Bašta na Katovnej ulici, Banská Bystrica 2Občianske združenie Laputa, ktoré získalo do prenájmu pamiatku štyristo ročnej Bašty pri Lazovnej bráne vyhlasuje v nedeľu 29. 9. 2013 verejnú zbierku na podporu jej rekonštrukcie. Zbierka má názov Zabookujte si Baštu.

Cieľom zbierky je vyzbierať 4.000,- €. Prostriedky budú využité na architektonicko–historický výskum a súvisiace prípravné práce. V Bašte pri Lazovnej bráne má byť po jej rekonštrukcii zriadený Rezidenčný literárny dom. Prispieť bude možné niekoľkými formami – kúpou kníh slovenských spisovateľov priamo na podujatiach organizovaných združením Laputa, prostredníctvom internetu – online darovania a kúpou kávy pražiarne Barzzuz.

Na prvom podujatí, ktoré sa bude konať v nedeľu 29. 9. 2013 v Záhrade – Centre nezávislej kultúry, si darcovia budú môcť kúpiť knihy s poďakovaním od Tomáša Janovica, Michala Hvoreckého, Petra Krištúfka, Mareka Vadasa a ďalších autorov. Kúpou každej z nich darujú na rekonštrukciu Bašty 5,- až 10,- €. Na podujatí vystúpi básnik Ivan Štrpka. Akciu podporila aj hudobná formácia Humanoid.

zabookujte si bastuBanskobystrická pražiareň Barzzuz vytvorila na podporu zbierky nový produkt: Kávu pre baštu, ktorú si darcovia môžu zakúpiť priamo na podujatí alebo v Kafehaus Barzzuz na Bakossovej 6 v Banskej Bystrici. Polovica ceny kávy pôjde na zbierku. Darcovia budú môcť prispieť aj cez webovú stránku www.bastapribrane.sk alebo portál www.ludialudom.sk.

Rekonštrukcia Bašty pri Lazovnej bráne je naplánovaná na obdobie piatich rokov. Celkový rozpočet je odhadnutý na približne 150.000,- €. OZ Laputa chce prostriedky na obnovu pamiatky získavať priebežným fundraisingom. Financie získané z verejných zbierok majú tvoriť desať percent rozpočtu. Štyridsať až päťdesiat percent plánuje získať z inštitucionálnych zdrojov. Zvyšnú sumu chce financovať zo sponzorských príspevkov podnikateľských subjektov a dobrovoľníckej práce. Objekt je v prenájme od začiatku mája a odvtedy sa do pomocných prác už zapojilo viacero dobrovoľníkov a svoje služby zadarmo poskytlo niekoľko subjektov.