Strelníky aj tento rok pozývajú na podujatie Návraty k prameňu. V programe je aj súťaž v šmarení kabanicou.

Ako bude prebiehať súťaž v šmarení kabanicou, sa dozviete v sobotu 3. augusta na 10. ročníku Dňa obce Strelníky, ktorý sa bude konať v Kultúrno-športovom areáli (ihrisko).

Strelníky – alebo Šajba, ako sa dodnes vraví, sú malebná dedinka nachádzajúca sa v krásnom prostredí Chránenej krajinnej oblasti Poľana. Majú jedinečnú atmosféru! A to aj vďaka tomu, že pre obec je príznačné udržiavanie ľudových tradícií. K láske k miestnemu folklóru vedú deti v škole aj škôlke a Folklórna skupina Šajbania prispieva k rozvoju folklórnych tradícií nielen v Strelníkoch ale aj v blízkom okolí. Známe je napríklad podujatie Priadke a páračke.

Historické video zo Šajby:

Desiate Návraty  k prameňu v sobotu 3. augusta sa začínajú o 15:00 h folklórnym pásmom, v ktorom sa predstavia deti základnej školy s materskou školou, Folklórna skupina Šajbania, Folklórna skupina Poničan a fujarista Karol Kočík.  Folklór o 18:00 h vystriedajú známe československé hity v podaní banskobystrickej skupiny Sonyta & chilli boys. A potom znovu zaznejú „ľudovky“, ktoré na Šajbu prídu zahrať a zaspievať Melicherčíkovci z Detvy. Na záver dňa to bude diskotéka pre mladých aj starších (od 21:00 h).

 Kabanica  (aj čuha, halena, huňa či kurtka) ušitá zo súkna bola súčasťou hlavne mužského pracovného aj sviatočného zimného odevu. Koncom 19. storočia boli kabanice rozšírené najmä v severných, horských oblastiach stredného Slovenska. V sobotu budú kabanice rozšírené aj na Šajbe!  Súťažiť sa tu bude v šmarení (vrhaní, hádzaní) kabanicou. Nebude chýbať ani zábava pre deti, nafukovací hrad, maľovanie na tvár, lukostreľba. V ponuke bude poľovnícky guláš, baranie hrče a ďalšie dobroty.

Návraty k prameňu 2018:

Na Strelníky je z Banskej Bystrice necelých 30 kilometrov. Návštevu sobotňajšieho podujatia je možné spestriť si kúpaním sa na tamojšom kúpalisku, ktoré sa nachádza v areáli futbalového ihriska. Sú tu dva bazény,  plavecký a detský. Pri priaznivom počasí je kúpalisko otvorené denne od 10:00 do 20:00 h.