Jar je slnečná, leto sa blíži a banskobystrický Amfiteáter Paľa Bielika začína žiť. Júnová ponuka kultúrnych zážitkov pod holým nebom je rôznorodá a skutočne lákavá. Už zanedlho sa na pódiu amfiteátra predstavia Radošinci so SĽUK-om.

Malý veľký muž, muzikálový príbeh zo života Milana Rastislava Štefánika, vznikol vďaka spolupráci Radošinskeho naivného divadla (RND) a Slovenského ľudového umeleckého kolektívu (SĽUK). Je to v poradí už 63. titul RND v jeho jubilejnej 55. sezóne. Malý veľký muž príde na banskobystrický amfiteáter v nedeľu 10. júna (20:00 h).

Novú verziu hry o životnom osude významnej osobnosti novodobej slovenskej histórie Milanovi Rastislavovi Štefánikovi napísal Stanislav Štepka na motívy pôsobivých životných príbehov, ale aj svojej hry Generál (2004). Inscenácia sleduje život kľúčovej osobnosti Československa od jeho narodenia v Košariskách koncom 19. storočia, až po jeho mýtickú smrť v roku 1919. Predstaví rodinné a vidiecke prostredie, v ktorom Štefánik vyrastal, štúdiá v Prahe, vedeckú a hvezdársku prácu v Paríži a na Mont Blanc, jeho dotyky s vedou i so ženami a, samozrejme, veľkú Štefánikovu túžbu lietať, objavovať, cestovať, ale hlavne snívať o slobodnej vlasti. Aj prostredníctvom kontaktového javiskového rozprávania Štefánikovej životnej lásky Giuliany Benzoniovej uvidia diváci Štefánika ako človeka, ktorému nič ľudské nie je cudzie, ktorého prenasledujú veľké vízie, ale aj choroby a nevídaná túžba po poznaní, človeka noblesy a šarmu a večne zaľúbeného rojka.

Tento veľký príbeh o hľadaní hviezd a nenaplnenej láske, plný vizionárskych snov a ľudských dotykov, uvádza Radošinské naivné divadlo v tvorivej spolupráci s tanečníkmi a hudobníkmi Slovenského ľudového umeleckého kolektívu v choreografii Ladislava Cmoreja. RND v tomto projekte okrem autora hry a textov piesní Stanislava Štepku zastupuje autor hudby Juraj Haško, autor hudobných aranžmánov Stanislav Palúch, scénograf František Lipták, kostýmová výtvarníčka Katarína Hollá, producent Ladislav Hubáček a režisér Ondrej Spišák.

Malý veľký muž sa na Amfiteátri Paľa Bielika v Banskej Bystrici predstaví v nedeľu 10. júna o 20:00 h. Vstupenky sú v predpredaji na www.ticketportal.sk, ale môžete si ich osobne zakúpiť aj v agentúre Mana v Banskej Bystrici (Národná 7).

Tiež však môžete dve vstupenky vyhrať v súťaži, ktorú sme pre vás pripravili v spolupráci s agentúrou Mana. Nájdete ju na Facebooku BBonline.sk.