

„Strategický dokument sme mali vypracovaný do roku 2020. Teraz tu máme nový stavebný zákon, nový zákon o podpore nájomného bývania. Z tohto dokumentu môžeme spracovať tento dokument s poznaním súčasnej legislatívy. Ale napriek tomu si myslím, že môžeme tie byty stavať aj bez toho, aby sme tento dokument mali. A samozrejme, mal by ísť tiež participatívnym spôsobom,“ doplnil.

Podľa jeho vyzývateľky Diany Javorčíkovej je problematika nájomného bývania na okraji záujmu súčasného vedenia mesta. „Svedčia o tom absolútne všetky fakty. Nula postavených bytov, neexistencia aktualizovaného dokumentu o rozvoji nájomného bývania mesta. To vôbec podľa mňa nesúvisí so stavebnými zákonmi, ktoré boli prijaté tento rok.“

Mesto bude dopravcov MHD sankcionovať, zmluvu by nezrušila ani Javorčíková

Aktivisti, opozícia a dnes i protikandidáti vyčítajú primátorovi Noskovi prístup samosprávy k tendru na dopravcov MHD v Banskej Bystrici, kde mu vyčítajú najmä krátke obdobie, počas ktorého bol tender vypísaný.

„Bol to štandardný tender vypísaný v európskom vestníku. Boli trhové konzultácie, prihlásil sa jeden uchádzač. Nebolo to pol roka, bolo to podstatne viac času. Metodika porovnávania cien je problematická, každá zmluva je iná. Samozrejme, sú tie ceny vyššie. My sme dokázali vyrokovať zníženie ceny a zakotviť zmluvné pokuty, ktoré si budeme u dopravcu uplatňovať,“ zhrnul v reakcii Ján Nosko s tým, že zmluvu nepovažuje za výhodnú, ale výsledok súťaže akceptovali.

„To sú také výhovorky, viete. Ja keby som bola primátorka, tak samozrejme ten tender pripravujem minimálne štyri, päť rokov, aby sa mal šancu nejaký iný záujemca prihlásiť a samozrejme aj technologicky pripraviť na to,“ reagovala Diana Javorčíková.

Aj po uzatvorení zmlúv, ktoré presiahli očakávania samosprávy však došlo ku komplikáciám. Dopravcovia po začatí platnosti novej zmluvy dlhodobo neplnia všetky zmluvné podmienky. Primátor Ján Nosko už avizoval, že zmluvná pokuta, ktorú môže mesto žiadať, siaha do miliónov eur.

„Kontrola ešte nie je ukončená, keďže všetky dopravné prostriedky ešte nie sú vybavené odbavovacím zariadením. Takže po jej ukončení si tú pokutu budeme samozrejme uplatňovať. Ja si neviem predstaviť, že by sme sa dostali do situácie ako BBSK a na konci dňa by ráno nešli spoje. Museli to riešiť samosprávy za kraj,“ prehlásil Nosko.

Moderátorka sa na možné riešenie situácie pýtala aj Noskovej vyzývateľky Diany Javorčíkovej s tým, či by vypovedala zmluvu so súčasnými dopravcami.

„Nie nevypovedala, pretože ako uviedol pán Nosko, momentálne nemáme inú možnosť. Ale dajú sa vyrokovať lepšie podmienky pre cestujúcich. Máme konkrétne kroky vo volebnom programe, ako zefektívniť fungovanie MHD. Odstrániť súbeh autobusov, zaviesť časové lístky, zvýšime frekvenciu spojov, znížime počet liniek, zvýšime počet prestupných bodov. Toto všetko sú základné veci, ktoré malo mesto už dávno riešiť,“ uviedla Javorčíková s poukázaním na dlhodobý pokles počtu prepravených cestujúcich.

Ďalšie časti diskusie si môžete vypočuť v audiozázname relácie aj na podcastových službách Spotify, Apple Podcasts či Google Podcasts.

Nosko obvinil moderátorku z účelového vedenia diskusie

Po diskusii k neúspešným projektom mesta ku kandidatúre na Európske hlavné mesto kultúry a slovenské Mesto kultúry primátor Nosko zastavil diskusiu.

„Vážené dámy, až dovolíte. Pokiaľ máme pokračovať v tejto diskusii, tak ju veďme korektne. Pani Javorčíková je tu na domácej pôde. Toto je presne účelovo vedená diskusia. Takže pokiaľ budeme sa baviť o konkrétnych, normálnych veciach, o diskusii čo je v meste potrebné spraviť. Toto celé je zamerané na kritiku. Tak túto diskusiu skutočne ako ukončím,“ povedal Ján Nosko.

Na toho reagovala moderátorka relácie Karolína Piliarová: „Toto je duel kandidátov. Vy ste vo vedení mesta osem rokov. Teraz sme pri oblasti hodnotenia uplynulého obdobia. Doteraz ste mali vo všetkých diskusiách priestor, aj v našej relácii, sa vyjadriť, čo ste dokázali pre mesto spraviť,“ vysvetlila moderátorka. „Aby som to povedala za celé BB FM rádio, pani Javorčíková tu nie je na domácej pôde. Okamžite ako sme sa dozvedeli, že ide kandidovať, pani Javorčíková okamžite končila v našom tíme. Túto prácu sa snažím robiť objektívne a kriticky voči každému kandidátovi. Viem, že takýto štýl relácie tu doposiaľ nebol, ale pani Javorčíková doteraz nebola vo verejnej funkcii. Ja ju teraz za toto uplynulé obdobie, ktoré práve prebehlo, nemôžem konfrontovať takým spôsobom, ako vás, ktorý ste vo verejnej funkcii druhé volebné obdobie,“ doplnila Piliarová.

„Vyše roka nepracujem v tomto rádiu. Naopak odo mňa sa nevzniesla vlna kritiky, keď sme boli nahrávať v nedeľu RTVS, kde pani Pastuchová je stále zamestnankyňou a pôsobí (vedúca kancelárie primátora, pozn. red.). Nepovedala som, že ste na domáckej pôde. Nejakým spôsobom som nevytkla vedenie tej diskusie,“ reagovala Diana Javorčíková.

Nosko napokon v diskusii pokračoval, aj keď aj v ďalších častiach, ktoré ešte len budú odvysielané, vyjadril svoj názor, že diskusia bola vedená nekorektne.

Už v piatok bude duel pokračovať ďalším okruhom. V druhej časti sa kandidáti budú venovať smerovaniu mesta, pripravovaným významným investíciám, rozvoju dopravnej infraštruktúry, zeleným investíciám a boju proti klimatickým zmenám.


Voľby do orgánov samosprávy mesta Banská Bystrica sa spolu s voľbami do orgánov Banskobystrického samosprávneho kraja uskutočnia 29. októbra od 7.00 do 20.00 h. Aké číslo bude mať váš volebný okrsok a kde nájdete svoju volebnú miestnosť zistíte v tomto dokumente…