Banskobystrický maratón mení svoj koncept. Tunajší mestský maratón upraví pre budúci rok termín, ale aj miesto a celú trať. Uskutoční sa už v úvode júna.

Septembrový termín bežci v Banskej Bystrici vymenia za teplejší úvod júna a bežať sa nebude od ranných hodín, ale naopak podvečer pri zapadajúcom slnku. Najvýraznejšou zmenou však prejde samotná trať, ktorá sa výrazne zmenšuje na základný približne sedemkilometrový okruh centrom Banskej Bystrice so štartom pri Europa SC a cieľom na Štadióne SNP na Štiavničkách.

V týchto miestach sa budú na novej trati bežci otáčať späť do mesta a nepobežia až k pivovaru.

Centrom diania už siedmeho Banskobystrického maratónu, ktorý sa v roku 2018 uskutoční už v sobotu 9. júna, bude tentokrát Europa shopping center a jeho blízke okolie. Štart sa uskutoční práve pri južnej strane centra. Centrálna fanzóna bude sústredená do areálu veľkého kruhového objazdu, kde bude prebiehať aj odovzdávanie štafetových kolíkov bežcami štafiet.

Cieľ bežeckých disciplín bude na Štadióne SNP na Štiavničkách.Tam bude pripravené nielen čestné kolo pre všetkých, ktorí dorazia do ciela, ale aj bohaté sprievodné hudobné a svetelné efekty, ktoré umocnia víťazné pocity tých, ktorí do cieľa dobehnú.

Výrazne menšie dopravné obmedzenia

Po kritike z uplynulých ročníkov, tentokrát organizátori zmenou konceptu a trate reagujú aj na výčitky Banskobystričanov, keď dôjde k uzatvoreniu výrazne menšej časti mesta a teoreticky tiež na kratší čas. Aj keď obmedzená a pozmenená bude musieť byť aj naďalej prevádzka väčšiny spojov mestskej hromadnej dopravy.

Najvýraznejšiu zmenu pocíti napríklad Radvaň či Pršianska Terasa a Pršany, ktoré nezostanú takmer odrezané od sveta, keďže trať bude končiť na Sládkovičovej v úrovni križovatky na Pršiansku cestu. Dopravné obmedzenia sa len čiastočne po novom dotknú aj centra mesta či Uhliska. Maratónci stále pobežia po ceste I/66, nebudú však smerovať do ulíc Uhliska, historického centra mesta či Fortničky. Naopak, športovci sa na Námestí Slobody otočia späť na cestu I/66 a smerovať budú znovu po okruhu, respektíve do cieľa na Štadióne SNP.

Nové disciplíny

Rovinatejšia trať organizátorom dáva nádej na atakovanie lepších výsledných časov v maratóne. Čiastočne menšiu atraktivitu trate môže naopak vyvážiť väčší počet divákov sústredený okolo okruhu. A navyše, nová rovinatejšia trať ponúkla aj možnosť zapojiť do športového podujatia ďalšie pretekárske disciplíny.

Uskutoční sa tak napríklad aj polmaratón na inline, handbike-och či kickbike-och. Ale aj preteky na kolieskach všetkého druhu. Tieto budú štartovať už o 16-tej hodine. Maratón a minimaratón odštartujú o 18-tej a najhormadnejšie disciplíny – polmaratón či polmaratónska štafeta a preteky barefoot odštartujú až o 19.30.

Všetci pretekári tak pri priaznivom počasí zažijú beh pri západe slnka a po zotmení budú trate na cestách ešte aj špeciálne dosvietené.

Disciplíny na kolieskach budú mať svoj ciel stále na ceste pri Europa SC, bežecké disciplíny však budú premiérovo finišovať na spomenutom Štadióne SNP na Štiavničkách.

Organizátori už v týchto dňoch spustili na stránakch marathonbb.com registráciu pretekárov. Tá bude na budúci rok prebiehať v priestoroch Europa SC osobne dokonca aj v deň preteku ešte do 15-tej hodiny.

Skorším termínom bežci prichádzajú o možnosť pripravovať sa na maratón v rámci viacerých podujatí Marathon BB tour, ktorá však zďaleka nekončí. Len podujatí pred termínom maratónu bude logicky menej. Tým najbližším bude už 6. januára tradičný Trojkráľový večerný beh ulicami centra mesta.

Tohtoročného Banskobystrického maratónu sa zúčastnilo takmer tisíc bežcov a do aktivít venovaných deťom sa deň predtým zapojilo až takmer osemsto malých a mladších pretekárov. Víťazom hlavného maratónskeho preteku sa aj po šiestykrát stal Keňský bežec. V septembri ním bol Karim Kwemoi, ktorý trať ulicami Banskej Bystrice odbehol za 2:32:19.

FOTO: Zlato z Banskobystrického maratónu znovu pre Keňanov, bronzový Krajčovič