Takmer tridsiatka mužstiev zo Slovenska, ale aj zo zahraničia, zabojuje 29. a 30. júna v Tipsport aréne v Banskej Bystrici o víťazstvo v rámci jubilejného pätnásteho ročníka hokejbalového turnaja Országh Cup. Do mesta pod Urpínom sa toto podujatie vracia po piatich rokoch.

Sprievodný program k turnaju začne už v piatok 28. júna o 17.00 h exhibičným zápasom pred nákupným centrom Europa SC, v ktorom si zahrá viacero hokejovo zvučných mien, ako napríklad Martin a Kristián Pospíšilovci, Miloš Kelemen alebo Rastislav a Nicolas Gašparovci.

Samotný turnaj odštartuje v sobotu o 8.00 h, pričom v ten istý deň sa odohrá väčšina zápasov základných skupín. „Treba povedať, že Országh Cup bude mať už pätnásť rokov. Keď som v Bystrici končil kariéru kvôli zraneniu, tak za mnou prišli chalani, či môžu usporiadať nejaký turnaj na moju počesť a či by teda mohol niesť moje meno. Samozrejme som s tým súhlasil, moja jediná podmienka bola, aby to malo nejakú úroveň a musím povedať, že chalani okolo bratov Cabanovcov z toho urobili jeden z najväčších turnajov v Európe, ktorý má svoje meno,“ vyjadril sa k tohtoročnej edícii turnaja tréner hokejistov Banskej Bystrice a bývalý reprezentant Vladimír Országh.

Organizátori prinášajú do Banskej Bystrice aj nový svetový formát troch proti trom, ktorý sa bude hrať na menšom ihrisku. Vďaka tomu sa všetky zápasy odohrajú v hlavnej hale. „Tento rok to bude niečo nové. Myslím si, že to bude atraktívnejšie pre ľudí, pretože je na ihrisku menej hráčov, viac priestoru a počítame s tým, že bude padať viac gólov. Uvidíme, koľko fanúšikov si to nájde, avšak vieme, aké je populárne predĺženie troch proti trom v hokeji, keď sa tá hra prelieva z jednej strany na druhú. Vidíme veľa šancí, padajú rýchle góly. V tomto formáte očakávame, že sa ten stav môže rýchlo zmeniť aj keď prehrávate, čiže to môže byť zaujímavé až do konca,“ povedal majster sveta z roku 2002.

V nedeľu sa dohrajú zápasy základnej časti, po ktorých bude približne o 10.00 h nasledovať play-off. Finále turnaja je na programe o 17.30 h.

Mimo hlavného diania bude pripravený program pre deti aj dospelých, k dispozícii bude detské hokejbalové ihrisko, na ktorom budú prebiehať súťaže, skákacie hrady, zmrzlina alebo balóny. Sobotný program zakončia o 20.00 koncert Roba Miklu a o 21.00 h diskotéka s DJ Roxor. „Pozývame všetkých, je to športový zážitok, fanúšikovia môžu fandiť svojim kamarátom, známym, priateľom. Taktiež je to taká rodinná udalosť, nejde len o hokej, ale sú pripravené aj mnohé atrakcie, občerstvenie, krúžky alebo maľovanie na tvár, čiže to bude také kultúrne podujatie pre celú rodinu,“ dodal Országh.

Dvojdňové vstupné na podujatie je vo výške piatich eur. Počas celého Országh Cupu bude premávať aj turistický vláčik od hodinovej veže priamo na zimný štadión. Cestovné bude symbolické, vo výške jedného eura. Vláčik bude premávať od 08.00 do 18.00.