Banskobystrický Mestský mládežnícky štadión privíta po týždni ďalšie veľké podujatie. Počas posledného júnového víkendu sa bude konať druhý ročník Iná Liga Cupu, turnaja v malom futbale, na ktorom sa predstaví až 64 tímov. Opäť nebude chýbať ani koncert.

Dvojdňový turnaj organizuje tím, ktorý prináša futbalovým priaznivcom populárnu reláciu mapujúcu dedinský futbal v jeho pravej podobe. Futbalisti a fanúšikovia Iná Liga TV z celého Slovenska sa po roku opäť stretnú v meste pod Urpínom. Zabojujú o pohár, ale tentokrát aj o 1 000 €, ktoré víťazný tím dostane. Pred druhým ročníkom Iná Liga Cupu sme sa porozprávali s organizátorom Jakubom Bubeníkom.

Jakub, aké tímy môžeme na druhom ročníku Iná Liga Cupu očakávať?

Máme tam tímy z celého Slovenska. Najviac je samozrejme logicky z Banskej Bystrice a stredného Slovenska, ale nie je to taký markantný počet, možno dvanásť tímov, ostatné sú z iných kútov. Opäť máme aj tím z nemeckého Mníchova, je to jeden Slovák a jeho nemeckí kolegovia. Sú to tímy aj dedinského futbalu, ale aj chalani z vyšších súťaží. Keď sa ma niekto opýta, aká je úroveň, tak to delím do dvoch kategórií. Jedna je, že chalani si to prídu vyslovene užiť, hrajú najnižšie súťaže, prídu, objednajú si chatu alebo apartmán a vyslovene si celý víkend spravia teambuilding. Druhá kategória je taká, že si myslia, že to prídu vyhrať a narazia na tú prvú skupinu tímov. Obchádzajú podobné turnaje, nechcem povedať, že sú to profesionáli, ale napríklad najlepší hráč z minulého ročníka hrá taliansku futsalovú ligu a živí sa tým. Niektorí to berú naozaj veľmi vážne, čomu sa tešíme.

Akým systémom sa bude hrať?

Takmer identickým ako vlani. V skupinovej fáze je 16 skupín a tí, ktorí skončia v skupine na prvých dvoch miestach, postúpia do nedeľnej vyraďovačky. Brány sú klasické hádzanárske, čiže 3×2 metre. Bude sa hrať na štyroch ihriskách, štyria hráči plus brankár v jednom tíme, dvakrát dvanásť minút. V nedeľu sa budeme snažiť skončiť do piatej popoludní, aby sme všetci stihli pozerať zápas našej reprezentácie. Chceli sme skončiť neskôr, ale všetci chceme pozerať futbal.

Čo bude tento rok iné?

To dôležité a dobré, čo sa nám osvedčilo minulý rok, zostane. Iná Liga Cup je špecifický, celoslovenský turnaj, ale nie je to len o tom futbale. Máme koncert, tento rok Smola a Hrušky, minulý rok to boli Medial Banana. To chceme zachovať, pretože sa to chalanom páči. Aj toto robí náš turnaj iným. Budú iné súťaže, máme obrovský terč, do ktorého sa bude kopať. Zorbingové gule, v ktorých sa bude hrať futbal, to bude tiež veľká sranda. Ale to gro zostáva, 64 tímov, v sobotu skupiny a v nedeľu vyraďovacia fáza. Nemáme veľmi čo meniť, už len vylaďovať detaily.

Prečo bude koncert o tretej popoludní?

Minulý rok hrali Medial Banana v sobotu večer, kedy tam už niektoré tímy ani diváci neboli. Bola síce skvelá atmosféra, niekoľko stoviek ľudí tam bolo, ale najviac ľudí na turnaji býva okolo obeda alebo poobede. Minulý rok sme chceli koncert po zápasoch, nech si to všetci užijú. Teraz bude cez zápasy, ale očakávame väčšiu masu ľudí na koncerte.

Vstupné 2 € na koncert platí aj pre hráčov, alebo len pre návštevníkov?

Hráči vstupné samozrejme neplatia, majú to zahrnuté v štartovnom. Vstupné platí pre návštevníkov.

Prečo by fanúšikovia z regiónu mali prísť na Iná Liga Cup?

Pretože je to najväčšie futbalové, aj športové podujatie leta v Banskej Bystrici. Neviem, nepoznám iné podujatie, kde príde viac ako 600 hráčov z celého Slovenska, už to je obrovská masa. Ďalších ľudí prinesú hráči so sebou, čiže my máme tisíc účastníkov jasných už dopredu. Samozrejme, prídu mnohí diváci, ktorí sledujú Inú Ligu. Máme silné sociálne siete, vysiela nás RTVS. Mnohí ľudia vedia, že sa tento turnaj koná, boli aj minulý rok. Vedia, že je to aj o zábave, jedle, samozrejme v prvom rade o futbale. To je lákadlo samo o sebe. Ak sa chcú fanúšikovia baviť, vidieť dobrý futbal a užiť si dobrú náladu, tak preto by mali prísť. Kto nepríde, môže si napríklad pozrieť posledné zápasy online, budeme ich vysielať naživo. Môžu takisto sledovať naše sociálne siete.

Východ proti západu

Aj tento rok sa odohrá špeciálny zápas. Už v piatok 28. júna od 17.00 h. Prosím, povedz nám k nemu viac.

Bude to východ proti západu. Nebude to exhibícia ako minulý rok, kedy hral tím Inej Ligy proti osobnostiam. Tentokrát to nahradíme veľkým zápasom jedenásť na jedenásť už v piatok. Tí, ktorí nás poznajú, dobre vedia, že máme tím Ladislava Molnára a tím Branislava Obžeru. Počas jarnej časti si obaja vybrali hráčov do svojich tímov. Teraz sa stretnú v zápase o to, či je lepší východ, alebo západ. Bude to určite veľká zábava a dobrý futbal, pretože to sú tí najlepší dedinskí futbalisti z jarnej časti, ktorých sme točili. Ak si zakúpite vstupenku na tento zápas, ktorá stojí tiež dve eurá, tak platí samozrejme na celý turnaj, čiže toto je taká špecialitka oproti minulému roku. Za západ bude hrať Róbert Semeník a za východ Martin Jakubko.