Aj druhý júnový víkend ponúka v Banskej Bystrici a okolí množstvo väčších i menších podujatí, ktoré doslova rozhýbu mesto. Bežci si tentokrát odbehnú maratón so zotmením, v Selciach sa budú variť tradičné držkové špeciality a na svoje si prídu aj priaznivci umenia.

Piatok 8. jún

Zála pre malých aj veľkých

Divadlo pod balkónom, Banská Bystrica

Predstavenie Pozerajte bez predsudkov.

Tento víkend sa v Divadle pod balkónom opäť otvoria dvere „zály“! Tretí ročník festivalu komorných a pouličných divadiel ZÁLA ponúkne malým aj veľkým divákom desať predstavení a výstavu bábok scénografky Kristíny Hroznovej. Festival otvorila v piatok ráno Ryba rohatá alebo Toto nie je ryba v podaní Bábkového divadla zo Žiliny. Divadlo Žihadlo z Malaciek predstaví deťom Zajka Lajka (14.00 h) a potom ich príde zabaviť Klaun Bublinko z Divadla pod balkónom (16.00 h). Záver prvého festivalového dňa bude patriť dospelým divákom.  Celkom malé divadlo zo Starého Tekova uvedie konverzačnú komédiu talianskych autorov Diega Ruiza a Fiony Bettanini Pozerajte bez predsudkov (18.30 h).

V sobotu 9. júna Zála pokračuje rozprávkou Kráľovstvo na povale (10.00 h), veselou zábavou s Klaunkou Čarinkou a jej čudesnými čarovnými výmyslami (15.00 h) a záhoráckym bábkovým „hororíkom“ Janíček Okúsánek Nenásytný, ktorý vznikol na motívy slovenskej ľudovej rozprávky Janko Polienko a českej pohádky Otesánek – o 17.00 h v podaní Záhoráckeho divadla.

V nedeľu 10. júna sa v Divadle pod balkónom odohrá malé sci-fi s názvom Na Zemi dobre mi (10.30 h), deti zabaví Klaun Bublinko a Klaunka Čarinka (14.00 h) a v závere festivalu pricvála Slncový kôň (17.00 h).

Svetový deň životného prostredia

Nám. SNP, Banská Bystrica – 10.00 h

Slovenská agentúra životného prostredia si pripomína štvrťstoročie svojej činnosti. Oslávi ho aj podujatím Svetový deň životného prostredia na banskobystrickom námestí. Viac informácií o podujatí nájdete v našom staršom článku.

Príďte v piatok na námestie a užite si deň životného prostredia – bude rozmanitý, poučný aj hravý

Na farmu Hiadlovských (nielen) za vínom

Mliečna farma Braunvieh, Slovenská Ľupča – 15.00 h

Milovníci vína, farmárskych špecialít a prírody si prídu na svoje na Mliečnej farma Braunvieh v Slovenskej Ľupči –  Podbarišti. V piatok a v sobotu sa tu koná podujatie Na farmu Hiadlovských za vínom. Návštevníkov a návštevníčky čakajú vína od remeselných vinárov z celého Slovenska, farmárske súťaže pre deti aj dospelých, tombola o chutné ceny, skvelá zábava a v sobotu aj Farmárske raňajky a Náš trh (od 9.00 h). Viac informácií nájdete na stránke farmy.

Vernisáž v Rozprávkovom dome

Rozprávkový dom, Banská Bystrica – 17.00 h

Rozprávkovom dome (Pod Urpínom) otvoria v piatok 8. júna výstavu výtvarníčky Svetlany Bornayovej. Na výstava s názvom Krajina mojich snov prezentuje umelkyňa predovšetkým svoje maľby na dreve a plátne.

Svetová premiéra Dubčekovej jari

Štátna opera, Banská Bystrica – 18.30 h

Banskobystrická Štátna opera uvedie v piatok svetovú premiéru inscenácie Dubčekova jar, autorské dielo majstra pantomímy Milana Sládka. Vzdáva v ňom poctu najvýznamnejšej osobnosti politických udalostí roku 1968 Alexandrovi Dubčekovi a vystríha pred nebezpečenstvom totalitných režimov.

Toto unikátne dielo je plné multimediálnych prekvapení, hudby, svetelných efektov a rekvizít. Vrcholné dielo Milana Sládka Dubčekova jar a to najlepšie z jeho tvorby môžete vidieť v jednom predstavení, na jednom javisku po prvýkrát spolu. Druhá premiéra je v sobotu 9. júna o 18.30 h.

