Leto začalo v plnom prúde aj napriek tomu, že niektoré kluby i divadlá oddychujú či cestujú. V prvý júlový víkend sa môžeme tešiť na ďalší festival Urpín Fest 2015, Valibukove Silobušky na Donovaloch, Dračie noci na Chopku i cestu cyklovlakom. Pre športovo ladených sa v sobotu chystá hneď niekoľko turistík, parkour, futbal, bedminton či cyklistika. V neďalekom okolí sa uskutoční najväčší folklórny festival Východná.

Parkour Meeting

Zimný štadión a Park pod Pamätníkom SNP, piatok 3. júl, sobota 4. júl a nedeľa 5. júl o 18. hod.

Piaty ročník najväčšieho medzinárodného stretnutia parkouristov a freerunerov na Slovensku, jeho oficiálne otvorenie je naplánované na 2.júla 2015 na Zimnom štadióne v Banskej Bystrici. Svoju účasť už potvrdili Bogdan „Boki“ Cvetkovic (prezident Parkour Srbija, Srbsko), Filippo Coen (zakladateľ  Sango Parkour, Taliansko) a Emanuele Snider (Sango Parkour, Taliansko). O podujatí sme vás informovali aj v nedávnom príspevku…

Folklórny festival Východná

obrazokVýchodná, piatok 3. júl, sobota 4. júl a nedeľa 5. júl

Folklórny festival Východná je najstarším a najrozsiahlejším celoslovenským festivalom s medzinárodnou účasťou u nás a zároveň vrcholnou prehliadkou tradičnej ľudovej kultúry a jej folklorizovaných prejavov. Medzi priemerne 1400 účinkujúcimi v desiatkach umeleckých autorských programov sa na tomto festivale každoročne prezentujú i víťazi celoštátnych súťažných prehliadok folklórnych skupín, súborov, detských súborov, ľudových hudieb, speváckych skupín, sólistov muzikantov i tanečníkov. Veľmi významná a účastníkmi vítaná je účasť ľudových remeselníkov, výrobcov a umelcov. Vstupné na jeden deň je 10 eur, zľavnené vstupné je 5 eur, vstupné len na nedeľu je 6 eur, zľavnené 4 eurá. Permanentka na celé tri dni je v hodnote 20 eur, zľavnená je za 10 eur.

Dračie noci na Chopku

zcsm_dracie_noci_6ce08631c2Jasná Nízke Tatry – Chopok, piatok 3. júl a sobota 4. júl

Zažite jedinečný dobrodružný nočný vývoz lanovkami na Chopok a ponorte sa do troch rôznych príbehov s drakom Demiánom. Čaká vás bohatý animačný program pre deti aj dospelých, úžasná večerná horská panoráma a dračie špeciality v reštaurácii Rotunda 2004 m n.m. V prvý júlový víkend ožije Chopok prvým príbehom dračej letnej trilógie s populárnymi súčasnými rozprávkami. Čaká na vás Martin Madej – veselé pesničky pre dospelých aj detičky, Čaromágia kúzelníka Talostana – kúzelnícke triky, Ako skrotiť draka – Vikingovia ťa privítajú na Rotunde, Máša a medveď – domček domček kto v tebe býva?, Shrekova bažina – na návšteve u Shrekovcov, Veža sovích strážcov – sokoliar so živými dravcami, Doba skoro ľadová – aj keď je vonku zima vždy sa vieme zabaviť, Mimoni vyčarujú ti úsmev na tvári, Rytieri na koňoch – súboj s trojhlavým drakom, Tučniaci z Jasnej – nauč sa tučniacky pozdrav, Dračia dielňa – kreslenie, vystrihovanie, maľovanie na tvár. Na podujatie je potrebné zakúpiť si lístok na lanovku, program je zahrnutý v cene. Ceny v predpredaji cez Gopass e-shop, pre dospelých 18 eur, junior/senior 15 eur, deti od 6 do 12 rokov majú vstup za 13 eur a deti do 6 rokov zdarma.

