Aj počas druhého júnového víkendu to v Banskej Bystrici a jej okolí výraznejšie ožije a vďaka rozmanitému programu plného rôznych podujatí si príde na svoje azda každý. Opäť vám prinášame niekoľko tipov na tie najzaujímavejšie z nich.

Piatok 10. jún

ŽUPNÝ TRH v Banskej Bystrici

Stará Tržnica, Námestie Š. Moyzesa, Banská Bystrica – 10:00 h

Župné trhy podporujú regionálnych remeselných výrobcov, malých pestovateľov a chovateľov v rámci Banskobystrického kraja a vytvárajú nový prezentačný a predajný priestor. Tak pomáhajú zviditeľniť a priblížiť ich prácu, rozmanité príbehy a život, ktorý zasvätili zachovávaniu odkazu predkov mladším generáciám. Chýbať nebudú originálne výrobky, ktoré tvoria miestni ľudia z Banskobystrického kraja s láskou, z lokálnych surovín a s ohľadom na zachovávanie tradícií. Atmosféru podujatia spríjemní a podčiarkne sprievodný program – vystúpenie detského folklórneho súboru a tvorivé dielne.

Banskobystrické bublinky – festival šumivých vín a champagne

Námestie SNP, Banská Bystrica – 16:00 h

Prvý ročník festivalu champagne a rôznych druhov šumivých vín sa uskutoční priamo na Námestí SNP v Banskej Bystrici. Dvojdňové podujatie odštartuje v piatok 10. júna a bude pokračovať v sobotu 11. júna, každý deň od 16:00 do 21:00 h. Môžete sa tešiť na širokú ponuku bubliniek, cena degustačného pohára činí 4 eurá.

Mičinský pitvor 2022

Futbalové ihrisko Horná Mičiná – 17:00 h

Hlavná časť festivalu Mičinský pitvor sa už tradične bude konať na futbalovom ihrisku v Hornej Mičinej. Dvojdňové festivalové dianie sa začína v piatok 10. mája o 17:00 h. O bohatý piatkový program sa postarajú Loutkoviště, Divadlo Teáter Komika, Stano Mečiar, Andy Lou, Tamara Kramar, Cirkus Mavakanza, Le Payaco a Svedkovia Liehovovi. Sobotňajšieho programu je toľko, že by bol vari zázrak, keby sa všetok zmestil do jedného pitvora, preto odporúčame náš samostatný článok k festivalu, ktorý nájdete na tomto odkaze.

Noc kostolov 2022

Kostol Nanebovzatia Panny Márie, Banská Bystrica – 18:00 h

Aj tento rok sa v Banskej Bystrici a v Španej Doline uskutoční podujatie Noc kostolov. Brány troch historických kostolov sa pre návštevníkov otvoria v piatok 10. júna a v sobotu 11. júna. Úlohou projektu je byť pozvaním pre všetkých ľudí dobrej vôle k spoločnému stretnutiu a k objavovaniu krásy kresťanských výtvarných, architektonických a hudobných pokladov. Viac o samotnom podujatí, vrátané programu nájdete v samostatnom článku.

Debata o Víne

Kaviareň Poetika, Banská Bystrica – 18:00 h

Poetika v Banskej Bystrici srdečne pozýva na ochutnávku vín v spolupráci s Vinárstvom Dubovský & Grančič, ktorá sa koná v piatok 10. júna o 18:00 h. Debaty o víne bude hudobne sprevádzať Vladi Brünn. Aby hosťom vínko príliš nestúplo do hlavy, bude pripravené občerstvenie. Vstup je obmedzený na počet osôb 20 a vstupné na osobu je 20 eur. Vstupenky sú v predpredaji v kaviarni.

Spevácke talenty

Cikkerova sieň, Banská Bystrica – 18:00 h

V piatok 10. júna sa o 18. hodine uskutoční v Cikkerovej sieni koncert študentov Katedry vokálnej interpretácie Fakulty múzických umení Akadémie umení v Banskej Bystrici pri príležitosti 25. výročia založenia Akadémie umení v Banskej Bystrici. Odznejú operné árie zo svetoznámych diel a taktiež aj melódie z rôznych známych muzikálov. Vstup je voľný, vstupenky je potrebné si rezervovať mailom na iveta.misaniova@aku.sk.

