Prázdniny sa prehupli do druhej polovice, je tu prvý augustový víkend. Počasie víkendu opäť nejako zvlášť nepraje, no nech vás to neodradí od návštevy podujatí, ktoré víkend ponúka.

Piatok 2. august

Festival Atmosféra opäť otvára brány

Hontianske Nemce – 15:00 h

Tento piatok o 15:00 h otvorí svoje brány festival Atmosféra, ktorý sa po ôsmy raz koná na lúke obklopenej vinicami za dedinou Hontianske Nemce. Ako už jeho názov napovedá, je výnimočný svojou atmosférou. Strávite tu totiž víkend v prírode, mimo hluku mesta so skvelým hudobným a sprievodným programom, v ktorom sa nezabúda ani na tých najmenších. Atmosféra je totiž rodinný festival. Kompletný časový harmonogram dvoch festivalových dní si môžete pozrieť na internetovej stránke festivalu Atmosféra. Aktuálne je však už festival vypredaný.

O festivale Atmosféra píšeme aj na našom portáli:

Dni obce Predajná

Predajná – 15:30 h

Horehronská obec Predajná si v tomto roku pripomína 735. výročie prvej písomnej zmienky. A počas prvého augustového víkendu toto výročie oslávi ako sa patrí. Oslavy začnú už v piatok popoludní o 15:30 h. Zaznejú ľudové piesne, gajdy, aj hity Karola Duchoňa v podaní skupiny Duchoňovci. Kalvárska ulica ožije tradičnými remeslami a na svoje si prídu aj deti. Zaujímavá môže byť návšteva autentického mlyna u Čipkov, upúta iste aj verklík Michala Žeca.  Bohatý program je pripravený aj na sobotu – súťažiť sa bude vo varení guláša aj o najsilnejšieho chlapa a najsilnejšiu ženu Predajnej. O 13:00 h otvoria v miestnej škole výstavu k 735. výročiu prvej písomnej zbierky o obci a 55. výročiu školy. Dni obce Predajná ukončí v nedeľu slávnostná svätá omša. Podrobný program podujatia nájdete tu…

Peter Juhás a hostia

Spezax Caffe, Banská Bystrica – 19:00 h

Mladý Lučenčan Peter Juhás, gitarista a spevák, ktorý sa živí aj ako pouličný hudobník, sa do povedomia širokej verejnosti dostal ako účastník tohtoročnej súťaže The Voice Česko-Slovensko, kde skončil na štvrtom mieste. V piatok večer bude koncertovať v banskobystrickom Spezax Caffe (Dolná 21) a privedie si so sebou aj špeciálnych hostí – saxofonistku, klarinetistku, speváčku Elišku Urbanovú, tiež finalistku súťaže The Voice 2019, a gitaristu, speváka Adriána Ševca.

Horor na amfiteátri

Letné kino na amfiteátri, Banská Bystrica – 21:00 h

Na plátna kín sa vracia maniacky vraždiaca bábika Chucky. K novému životu priviedli Chuckyho producenti veľmi úspešného hororu To.  Stvorili ho pre novú generáciu divákov v súčasnom kontexte všadeprítomných technológií. Detská hra (Child´s Play) je názov hororového filmu, ktorý si v piatok večer môžete „vychutnať“ na amfiteátri. Viac informácií nájdete na Facebooku.

Sobota 3. august

Paráda v oblakoch

Letecká základňa, Sliač – 8:00 h

Brány 9. ročníka najväčšej leteckej udalosti na Slovensku, Medzinárodných leteckých dní SIAF 2019, sa otvárajú v sobotu aj v nedeľu o 8:00 h. Program nájdete na webstránke podujatia.

Koliesko v Kokave

Kokava nad Rimavicou – 10:00 h

Vo štvrtok sa v Kokave nad Rimavicou už po 29. krát otvorili brány Folklórneho festivalu Koliesko, ktorý prináša štyri dni plné folklóru, ľudových remesiel aj gastronomických špecialít vo vytvorených dvoroch. Remeselná ulička na Bakulíniho ulici bude v sobotu otvorená od 10:00 do 18:00 h. Za potokom sa v kotlíku bude variť lekvár, aj štrúdle sa tam budú ťahať, či kváskový chlieb a oblátky piecť a podávať sa bude káva melta. Tancovať, spievať a hrať sa bude pri fontáne aj na amfiteátri. Bohatý program je pripravený aj na nedeľu (od 10:00 h). Program festivalu nájdete na Facebooku.

The Grand Retro Show

Námestie SNP, Banská Bystrica – 10:30 h

Zámok Vígľaš – 13:00 h

Banskobystrické námestie zaplnia v sobotu dopoludnia krásne, elegantné a nablýskané historické vozidlá, veterány. Na námestie budú od 10:30 h do 13:30 h. Zároveň sa môžete tešiť na slávne evergreeny v podaní skupiny Slovak Tango (od 11:30 h). Podujatie The Grand Retro Show potom pokračuje vyhliadkovou jazdou veteránov na Zámok Vígľaš, kde sa o 14:00 h začne bohatý program so súťažou a oceňovaním najkrajších historických vozidiel, či módnou prehliadkou Salónu první republiky z Brna.

