Tento víkend nemusíte za zábavou, zaujímavosťami či spoznávaním cestovať ďaleko. V našom meste sa toho udeje viac ako dosť. Keby ste však predsa len mali chuť urobiť si výlet, v našej víkendovej ponuke nájdete aj podujatia, ktoré sa konajú mimo Banskej Bystrice.

Banská Bystrica

ZÁHRADA CNK – VÍKEND PRE CELÚ RODINU

2_VERTIGO
Kapela Vertigo.

Ak si vyberiete Záhradu, môžete tam zostať (aj s celou rodinou) celý víkend. Bude sa na čo pozerať, čo počúvať, čo robiť, čo cítiť… Víkend v Záhrade sa začína v piatok o 19. hodine koncertom jednej z najoriginálnejších českých skupín – Vertigo.

V sobotu od 10. hodiny si môžete vychutnávať a aj aktívne užívať parkourovú exhibíciu –  Pre(Javy)ulice. Slovak Freerun Family, parkouruovo-freerunová crew a banskobystrickí parkouristi vám predvedú ako sa dá efektívne dostať z bodu A do bodu B, bez ohľadu na prekážky.

Sobotňajší otvárací Záhradný happening (v spolupráci s Klubom 77) sa začne o 16. hodine rozprávkou pre deti v podaní  divadielka Harry Teater. Hudobno-výtvarno-poetičný „voľný“ program, ktorý nasleduje po rozprávke, si môže každý návštevník Záhrady užiť po svojom. Až do 19. hodiny večer, kedy Záhrada začne PERFORMOVAŤ. Čo znamená, že v akcii bude záhradný tím a uvedie pohybovo-vizuálnu zvukovú performance.

Sobotu v Záhrade ukončí koncert banskobystrickej kapely Trucki. Toto kabaretno–bluesovo–popové zoskupenie hrá, podľa vlastných slov, výlučne piesne zo života.

4_BaštaA ak sme spomenuli otvárací happening, treba ešte dodať, že: „Po nekonečných troch rokoch sa Záhrade podarilo dostať do štádia, kedy priestor tohto kultúrneho centra už nevyzerá ako dvor u babičky…“ A takto upravená Záhrada sa chce ukázať svojim návštevníkom, priateľom, priaznivcom…

No a v nedeľu si v Záhrade môžete zabookovať baštu! Ak neviete, o čo ide, tak Občianske združenie Laputa, ktoré získalo do prenájmu pamiatku štyristoročnej Bašty pri Lazovnej bráne, vyhlásilo práve na nedeľu 29. septembra verejnú zbierku na podporu jej rekonštrukcie. A táto zbierka má názov Zabookujte si Baštu. V programe podujatia, ktoré sa na podporu Bašty koná v Záhrade, je autorské čítanie Ivana Štrpku a koncert kapely Humanoid. Prispieť na Baštu môžete aj tak, že si kúpite knihy s poďakovaním od Tomáša Janovica, Michala Hvoreckého, Petra Krištúfka, Mareka Vadasa a ďalších autorov. A ešte niečo – banskobystrická pražiareň Barzzuz vytvorila na podporu zbierky nový produkt Kávu pre baštu. Aj tú si môžete kúpiť priamo na podujatí alebo v Kafehaus Barzzuz na Bakossovej ulici. Polovica ceny kávy pôjde na zbierku. Začiatok podujatia je o 17. hodine.

KLUB 77 – KONCERT BRAINSCAN

Banskobystrickej kapele BRAINSCAN vychádza v poradí druhý album s názvom Reflections (Gothoom Productions).  GOTHOOM PRODUCTIONS). CD je podporené 11-zastávkovým víkendovým turné spoločne s kapelou Got Blue Balls. Jednou zo zastávok turné je, samozrejme, Banská Bystrica. Na koncerte v Klube 77 v piatok 27. septembra Brainscan nielenže pokrstia svoje nové CD, ale aj oslávia 5 rokov kapely. Koncert sa začína o 19. hodine a vystúpia na ňom aj skupiny Cinemon z Poľska a Scream of the Lambs z Čiech.

EUROPA SC A HVEZDÁREŇ – NOC VÝSKUMNÍKOV

8_HvezdáreňPiatkový festival vedy Noc výskumníkov (7. ročník) sa koná zároveň v štyroch slovenských mestách – Bratislava, Košice, Žilina a Banská Bystrica. Cieľom festivalu je priblížiť verejnosti najzaujímavejšie výsledky slovenskej vedy a osobnosti, ktoré sa vďaka svojmu výskumu presadili aj za hranicami nášho štátu a prispeli k zlepšeniu kvality života nás všetkých. V našom meste sa centrom výskumníkov stane Europa SC (od 9. do 21. hod.) a Hvezdáreň a planetárium M. Hella na Vartovke (15. – 22. hod., vstup bezplatný), kde okrem iného, bude možné pozorovať Slnko a nočnú oblohu. Viac informácií o programe tu…

DEŇ OTVORENÝCH DVERÍ BANSKOBYSTRICKÉHO PIVOVARU

V sobotu o 11. hodine otvorí brány banskobystrický Pivovar Urpiner! Ponáhľajte sa, lebo prvých 3 tisíc nápojov bude zadarmo. Ale okrem piva vás čaká aj zaujímavý program, o ktorom sa dočítate tu…

VÍKEND V BETHLENOVOM DOME

V Bethlenovom dome (SSG) na Dolnej ulici vás čaká víkend s umením. V sobotu od 13. do 16. hod. to bude tvorivá dielňa pre verejnosť zameraná na dobový portrét, inšpirovaná výstavou Medzi akadémiou a modernou. Dielňa bude reagovať na vybrané diela z portrétnej tvorby prezentovanej na výstave, ktorá podáva príbeh vývoja výtvarného umenia na našom území v kontexte rýchle sa meniaceho 19. storočia. Návštevníci sa porozprávajú o tom, prečo sa ľudia v minulosti dávali portrétovať a namaľujú si vlastnú verziu dobového portrétu.

V nedeľu sa uskutoční derniéra výstavy Medzi akadémiou a modernou (umenie 19. st. zo zbierok SNG). V čase od 14. do 16. hod. si výstavu môžete pozrieť v sprievode jej kurátorky Kataríny Beňovej, ktorá ju bude komentovať.

Nedeľa pre deti

V nedeľu zoberte deti do Bábkového divadla na Rázcestí – o 10. hod. je v Teátriu Batolárium a popoludní o 16. hod. je na programe rozprávka o malom štoplíkovi nezbedníkovi ŠTOPĽOŠ LOPTOŠ, ktorej súčasťou je aj tvorivá dielňa.

Multikino Cinemax, tiež v nedeľu (13.30 hod.) uvádza predpremiéru druhej časti úspešnej animovanej rozprávky Oblačno miestami fašírky.

Urobte si výlet…

9_7 ZvolenČičmany – Stretnutie fujaristov

V rázovitej maľovanej obci Čičmany sa tento víkend (26. – 29. september) stretnú fujaristi z celého Slovenska.

Pohronská Polhora – Michalské hody

Hodovanie v horehronskej obci Pohronská Polhora začína v piatok a končí v nedeľu.

Slovenská Ľupča – Speed badminton

V sobotu a nedeľu sa na tenisových kurtoch ŠK Pepas v Slovenskej Ľupči konajú Majstrovstvá SR v speed badmintone.

Zvolen – Snowboard Jib Session

Za adrenalínom si v sobotu 28. septembra zájdite na zvolenské námestie, kde sa uskutoční snowboardová šou.