A znova je tu čas tekvíc! Chystajte sa na tradičnú banícku tekvicovú zábavu a fakľový sprievod Faklcúg na Španiu Dolinu.

Faklcúg rozžiari Španiu Dolinu v sobotu 3. augusta večer. Ešte predtým Divadlo Harry Teater zahrá deťom rozprávku Priadka a kráľ. Je to veselý príbeh s takmer detektívnou zápletkou, bábkami a pesničkami o pracovitej priadke, ktorá svojou múdrosťou zachráni kráľovstvo. Predstavenie sa začína o 18:30 h a účinkujú v ňom Ján Haruštiak a Barbara Bušovská. Po rozprávke bude čas aj na detskú diskotéku.

Priadka a kráľ:

A potom sa už rozhoria fakle a lampáše a sprievod permoníkov, baníkov a všetkých, ktorí chcú zažiť túto neopakovateľnú atmosféru, vyberie po halde Maximilián. Faklcúg sa začína sa o 20.30 h a ak sa ho chcete zúčastniť, prineste si fakle alebo lampáše.

Podujatie vyvrcholí, ako inak, Tekvicovou zábavou v špaňodolinskom Penzióne Klopačka. Tekvicovou nie je preto, že by sa na nej podávali jedlá z tekvice. Pôvod názvu Tekvicová zábava je celkom prozaický. Podujatie sa koná v čase, keď (nielen) na Španej Doline dozrieva táto tradičná slovenská plodina. Ak by ste však predsa len mali chuť na niečo tekvicové, tak menu v Klopačke bude obohatené o tekvicový prívarok.

Tekvicová tanečná zábava s hudobnou skupinou Durexx potrvá až do druhej hodiny nad ránom. Týmto podujatím, ktoré organizujú Penzión Klopačka, Banícke Bratstvo Herrengrund a obec Špania Dolina, si Špaňodolinčania a návštevníci obce pripomínajú vysvätenie rímskokatolíckeho Kostola Premenenia Pána (1254).

Špania Dolina:

A keď už budete na Španej Doline, môžete si počas dňa urobiť prechádzku po Malom banskom okruhu, ktorý bol otvorený v roku 2005. Má sedem zastavení – Denná štôlňa, Banícky dom č. 65, Fajtlová – štôlňa Mann, Halda Maximilián, Šachta Maximilián, Horná Ludovika – šachta a Dolná Ludovika – stupa. Trasa chodníka vedie obecnými komunikáciami a lesnými cestami, východzím a konečným miestom okruhu je námestie obce.

Nezabudnite ani na unikátny hrajúci Banícky orloj, ktorý sa nachádza na obecnom námestí. Uzatvorená skalná stena orloja sa v určitých časových intervaloch otvára a ukazuje neľahkú prácu haviarov v hlbinách špaňodolinskej medenej bane (o 9:00, 11:00, 13:00, 15.00 a 17:00 h).

V sobotu sa v Kostole Premenenia Pána koná aj ďalší z koncertov medzinárodného organového festivalu Vivat Vox Organi.  Do Španej Doliny zavíta organistka Stefania Mettadelli z Toskánska. Koncert na obnovenom a zreštaurovanom organe Martina Podkonického z roku 1751 začína o 19:00 h. Tridsať minút pred koncertom je pre záujemcov pripravená prehliadka obnoveného organa a chóru.