Poľana otvára dvere

Areál Horského hotela Poľana – 18.00 h

Deň otvorených dverí Biosférickej rezervácie Poľana sa začne Romantickou nocou na Poľane. V piatok od 18.00 h môžete absolvovať večerný pochod Kalamárka – Predná Poľana, zažiť večer s heligónkami a povesťami Petra Urbana, pozerať filmy  ale aj nočnú oblohu. V sobotňajšom sprievodnom programe (od 10.00 h) nebude chýbať salašníctvo, lesníctvo, lesná pedagogika, remeselníci, včelári či hľadanie pokladu Poľany. Na pódiu sa odohrá Škola tanca (12.00) aj súťaž o Kráľovnú Poľany (13.30) a v kultúrnom programe V objatí Poľany vystúpia známe folklórne súbory a skupiny (15.30).

Pure alebo čistota pohybu

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 19.00 h

Tanečná spoločnosť Artyci / Milan Kozánek: Pure. Tanečné predstavenie bez príbehu, zamerané na silu fyzikality. Dvaja tanečníci ponúkajú svoje telá a vlastnú prítomnosť na skúmanie čistoty prejavu a prítomnosti na javisku. Čistota pohybu je mnohokrát výrečnejšia než slová…

Súboj titanov v „77“

Klub 77, Banská Bystrica – 20.00

TVM Metallica Tribute z Košíc a Trendkillers Pantera Tribute z Veľkých Kapušian si to v piatok večer rozdajú v Klube 77. Metallica vs Pantera. Bude to súboj titanov!

Sobota 9. jún

Športový deň s Duklákmi

Atletický štadión Štiavničky, Banská Bystrica – 9.00 h

Využite možnosť zašportovať si s Duklákmi a prežiť tak zaujímavé športové dopoludnie. Okrem ukážok športov VŠC Dukla vás na atletickom štadióne na Štiavničkách čaká aj zábava – vystúpia DFS Matičiarik a Sonty Music.

Za krásou a vôňou ruží

Arborétum Borová hora, Zvolen – 9.00 h

V Arboréte Borová hora sa v sobotu začínajú tradičné Dni ruží. Zbierka ruží v tomto arboréte je najväčšia na Slovensku. Je zaujímavá a veľmi cenná. Reprezentuje ju viac ako 800 odrôd v počte takmer 4 000 kríkov, s cieľom archivovať odrody ruží, ktoré boli vyšľachtené na území bývalého Rakúsko-Uhorska, Česka a Slovenska, ale aj ďalšie odolné odrody z iných krajín. V sobotu 9. júna je arborétum otvorené od 9.00 do 18.00 h.

Na Žltých pieskoch sa bude skákať

Žlté piesky, Banská Bystrica – 10.00 h

Medzinárodné preteky mládeže a veteránov v skokoch na lyžiach sa uskutočnia v sobotu v skokanskom areáli na Žltých pieskoch. Pretekať sa bude na mostíkoch K-19, K-38 a K-63 a súťažiť sa bude o Pohár mesta Banská Bystrica.

Letný natur trh

Park zabudnutých susedov, Zvolen – 10.00 h

Tradičné aj netradičné výrobky, keramika, šperky, mydlá, bylinky, hračky, jedinečné odevy ale aj domáce koláčiky, limonády a pre deti tvorivé dielničky a Montessori hernička. To všetko a ešte viac na sobotňajšom zvolenskom Letnom natur trhu.

V Selciach sa opäť budú variť kutle

Futbalové ihrisko, Selce – 12.00 h

Už 13. ročník súťaže vo varení kutlového, čiže držkového gulášu – Kutliarsky deň sa koná túto sobotu v Selciach. Súťažné družstvá sa predstavia a variť začnú o 12.00 h, výsledky súťaže budú vyhlásené o 15.00 h. Predtým budú návštevníkom podujatia aj súťažiacim spievať hrať a tancovať DFS Priechoďančok z Priechoda, DFS Vánok zo Seliec, aj deti zo ZUŠ Slovenská Ľupča. Po vyhlásení víťazov – majstrov vo varení držiek, sa so svojou Trial show predstaví majster sveta ján Kočiš, folklórny súbor Bystrina, aj selčianski fujaristi Svrčinovci. Podvečer vystúpi Peter Cmorík so svojou skupinou (18.00), Duchoňovci (19.00) a Kutliarsky deň zakončí tanečná zábava.

Siedmy Banskobystrický maratón

Europa SC, Štadión SNP, Štiavničky, Banská Bystrica – 15.30 h

Banskobystrický maratón po prvý raz vo svojej 7-ročnej histórii štartuje vo večerných hodinách. Pretekári maratónu vybehnú na trať o 18.30 h, o 19.30 h sa k nim pridajú aj polmaratónci. Štart aj cieľ všetkých bežeckých disciplín je na atletickom štadióne na Štiavničkách. Inline trať – aj s novinkou „na kolieskach“ začína aj končí pri Europa SC. Samozrejme, nebude chýbať ani minimaratón, ktorý absolvujú aj olympionici Nasťa Kuzminová a Matej Tóth. Organizátori očakávajú takmer 2 tisíc súťažiacich! Registrovať sa môžete ešte aj v deň pretekov, v sobotu 9. júna, v čase od 9:00 do 15:00 h v Europa SC. Viac informácií nájdete na stránke www.marathonbb.com. Prípadne v našom staršom článku.

