Už len niekoľko dní a otvoria sa dvere toho najúžasnejšieho a najzábavnejšieho pitvora v širokom ďalekom aj blízkom okolí, Mičinského pitvora. Siedmy ročník festivalu sa uskutoční v týždni od 6. do 11. júna na banskobystrickom námestí, v Robotníckom dome a už tradične v Hornej Mičinej.

Program multižánrového festivalu Mičinský pitvor je aj tento rok bohatý, rôznorodý, veselý, pútavý až neodolateľný. Je to samozrejmé, keďže testy DNA každý rok konania festivalu odhaľujú a dokazujú,  že tento Pitvor má v génoch fenomén nového cirkusu, t.j. zmes rôznych druhov umenia. V programe teda nebude chýbať tanec, hudba, divadlo… a, samozrejme, ani neodmysliteľný cirkus, cirkusanti a cirkusantky a ich skvelé kúsky.

Spomienka na Mičinský Pitvor 2021:

https://www.youtube.com/watch?v=1P67R6iCra4

 

V pondelok na námestí

Mičinský pitvor v tomto roku zavíta najprv na banskobystrické Námestie SNP. Pozvánkou na festival bude vystúpenie žonglérskeho dua Bratři v tricku (Adam Jarchovský, Václav Jelínek), ktoré predvedie svoju geniálnu Bežkársku odyseu, čerpajúcu z ich mnohoročných skúseností s pouličným divadlom. Silnou doménou Bratří v tricku je sebairónia, žonglovanie, manipulácia s predmetmi, akrobacia a láskavý humor. Neváhajte a príďte v pondelok 6. júna o 19:00 h na námestie a nechajte sa vtiahnuť do deja. Bude to cirkus!

Vo štvrtok v Robotníckom dome

Pesničkár Martin Geišberg je súčasťou Mičinského pitvora už od jeho prvého ročníka v roku 2016, kedy návštevníkom Pitvora zahral a zaspieval so svojím otcom Mariánom. V ďalších ročníkoch festivalu koncertoval  s Katkou Koščovou a Danielom Špinerom aj bratom Marekom a naposledy vlani s Luciou Korenou a Patrikom Pačesom. Tentoraz Martin zaspieva a pobaví vás spolu s hercom, členom Činohry Slovenského národného divadla ale tiež muzikantom, gitaristom Ondrejom Kovaľom. Obaja umelci pôsobili v hudobnom zoskupení UMK. Keďže Martin Geišberg, čoby ľúbezný „festivalový inventár“,  je v čase konania festivalu zaneprázdnený, koncert sa uskutoční v predvečer festivalu, vo štvrtok 9. júna o 20:00 h na nádvorí Robotníckeho domu. Vstupenky v predpredaji na tomto odkaze.

V piatok v Hornej Mičinej

Hlavná časť festivalu Mičinský pitvor sa už tradične bude konať na futbalovom ihrisku v Hornej Mičinej. Dvojdňové festivalové dianie sa začína v piatok 10. mája o 17:00 h, kedy pouličné divadlo Loutkoviště (loutka + hriště = Loutkoviště) rozloží na ihrisku päť originálnych stojacich konštrukcií pre bábkové divadlo s rôznymi kulisami a bábkami. Do hry a rozvíjania fantázie sa môžu zapojiť celé rodiny. Po otvorení festivalu (17:30 h) vás pobaví klaun Adyno alias Adrián Ohrádka (Divadlo Teáter Komika), ktorý odišiel zo slávneho cirkusu a dal sa na vlastné chodníčky, aby sa stal hudobným virtuózom (17:45 h).

Klaun hudobníkom:

Rekordman v žonglovaní a akrobat Stano Mečiar predvedie svoje geniálne kúsky od 18:45 h a tešiť sa môžete aj na koncert speváčky, textárky a hudobníčky Andy Lou (19:00 h). V ďalšom koncerte sa predstaví  speváčka, skladateľka a multi-inštrumentalistka s netradične pútavým hlasom a prejavom Tamara Kramar, Objav roka 2021 Radio_Head Awards (19:45 h). Traja bratia, ktorí vedia žonglovať, jazdiť na jednokolke i chodiť po lane, tak to je Cirkus Mavakanza. Žonglérske trio (žonglér, komik, mím) vás iste pobaví a rozosmeje (20:15 h).

A to už bude večer a nad mičinským ihriskom sa zotmie. Nastane ideálny čas na pesničky ako Sadni si mi na kolená či Dobrý večer priatelia… Áno, na Pitvor zavíta kapela Le Payaco a na ich koncerte iste zaznejú aj práve spomenuté piesne, no aj skladby z najnovšieho,  šiesteho albumu kapely Pohybliví v nehybnom.

Le Payaco – Pohybliví v nehybnom:

Záver piatkového festivalového večera bude patriť stand up vystúpeniu cirkvi Svedkovia Liehovovi, prinášajúcej pravé svedectvo o jedinom a pravom zhasiteľovi smäda Liehovi Špiritovi, ktorý bol za nás vypálený a do fľaše daný… (22:15 h).

V sobotu tiež v Hornej Mičinej

Sobotňajšieho programu je toľko, že by bol vari zázrak, keby sa všetok zmestil do jedného pitvora. No na tomto festivale sa aj zázraky dejú a napokon, Mičinský pitvor (čiže ihrisko) je veľký,  priestranný a verme, že bude aj slnečný.