Hrajteže mi, hrajte

Aula Beliana UMB, Banská Bystrica – 19:00 h

Štúdio RTVS v Banskej Bystrici pozýva na verejnú nahrávku folklórneho koncertu, venovanú 65.výročiu vysielania banskobystrického rozhlasového štúdia. Koncert bude spojený s uvedením CD „Zahrajte mi túto – poklady banskobystrického archívu“ s nahrávkami ľudovej hudby z produkcie banskobystrického štúdia v rokoch 1967 – 2010. Moderujú Gabriela Tomajková a Peter Cítenyi.

Bar Night by Marek Mandinec & Róbert Palík

SYMPL, Banská Bystrica – 19:30 h

Letná sezóna je najočakávanejším obdobím v roku. V Sympl si preto povedali, že leto privítajú tak, ako sa patrí a jeho otvorenie sa rozhodli poňať v štýle Bar Night pod vedením Mareka Mandinca a Róberta Palíka! Párty začne už v piatok 10. júna o 19:30 h a vy sa už teraz môžete tešiť na klasické drinky v podaní barového dream tímu, nesmrteľnú oldies hudbu a jedinečnú atmosféru na najkrajšej terase v meste. Vstup je voľný a v prípade rezervácie priamo na bare vás čaká 10 % zľava na celý účet. Rezervácie na tel. čísle 0918 367 850.

Julian Jordan v Ministry of Fun

Ministry of Fun, Banská Bystrica – 21:00 h

Julian Dobbenberg, známy skôr pod umeleckým menom Julian Jordan, je holandský hudobník, DJ a hudobný producent z Apeldoornu. Známy je najmä vďaka piesňam „Kangaroo“ so Sanderom van Doornom a „BFAM“ s Martinom Garrixom. Svoje umenie a svoje najväčšie hity príde odprezentovať do banskobystrického Ministry of Fun už v piatok 10. júna! O support sa mu počas noci postarajú DAVE & EMTY, ANNDY a MUSTEE. VSTUPENKY v predaji na tomto odkaze alebo na mieste od 21:00 h.

Sedem

SOVA Bar&Art Klub, Banská Bystrica – 21:00 h

SEDEMdesiat platní mala, čistý premix ľahko dala… Toto si možno budete pospevovať už 10. júna v Sova klube, keď Vás jeden z DJov práve privedie do varu. Variť sa bude bohato a štedro, zo siedmych rôznych kuchýň od špecialistov na kvalitný hudobný zážitok. Že uši nevedia vychutnávať? Budete vyvedení z omylu. V rámci podujatia SEDEM vystúpia bASE, Loggo, DiBonboni, Ground Zero, M-Selekta!, Ruas a Cofi.

Sobota 11. jún

Štart letnej sezóny na Donovaloch

PARK SNOW Donovaly – 9:00 h

Zažite otvorenie letnej sezóny v PARK SNOW Donovaly. Čaká na vás Tárajko a Popletajka, akčná šou služobných psov, horskí sokoliari na Novej holi, celodenné animačné programy pre deti, tanečná škola K-Dance a veľa, naozaj veľa ďalšieho. Sobota 11. jún bude na Donovaloch patriť celým rodinám a veľkej zábave. Vstup na akciu je voľný.

Angelus Fest 2022

Amfiteáter Paľa Bielika, Banská Bystrica – 12:00 h

Angelus Fest je benefičný rockovo-metalový festival, ktorého výťažok (100% vyzbieraného vstupného) bude určený pre OZ Svetielko nádeje, ktoré pomáha deťom s onkologickými ochoreniami. Uskutoční sa opäť na banskobystrickom amfiteátri a fanúšikovia sa 11. júna môžu tešiť na vystúpenia 10 výborných slovenských kapiel rôznych metalových štýlov – tzv. „headlinermi“ budú populárni Svätojurčania ČAD, originálni Martinčania LUNATIC GODS či domáci matadori PYOPOESY. Viac informácií nájdete na tomto odkaze.

