Posledný júlový víkend je bohatý na rôzne podujatia v Banskej Bystrici, no láka aj na výlety po Slovensku. Rušno bude na zámkoch a hradoch štartuje aj obľúbený Astrovlak.

Piatok 24. júl

Ďalšia eurobankovka v predaji

Radnica, B. Bystrica – 9:00 h

V piatok ráno sa začína predaj suvenírovej 0 € bankovky k okrúhlemu, 525. výročiu založenia Thurzovsko-Fuggerovskej spoločnosti. Spoločnosť so sídlom v Banskej Bystrici sa stala najväčšou obchodnou spoločnosťou svojho druhu na svete. Motívom výročnej bankovky je obraz maliara Dominika Skuteckého zachytávajúci prácu v Medenom hámri.  Bankovka sa začne predávať v piatok 24. júla o 9:00 h v budove Radnice na Námestí SNP. V ďalších dňoch si ju môžete zakúpiť v TIC (29. augusta 37, Autobusová stanica)  a IC (Radnica, Námestie SNP 1). Cena eurobankovky je 3 € (platba možná len v hotovosti). Viac informácií nájdete na visitbanskabystrica.sk.

Výtvarné spektrum

Foyer Radnice, B. Bystrica – 8:00 h

Keď už budete v Radnici, nenechajte si ujsť ani prehliadku výstavy Výtvarné spektrum. Výstava neprofesionálnej výtvarnej tvorby vás iste zaujme. Vo foyer Radnice si ju môžete pozrieť do 31.júla, od pondelka do soboty v čase od 8:00 do 17:00 h.

Kolotoče na amfiku

Amfiteáter Paľa Bielika, B. Bystrica – 11:00 h

Viete o tom, že na bystrickom amfiteátri sa nielen filmy premietajú,  ale aj kolotoče krútia? A to počas celých prázdnin, každý deň od 11:00 do 18:00 h.

Disco party na Ponikách

Športový areál na Horedoliní, Poniky – 18:00 h

Letné kino s disco party pre deti aj dospelých bude tento víkend na Ponikách. Deťom patrí piatok od 18:00 h a sobota bude dospelácka (od 20:30 h). Chýbať nebude bufet, cukrová vata ani popcorn.

Tatranský poetický biftek

Robotnícky dom, B. Bystrica – 19:00 h

Obľúbený herec Lukáš Latinák vám v tento večer vážne i humorne porozpráva o svojich skúsenostiach s povinným čítaním, prevedie vás rozprávkami i slovenskou poéziou s praktickými ukážkami diel slovenských literárnych klasikov.

Posedenie pri ľudovkách

Koliba u sv. Krištofa, B. Bystrica – 19:00 h

Príjemný večer s ľudovou hudbou môžete stráviť v Kolibe u sv. Krištofa (Uľanská cesta). V piatok zahrá Ľudová hudba Jožka Berkyho a v sobotu Zacharovci. Rezervácie na: 048/419 81 51.

U Netopiera s Chrisom Ellysom

U Netopiera, B. Bystrica – 19:30 h

V malebnej krčmičke U Netopiera (Pod Banošom v Rudlovej) sa v piatok večer zastavia Chris EllysKlipers. Udeje sa tak v rámci turné Going Up The Vesmir.  Najväčšou inšpiráciou pre pesničkára Chrisa Ellysa je život. Jeho koncerty sú nabité emóciami. Klipers je nový objav na československej scéne. Predstavuje zmes synthfolku, elektroniky, post-rocku.

Chris Ellys – In The Dark:

S Astrovlakom za hviezdami

Čiernohronská železnica, Čierny Balog – 20:30 h

Aj tento rok môžete nasadnúť do Astrovlaku a vybrať sa na pozorovanie nočnej oblohy astronomickými ďalekohľadmi. Magickú silu nočnej oblohy si vychutnáte priamo v Lesníckom skanzene vo Vydrovskej doline. Z hlavnej stanice ČHŽ v Čiernom Balogu odchádza Astrovlak o 20:30 h. Viac informácií nájdete na: horehronie.sk.

Joker a Votrelec na amfiteátri

Letné kino na amfiteátri, B. Bystrica – 21:30 h

Verme, že počasie sa umúdri a piata Prehliadka panoramatických filmov, ktorá sa mala konať pred týždňom, sa tentoraz uskutoční. Letné kino na amfiteátri v piatok večer uvedie film Joker z roku 2019 s vynikajúcim Joaquinom Phoenixom v hlavnej úlohe a v sobotu to bude filmová lahôdka z roku 1979,  film Votrelec. Premietanie sa začína o 21:30 h a premietať sa bude unikátne, z klasického filmového pásu v „kráľovskom formáte“.