Flašinetiáda

Habakuky, Donovaly – 10:00 h

V rozprávkovej dedinke Habakuky budú počas víkendu vyhrávať flašinety. Na ôsmom Medzinárodnom festivale flašinetárov uvidíte a započúvate sa do zvukov flašinetov od výmyslu sveta! V sobotu aj v nedeľu sa flašinetovať začína o 10:00 h.

Nezabudnuté remeslá

Nám. sv. Trojice, Banská Štiavnica – 11:00 h

Námestie sv. Trojice v Banskej Štiavnici ožije v sobotu podujatím Nezabudnuté remeslá. Na pódiu sa predstavia detské folklórne súbory Matičiarik,  Margarétka z Francúzska, Detská svadba z Kovačice, žongléri aj detské bábkové divadlo. Viac ako 150 remeselníkov a hand made výrobcov predvedie svoju zručnosť a umenie. Podujatia sa zúčastnia aj kovačickí insitní maliari.  Predajná výstava v ich tvorby bude v Kultúrnom centre.

A keď už budete v Štiavnici, nenechajte si ujsť ani jedinečný výhľad z Nového zámku počas podujatia Noci z Nového zámku, v čase od 18:00 do 23:00 h.

Návraty k prameňu na Šajbe

Strelníky – 15:00 h

Strelníky- Šajba aj tento rok pozývajú na podujatie Návraty k prameňu. V programe je aj súťaž v šmarení kabanicou.

Nočná prehliadka

Pohronské múzeum, Nová Baňa – 18:00 h

Všeličo môžete uvidieť a zažiť počas sobotňajšej nočnej prehliadky Pohronského múzea v Novej Bani. Okrem prehliadky stálych expozícií Čo to za veselieSvet farieb (18:00 – 22:00 h) či maľovania na tvár, vás čaká aj ukážka čepčenia v podaní Folklórneho súboru Háj (19:00 h) a koncert skupiny Arcon (20:30 h).

Tekvicová zábava a Faklcúg

Špania Dolina – 18:30 h

A znova je tu čas tekvíc! Chystajte sa v sobotu na tradičnú banícku tekvicovú zábavu a fakľový sprievod Faklcúg na Španiu Dolinu.

Vlado Nosáľ a Zabiť Františka

Lenna Cafe, Banská Bystrica – 20:00 h

Koncert dvoch slovenských pesničkárov je ideálna voľba na sobotňajší večer. V Lenna Cafe (Horná 20/A) frontman kapely Queer Jane Vlado Nosáľ zahrá prierez tvorbou kapely, ale aj úplne nové skladby z pripravovaného tretieho albumu. Brniansky pesničkár s clivým a podmanivým hlasom Zabiť Františka spája vo svojom prejave folk, klasickú gitaru, country a indie-pop.

Jednoducho, Ibiza

Letné kino na amfiteátri, Banská Bystrica – 21:00 h

Francúzska komédia Ibiza, s  Christianom Clavierom v hlavnej úlohe, je určená všetkým fanúšikom bláznivých dovolenkových filmov. Philippe a Carole sa spoznali len nedávno. Obaja sú rozvedení a sú do seba až po uši zamilovaní. Philipe urobí čokoľvek, aby si na svoju stranu získal Carolinine deti, ktoré z neho nie sú až také nadšené ako ona. Jej synovi preto navrhne, že pokiaľ spraví maturitu, môže vybrať letnú dovolenku on. A… hurá na Ibizu! Philipova predstava o pohodovej rodinnej dovolenke na vidieku sa rýchlo vytratí, pretože nastal čas nabrať silu na najdivokejšiu jazdu jeho života…

Nedeľa 4. august

Tvorivé dielne

Stredoslovenská galéria, Banská Bystrica – 9:00 h

Netradičný prívesok v tvare rybky opletanej drôtom sa bude vyrábať v Tihaniyovskom kaštieli (9:00 – 17:00 h). Táto tvorivá dielňa je náročnejšia, no iste poteší tých, čo sa neboja skúsiť niečo zaujímavé. V Thurzovom dome (13:00 – 17:00 h) si deti vymodelú z hliny anjelika, ktorý bude ochraňovať.

Čô sa staô v tom Priechode

Priechod – 14:00 h

Futbalové ihrisko v Priechode ožije v nedeľu popoludní folklórom.

Na 21. ročníku podujatia Čô sa staô v tom Priechode sa od 14:00 h predstavia folklórne skupiny Priechoďančok a Priechoďan, Vánok zo Seliec,  Poničan z Poník, Javorník a Trombitáši z Javorníka Lúky, ženská spevácka skupina Hojana z Banskej Bystrice a Folklórny súbor Očovan.

Program bude sprevádzať Anita Fáková.

Joga v komunitku

Komunitné centrum Sásová, Banská Bystrica – 17:00 h

Doprajte si v závere víkendu hodinku jogy. V Komunitnom centre Sásová môžete počas prázdnin cvičiť jogu nielen v nedeľu (17:00 – 18:00 h) ale aj v utorok a štvrtok. Vítaní  sú aj začiatočníci/čky.