ŠpangrassFest 2022

Penzión Klopačka, Špania Dolina – 13:00 h

Obec Špania Dolina a známy Penzión Klopačka pozývajú na 6. ročník festivalu country a bluegrassovej hudby – ŠpanGrassFest 2022 Špania Dolina. Na akcii, ktorou bude sprevádzať moderátor Patrik Jager, vystúpia BG Time, Blue Rej, Abalone, Early Times, Funny Beans, B4, Prospektori, Sedem S, Ľubomír Konečný a Colorado Dance. Vstupné je dobrovoľné.

Tosca (Derniéra)

Štátna opera, Banská Bystrica – 18:30 h

Banskobystrická Štátna opera sa v sobotu 11. júna rozlúči s operou Tosca. Inšpiráciou pre vznik opery tejto opery bol fantastický výkon herečky Sarah Bernahardtovej v Sardouovej dráme La Tosca. Puccini bol jej herectvom taký uchvátený, že si zaumienil vytvoriť rovnomennú operu. Napokon vzniklo impozantné dielo, ktoré malo premiéru 14. januára 1900 v rímskom divadle Teatro Costanzi. Jeho príbeh je vojnovou drámou, odohráva sa v Taliansku v roku 1800 počas napoleonských bojov proti Rakúsku. Napriek tomu, že sujet opery na prvý pohľad pôsobí ako politická dráma, v skutočnosti ide o boj lásky so zradou. Viac informácií spolu s možnosťou kúpy vstupeniek nájdete na tomto odkaze.

Manu Delago v Záhrade

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 20:00 h

Všestranný umelec Manu Delago, pôvodom z rakúskeho Tirolska, je nielen jedným z najlepších svetových hráčov na hang (raritný švajčiarsky perkusný nástroj), ale aj inovátorom, ktorý dokáže citlivo skombinovať klasiku s elektronikou aj world music. Svoje umenie príde odprezentovať aj do banskobystrickej Záhrady. Perkusionista a skladateľ sa na Slovensku ukázal už viackrát, napríklad v roku 2015 vystúpil na troch rôznych domácich festivaloch (Pohoda, Konvergencie a Waves). V ostatných rokoch vydáva pravidelne štúdiové, či live nahrávky. Zatiaľ poslednou je Environ Me z roku 2021.

Malalata v Urbane

Urban Spot, Banská Bystrica – 20:00 h

Legendárne duo MALALATA sa vracia do Bystrice. Príďte načerpať energiu z ich výberu nielen balkánskych skladieb s lokálnou podporou Rustyredes & Kranèt. Spoločne budete môcť privítať blížiace sa leto. MALALATA už neraz predviedli, že v Banskej Bystrici dokážu roztancovať stovky ľudí a inak tomu nebude ani 11. júna v Urban Spote. Vstupenky dostupné na tomto odkaze.

Nedeľa 12. jún

Festivalový charitatívny beh pre budúcnosť

Námestie SNP, Zvolen (pred DJGT) – 15:00 h

Prvý ročník rekreačno-športového podujatia, ktorým sa Zvolenské hry zámocké v spolupráci so športovým združením Mišo a Mestom Zvolen pripoja k iniciatíve nadácie Ekopolis SADÍME BUDÚCNOSŤ, zameranej na trvalé zlepšenie narušeného životného prostredia. Získané prostriedky sa použijú na projekty v našom regióne. Vítaní sú všetci, ktorí chcú túto zelenú aktivitu podporiť behom. Registráciu bežcov spolu s ďalšími informáciami nájdete na tomto odkaze.

Rambo na Amfíku

Amfiteáter Paľa Bielika, Banská Bystrica – 21:30 h

Občianske združenie Za! amfiteáter aj tento rok vyskladalo kvalitný program a návštevníci „amfiku“ sa o tom budú môcť presvedčiť aj v nedeľu 12. júna, kedy je na programe premietanie filmu Rambo II. Legendárny film bude uvedený v pôvodnom znení s českými titulkami. Viac o celom podujatí nájdete na BBonline.sk v časti Podujatia.