Sobota 25. júl

Ryby aj iné zvieratká

Farma na chov rýb, Ľubietová – 9:00 h

Za peknými zážitkami netreba chodiť ďaleko. Niekedy stačí zájsť „za humná“. Na Farme na chov rýb v Ľubietovej si prídu na svoje malí aj veľkí. Ideálne miesto na rodinný výlet. Ryby tu chovajú a predávajú, no návštevníkom ponúkajú aj možnosť zachytať si ich. Či už na vlastnú alebo z farmy požičanú udicu. Okrem rýb tam majú aj iné zvieratká a každú sobotu aj koníky, na ktorých sa môžete povoziť. Farma je počas víkendu (piatok až nedeľa) otvorená od 9:00 do 17:00 h.

Prvý výstrel – finále

Areál Múzea SNP, B. Bystrica – 10:00 h

Posledná, finálová ukážka modelárskych zručností v rámci série podujatí Prvý výstrel 2020, sa pre nepriaznivé počasie minulý týždeň nekonala. Uskutoční sa túto sobotu v areáli Múzea SNP. V jazde zručnosti a taktickom súboji sa opäť bude súťažiť o súdok piva.

Mirakuly na zámku

Zvolenský zámok – 10:00 h

Nádvorie čarovného Zvolenského zámku ožije rozprávkovými príbehmi, remeselníkmi a vôňami od výmyslu sveta. Navštívite Dvor zázrakov, dych sa vám zatají pri vystúpení fakíra a kováč vám predvedie, ako sa kedysi vyrábali cínoví vojačikovia. Najmenších čakajú bábkové divadielka, šašovia a žongléri. To všetko a ešte viac zažijete v sobotu na Rozprávkovo-remeselnom festivale Mirakuly.

Zvolenský tanečný parket

Hala UTV, Zvolen – 10:00 h

Vo Zvolene sa v sobotu bude aj tancovať. V hale UTV (pri Technickej univerzite) sa koná súťaž v tanečnom športe Zvolenský tanečný parket. Začiatok o 10:00 h.

Múzeum medi

Špania Dolina – 11:00 h

Ak sa tento víkend vyberiete na Španiu Dolinu, navštívte aj tamojšie Múzeum medi, ktoré založilo miestne bratstvo Herrengrund. Zoznámite sa v ňom s dejinami ťažby a spracovania medenej rudy v Starohorsko-špaňodolinskom regióne a určite vás zaujme  aj unikátna zbierka minerálov z tunajších banských ložísk. Vstupy do múzea sú v sobotu o 11:00 a 13:00 h, v nedeľu o 13:00 h (program trvá cca jednu až dve hodiny).

Šášovské hradné hry

Hrad Šášov, Šášovské Podhradie – 15:30 h

Šestnásty ročník Šášovských hradných hier začne tradičným výstupom na  hrad Šášov (15:30 h). A nebude to len taký obyčajný výstup, povedie cez les lúpežníkov. Od 17:00 h to na hrade roztočia šermiari aj sokoliari, deti potešia tvorivé dielne, súťaže a rôzne atrakcie. Urobte si pekný výlet za zábavou na stredovekom hrade.

Hudobné popoludnie v Záhrade

Záhrada CNK, B. Bystrica – 16:00 h

Integration… alebo hudobné popoludnie v Záhrade. O hudbu sa postarajú dídžeji Two Minds, DJ Vražda & guest a zahrajú hrajú funky, disco, soul, hip-hop a liquid drum and bass.

Rumcajs na sídlisku

Ihrisko Rudohorská, B. Bystrica – 17:00

Letné sídliskové večerníčky pokračujú túto sobotu na sídlisku Rudlová-Sásová. Divadlo Clipperton zahrá deťom rozprávku Rumcajs. Je to príbeh o tom, ako sa z obuvníka stal zbojník Rumcajs, ktorý prekonal trojhlavého draka a spoznal sa so švárnou dievčinou Mankou.

Country a možno aj rock v lodenici

Lodenica na Mlynčoku, Slovenská Ľupča – 19:00 h

V Lodenici na Mlynčoku bude aj túto sobotu veselo. Banskobystrická skupina Batoh zahrá a zaspieva v štýle country, no možno zaznie aj rock. Lodenica na Mlynčoku sa nachádza na ľavom brehu rieky Hron, v chotári obce Slovenská Ľupča.

Prvý koncert Vivat Vox Organi

Kostol Premenenia Pána, Špania Dolina – 19:00 h

Otváracím koncertom v Kostole Premenenia Pána v Španej Doline, sa v sobotu o 19:00 h začne ôsmy ročník medzinárodného organového festivalu Vivat Vox Organi 2020. V historickom chráme, za historickým organom Martina Podkonického z roku 1751, sa predstaví švajčiarsky organista ruského pôvodu Ilja Voellmy so svojou manželkou a violončelistkou Anninou Voellmy.