Siedmy ročník Banskobystrického maratónu so zmenami termínu i trate

P.S. Hľadám chlapa

Yellow Tree, Banská Bystrica – 16.00 h

P.S. Hľadám chlapa je názov novej knihy banskobystrickej autorky Martiny Jakubovej. Pokrstí ju v sobotu v obchodíku Yellow Tree na Hornej Striebornej. Ak chcete, môžete byť pri tom. Kniha je príbehom Bianky, ktorá má takmer všetko, čo by si mohla žena po tridsiatke želať. Už jej zostáva len založiť si vysnívanú rodinu a život bude bezchybný. Keďže je však ideálny partner v nedohľadne, postačí aj nič netušiaci darca, ktorý by prispel polovicou génov na jej vysnívaného potomka. Nájsť inteligentného, úspešného, nezadaného a ochotného darcu je však veľmi komplikované… Súťaž o knihu P.S. Hľadám chlapa nájdete už čoskoro aj na našom portáli.

Nedeľa 10. jún

Potulky mestom

Nám. SNP, Banská Bystrica – 14.00 h

Júnové Potulky mestom vás zavedú k najkrajším banskobystrickým vilám. Tie najkrajšie boli postavené koncom 19. a začiatkom 20. storočia v moderných slohoch tých čias. O tom, kto si ich objednal, kto ich projektoval, staval a kto v nich býval, vám porozpráva Jozef Ďuriančík. Potulky už tradične začínajú pri Mariánskom stĺpe na Námestí SNP (14:00 h).

Club Café Family oslavuje

Club Café Family, Banská Bystrica – 14.00 h

Najväčšia interaktívna detská herňa v Banskej Bystrici Club Café Family (Mlynská 23) oslavuje – má jeden rok. Na oslave, na ktorú pozýva deti aj rodičov, bude veľa zábavy, rôznych aktivít a súťaží a bude aj torta!

Cesta okolo sveta

Kováčová – 14.00 h

V kúpeľnom areáli obce Kováčová oslávia túto nedeľu deň detí. Na cestu rozprávkovým lesom, ktorá povedie okolo sveta, sa vyberú popoludní o 14.00 h. Deti sa môžu tešiť na balíčky plné prekvapení a rôzne atrakcie.

Ponožkáreň v divadle na Rázcestí

Bábkové divadlo na Rázcestí, Banská Bystrica – 16.00 h

Potulujú sa vám doma smutné ponožky, ktoré márne hľadajú svoj pár? Prineste ich do divadla a uvidíte, ako naberú druhý dych! Spolu s divadelníkmi objavíte kreatívny spôsob, ako zo zatúlaných ponožiek vytvoriť rozkošnú textilnú bábku.

Nedeľné Zvolenské korzo

Nám. SNP, Zvolen – 17.00 h

Kým prvé júnové Zvolenské korzo sa nieslo v znamení zvierat, to druhú bude v znamení hudby. Otvorí ho hudobný orchester z Nórska Lørenskog Musikkorps (17.00) a potom to bude koncert najznámejších pop-rockových hitov v podaní Husbands (18.00). A na záver Katarína Feldeková a Band zahrajú piesne s textami Ľubomíra Feldeka (19.00). V detskej zóne čakajú na deti tvorivé dielne Tri oriešky a rozprávka Kráľ Drozdia brada, ktorú im zahrá Divadlo z domčeka (17.00).

Radošinci na amfiteátri

Amfiteáter P. Bielika, Banská Bystrica – 20.00 h

Malý veľký muž, muzikálový príbeh zo života Milana Rastislava Štefánika, vznikol vďaka spolupráci Radošinskeho naivného divadla a SĽUK-u. Novú verziu hry o životnom osude významnej osobnosti novodobej slovenskej histórie Milanovi Rastislavovi Štefánikovi napísal Stanislav Štepka na motívy pôsobivých životných príbehov, ale aj svojej hry Generál (2004). Inscenácia sleduje život kľúčovej osobnosti Československa od jeho narodenia v Košariskách koncom 19. storočia, až po jeho mýtickú smrť v roku 1919. Malý veľký muž príde na banskobystrický amfiteáter v nedeľu o 20:00 h.

Súťaž o vstupenky: Malý veľký muž prichádza na banskobystrický amfiteáter