V sobotu 11. júna vám po celý deň, teda od 10:00 do polnoci,  bude robiť spoločnosť duo Kyseli Krastafci. A tí, ako iste viete, sú na Mičinskom pitvore ako doma. Takže aj teraz vás  pobavia svojou bezkonkurenčnou a odvážnou pouličnou šou, v ktorej nebude chýbať balancovanie, žonglovanie a veľa ďalších kaukliarskych trikov. S holubom Ernestom sa zoznámite počas čítania knižky Bláznivé dobrodružstvá holuba Ernesta. Čítať z nej nebude nikto iný ako sám autor Tomáš Krištof, absolvent banskobystrickej Akadémie umení, ktorý deťom číta veľmi rád. Príbeh holuba Ernesta je plný dobrodružstiev, vtipných aj napínavých situácií a hlavne ukazuje, aká dôležitá je hodnota skutočného priateľstva (10:30 h).

Nielen deti ale aj dospelí si prídu na svoje pri rozprávke O čertovi Kolofónovi, ktorú v Pitvore zahrá Bábkové divadlo Morgonrock (11:00 h). Hlavný hrdina marionetovej rozprávky, čert Kolofón, to má náročné, veď život nie je len v pekle z kotla vylizovať. Jeho príbeh oneskoreného dospievania začína, keď ho Lucifer pošle na zem, aby priniesol aspoň dve neposlušné deti. A kým sa divadlo Morgonrock pripraví na ďalšie predstavenie, patrónka festivalu, a inak tiež dramaturgička, herečka, moderátorka, podnikateľka a spisovateľka a mama, Kristína Tormová, bude čítať zo svojej knižky O Duške a Luške (12:15 h).

„Kristína je rodená cirkusantka, je vtipná, talentovaná, kreatívna a je naša už sedem rokov.  Tentokrát nám prečíta z knižky plnej humorných príbehov o dvojičkách Duške a Luške a odmoderuje tematickú diskusiu so ženami, ktoré čo-to povedia o tom, aké je to organizovať známe festivaly,“ uviedla hlavná manažérka festivalu Zuzana Kohútová. Diskusia sa uskutoční o 14:30 h.

Sľúbené ďalšie predstavenie Bábkového divadla Morgonrock má názov Tri kocky droždia a je to dobrodružná komédia s bábkami marionetami, v ktorej sa opäť stretnete s čertom Kolofónom (13:00 h). O zábavu a smiech nebude núdza ani v divadelnej stand-up inscenácii Čecháčci a Čoboláci. Dvojica Pavol SerišFilip Teller v nej „rozoberajú“ vzťahy medzi Čechmi a Slovákmi (15:30 h). Trio Olga (Monika Haasová a Péter Cseri) je fyzické divadlo, ktoré experimentuje s formou, pohybovým aj tematickým obsahom činoherného divadla. Festival obohatí autorským pohybovo-absurdným predstavením, ktoré originálne kritizuje vzťahové a názorové témy (17:30 h).

Ak v piatok nestihnete vystúpenie trojice bratov Cirkus Mavakanza, alebo ak vám tak zachutí, že ho budete chcieť zažiť ešte raz, máte možnosť vidieť ich aj v sobotu (18:45 h). A ak dostanete chuť na puding, v Pitvore vám naservírujú aj ten. A nie hocijaký, ale rovno Puding pani Elvisovej. Koncert kapely s jedinečným svojským rukopisom začína o 19:30 h.

Celkom na záver siedmeho Mičinského pitvora vás čaká Konkurz. Nie, vy nebudete súťažiť, no môžete rozhodnúť  o víťazovi. Divadelný spolok performerov – hercov, akrobatov, mímov a tanečníkov Losers Cirque Company predvedie skvelú akrobatickú šou, pestrú ako „vylhaný“ životopis. Zakladajúcimi členmi Losers Cirque Company sú Petr Horníček a Zdeněk Moravec, ktorí ako duo DaeMen zvíťazili v prvom ročníku súťaže Česko Slovensko má talent. Konkurz začína o 21:30 h.

Konkurz – trailer:

Aj siedmy ročník festivalu spestria a spríjemnia stánky s občerstvením, rôznymi dobrotami, ktoré pre vás pripravia lokálni predajcovia. Čapovať sa bude banskobystrický Urpiner a variť fajná káva. Priestor na podujatí budú mať aj handmade tvorcovia a skvelá správa je, že na festivale uvidíte aj jedinečné a vtipné grafiky z tvorby talentovanej Márie Sládečkovej (Saturejky).

A to by asi tak bolo všetko. Naozaj toho nie je málo. Však uvidíte, keď do Mičinského pitvora vstúpite a nadýchnete sa atmosféry plnej radosti, smiechu a pohody. Bude to opäť parádny cirkus. Nech sa páči, ráčte vstúpiť. Klopať nemusíte.

Organizátorom festivalu Mičinský pitvor je OZ Umenie na Hornej, Banská Bystrica. Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, Fond na podporu kultúry národnostných menšín, Banskobystrický samosprávny kraj a Oblastná organizácia cestovného ruchu.

Súťaž o permanentky

Vstupenky na Mičinský pitvor 10. a 11. júna v Hornej Mičinej sú v predpredaji na tomto odkaze. Máte možnosť vybrať si permanentku, ktorá oprávňuje na vstup do areálu počas celého trvania festivalu (25 eur), alebo permanentku na program jednotlivých dní, v piatok alebo sobotu (15 eur). Deti do 12 rokov majú vstup voľný.

V spolupráci s organizátorom festivalu, OZ Umenie na Hornej, sme pre vás pripravili súťaž o dve permanentky na kompletný program obidvoch festivalových dní v Hornej Mičinej. Do súťaže o permanentky sa môžete zapojiť do nedele 5. júna 2022 (do polnoci) na Facebooku BBonline.sk. Po jednej permanentke venujeme dvom vyžrebovaným výhercom alebo výherkyniam.