Nedeľa 26. júl

Výprava za umením praveku

SSM Tihányiovský kaštieľ, B. Bystrica – 10:00 h

Stredoslovenské múzeum s novou výstavou Paleoart pripravilo pre návštevníkov Tihányiovského kaštieľa aj niekoľko noviniek. Jednou z nich je aj nedeľná komentovaná prehliadka.  Kurátor výstavy Csaba Tóth vás prevedie všetkými zákutiami jaskýň Altamira či Lascaux. Dozviete sa aj veľa zaujímavostí o faune a živote človeka v mladšej dobe kamennej. Nedeľné komentované prehliadky sú o 10:30, 12:00, 14:30 a 16:00 h.

Leto na zámku Vígľaš

Zámok Vígľaš – 10:00 h

Každý deň v týždni ožije Vígľašský zámok rôznymi podujatiami. Počas víkendu je to napríklad lukostreľba (piatok) či klavírne koncerty (sobota). Nedele sú na zámku remeselné (od 10:00 h) a filmové (21:00 h). Na prehliadku zámku sa môžete vybrať v hociktorý deň (vstupy o 11:00, 13:00 a 15:00 h), no a práve počas víkendu sa konajú so sokoliarskou skupinou Biatec.

Tradičná posviacka áut

Koliba u sv. Krištofa, B. Bystrica – 14:00 h

Na parkovisku pri Kolibe u sv. Krištofa (Uľanská cesta) sa v nedeľu uskutoční tradičná posviacka motorových vozidiel a iných dopravných prostriedkov.  Posviacku, ktorú organizuje Farský úrad Uľanka, v spolupráci s Kolibou u sv. Krištofa už po sedemnásty rok, vykoná Tomáš Kuník, správca farnosti Uľanka.

Divočiny pod jabloňami

Záhrada CNK, B. Bystrica – 15:00 h

Čas na nedeľnú rozprávku nastane o 15:00 h v Záhrade, vonku  pod jabloňami. Divočiny v podaní divadelného zoskupenia Odivo sú bábková rozprávka o radosti z vystrájania pre deti aj dospelých. Príbeh o obyčajnom Maxovi s neobyčajnou fantáziou. A o jeho mačke. A o divočinách. A o množstve iných vecí, ktoré sa zmestia do jedného červeného vozíka. Všetky divočiny dopĺňa neslýchaná živá hudba – vibrafón, gitara a bicie. Tešiť sa môžete na raritné bábky z bicyklových súčiastok a zo samorastov z rôznych kútov sveta.

Hronsečania v kúpeľoch

Nádvorie KH Palace, Sliač – 16:00 h

Sliačske kúpeľné leto pokračuje v nedeľu koncertom Ľudovej hudby  Hronsečania. Krása ľudovej hudby poteší a pohladí dušu. Koncert na nádvorí Kúpeľného hotela Palace začína o 16:00 h. V prípade nepriaznivého počasia sa podujatie uskutoční v Kine Palace

ĽH Hronsečania + spevácka skupina z Hronseku:

Elegance v Záhrade Chavivy

Múzeum SNP, B. Bystrica – 16:00 h

Múzeum SNP pozýva na pásmo hudobných vystúpení rôznych žánrov v prostredí románskej Záhrady Chavivy Reik.  V nedeľu o 16:00 h vystúpi v záhrade vokálne zoskupenie Elegance. Do repertoáru Elegance patria známe aj menej známe skladby rôznych žánrov, nechýbajú pôsobivé svetové klasiky ale aj podmanivý jazz, swing, či šansón.

Zlatá éra v parku

Mestský park, B. Bystrica – 17:00 h

Do éry 70. a 80. rokov minulého storočia zavedie návštevníkov promenádneho koncertu Zlatá éra skupina Duchoňovci. Bude to večer plný skvelej hudby. Príďte na promenádu a tanec do Mestského parku oblečení podľa dobovej módy, možno získate aj peknú cenu.

Harry Potter a Ohnivá čaša

Letné kino na amfiteátri, B. Bystrica – 21:30 h

Špeciálna kompletná séria Harryho Pottera na amfiteátri pokračuje v nedeľu filmom Harry Potter a Ohnivá čaša (VB / USA, 2005, 157 min, Mike Newell). Navzdory zlým snom, ktoré ho neprestávajú prenasledovať, sa Harry Potter s Weasleyovcami vydá na 422.  majstrovstvá sveta v metlobale. Slávnostné uvedenie je veľkolepé, no v noci kemp prepadne skupina maskovaných čarodejníkov, ktorí vyvolávajú paniku a na oblohe vykúzlia obrovskú lebku s hadom v ústach. Voldemortove znamenie. Je jasné, že sa blíži temná doba…

Harry Potter a Ohnivá čaša: