Banskobystrický Mestský mládežnícky štadión hostil od štvrtka do nedele maratón malého futbalu. Až 134 mužstiev a 284 zápasov v piatich kategóriách. Majstrovstvá Slovenska 2024 sa svojou veľkosťou zapísali do Knihy slovenských rekordov.

Keďže dámy majú prednosť, štvordňový festival otvorili vo štvrtok 20. júna ženy. Banskú Bystricu reprezentovali futbalistky MFK Dukla a RSC Hamsik Academy, ale bez medailového úspechu. Ani jednému tímu sa nepodarilo zvíťaziť. Pohár ale neputoval ďaleko. Kategóriu žien vyhrali favorizované Pohronské baby zo Zvolena. Prehľad výsledkov banskobystrických tímov v kategórii žien nájdete tu.

V piatok 21. júna sa konali Detské a Stredoškolské MSR, o ktorých sme už informovali.

Hlavná kategória mužov, v ktorej bojovalo 40 mužstiev, odštartovala v sobotu 22. júna ráno. Program v sobotu nakrátko prerušila búrka, ale všetky naplánované duely sa stihli do večera odohrať. V hlavnej kategórii účinkovalo až päť domácich mužstiev – druhý najlepší tím banskobystrickej ligy Skackavá, bronzový celok z minuloročných Majstrovstiev Slovenska MIBA Bianconeri, 1. FC DAN, Davaj het a Partizán.

Partizán BB, účastník banskobystrickej 2. ligy, prehral na Niké MSR 2024 všetky štyri zápasy a v skupine A obsadil 5. miesto.

Hráči Davaj het získali 4 body za výhru, remízu a dve prehry. V skupine B obsadili nepostupovú 3. priečku. Najlepší výkon podali hneď v prvom vystúpení, keď proti súperovi zo Zvolena otočili stav z 0:3 na 4:3.

MIBA Bianconeri získali minulý rok bronz, no tentokrát do play-off Niké MSR nepostúpili. Do turnaja vstúpili remízou, potom prehrali a rozbehli sa neskoro. Ani dve víťazstvá vo zvyšnej časti skupinovej fázy im nepomohli. V skupine D napokon obsadili 3. miesto.

1. FC DAN, ktorý v banskobystrickej najvyššej súťaži získal bronz, vstúpil do turnaja víťazne, ale potom sa už neradoval. Vo zvyšných dueloch získal bod, čo napokon v skupine E stačilo na 3. priečku.

Skackavá hrala výborne. Skupinu H ovládla bez straty bodu a so skóre 17:2. V osemfinále narazila na TO-DAY Hydrokres Prešov, za ktorý hrajú aj slovenskí reprezentanti. Skackavá začala lepšie a vypracovala si nádejné vedenie 4:1, ale následný tlak favorita neustála. Prešovčania dotiahli skvelé stretnutie do penált, v ktorých mali navrch.

Prehľad výsledkov banskobystrických tímov nájdete v článku na webe Banskobystrického zväzu malého futbalu. Program hlavnej kategórie pokračoval v nedeľu 23. júna od štvrťfinále až do samotného finále. Novým majstrom Slovenska sa stali malofutbalisti BPN Bratislava, ktorí vo finále zdolali najtesnejším rozdielom Vakatanku Košice.

V kategórii nad 40 rokov, ktorá bola na programe taktiež v nedeľu, malo mesto pod Urpínom dve želiezka v ohni. F Kemada síce neprešla cez osemfinále, ale Kemada to dotiahla až na pódium. Na finále to síce nestačilo, ale v zápase o bronz hráči Kemady vyhrali po 10-gólovej prestrelke nad súperom z Bytče. V kategórii 40+ triumfoval Baustav Bardejov, keď vo finále porazil minuloročného víťaza Túlavé Citróny Nitra. Prehľad výsledkov banskobystrických tímov v kategórii 40+ nájdete tu.

Majstrovstvá Slovenska 2024 boli najväčším podujatím v histórii slovenského malého futbalu, a oficiálne sa tak zapísali do Knihy slovenských rekordov.

Prezident Slovenského zväzu malého futbalu a Európskej federácie malého futbalu Peter Králik aj preto sršal spokojnosťou: „Pocity po rekordnom podujatí sú, samozrejme, veľmi príjemné. Nielen tieto štyri dni, ale celá sezóna bola veľmi náročná, ale sme spokojní. Okrem Erika Jendrišeka, ktorý sa nemohol zúčastniť, tu myslím boli všetci reprezentanti, ktorí boli aj na majstrovstvách Európy. Predviedli skvelé výkony, ale ukázali sa tu aj ďalší hráči a sme veľmi radi, že je stále viac a viac hráčov, ktorí chcú zabojovať o reprezentáciu. Potvrdilo sa, že Banská Bystrica je hlavné mesto malého futbalu. Organizovať štvordňový maratón malého futbalu je niečo úžasné a ten rekord naozaj poteší.“