Urpín Fest 2015

urpinTartaros RC, piatok 3. júl a Autocamping Kováčová, sobota 4. júl

Už tento víkend, v piatok 3. a sobotu 4. júla, sa uskutoční druhý ročník festivalu URPÍN FEST, ktorý organizuje banskobystrické Občianske združenie URPÍN v spolupráci s Tartaros RC. Dohromady vystúpi 28 kapiel na troch pódiach. Program sa bude konať na dvoch miestach – piatok v banskobystrickom Rock Clube Tartaros a sobota v Autocamping Kováčová.  Hlavnou hviezdou celého programu je česká punkrocková legenda TŘI SESTRY, ktorá sa predstaví v sobotu. Okrem nich vystúpia na Kováčovej striedavo na dvoch pódiach ešte rockovica pretkaná gajdami Pipes And Pints, ďalej kapely Hasiaci Prístroj, Konflikt, Karpina, Liquid Boogie Roll, Hospital Bukra, Sitňan a podobne. Deň predtým, 3. júla, sa program uskutoční v Tartaros Rock Clube. Hlavnou hviezdou je middle eastern/extreme metalová formácia MELECHESH. Okrem nich sa predstavia SEAR BLISS z Maďarska, ARMADA z Mexika, ďalej kapely Netherfell, Mord’A’Stigmata, Lacrima či Liquid Space 9. Zo slovenských kapiel sú to ABSTRACT, Obliterate, Attack Of Rage a Dead Garden. Predpredaj je ukončený, vstupné na piatok činí 25 €, na sobotu 20 €, dvojdňové permanentky za 30 €. Viac v našom staršom článku.

Valibukove Silobušky

valibukoveDonovaly – Habakuky, sobota 4. júl

V poradí už 4. ročník detských majstrovstiev sveta vo varení a jedení bryndzových halušiek.

Tami Cup

Tami aréna, sobota 4. júl

Siedmy ročník mini futbalového turnaja v TAMI aréne na Tatranskej ulici v Sásovej.

BCF Cup

Ihriská v Banskej Bystrici, sobota 4. júl

Prvý ročník futbalového turnaja BCF Cup. Základná časť bude prebiehať na rôznych vybraných ihriskách v Banskej Bystrici. Finále sa uskutoční na futbalovom štadióne VŠC Dukla Banská Bystrica. Bližšie informácie o turnaji sme prinieslo v tomto príspevku…

Turnaj v bedmintone

Špania Dolina, sobota 4. júl

Obec Špania dolina pozýva na 8.ročník turnaja v bedmintone.

Turistika s KST Vibrama Malachov: Muránska Planina – Cigánka

Banská Bystrica, sobota 4. júl

Vibrama pozýva na turistiku do národného parku Muránska planina. Môžete si vybrať z dvoch trás. Trasa A prechádza Muránska Huta, Pod Skalou, Veľká lúka, Piesky, Jaškova muka, Maretkina, Poludnica, Maretkina, Veľká lúka, Piesky, Chata Zámok, Muránsky hrad, Chata Zámok a Muráň. Časovo to vychádza na 5.15 hod. s prevýšením 685 m. Trasa B prechádza Muránska Huta, Pod Skalou, Veľká lúka, Piesky, Chata Zámok, Muránsky hrad, Chata Zámok a Muráň. Trasa je kratšia, trvá 3.40 hod. s dĺžkou 11 km s prevýšením 685 m.

Prázdninové cyklovlaky

cyklovlakyŽelezničná stanica mesto /Hlavná stanica Banská Bystrica, sobota 4. júl

Zážitková cesta mašinkou smer Zvolen – Hronec, o 6.28 hod. Zvolen osobná stanica, 6.34 hod. Zvolen mesto, 6.59 Sliač, 7.22 Banská Bystrica mesto, 7.49 Banská Bystrica, osobná stanica, 8.12 hod. Slovenska Ľupča – na znamenie, 8.45 hod. Medzibrod – na znamenie, 8.47 hod. Brusno – na znamenie, 9.10 hod. Podbrezová, 9.18 hod. Chvatimech a 9.30 hod. Hronec. Cesta späť z Hronca do Zvolena o 16.28 hod. Hronec, 16.42 hod. Chvatimech, 16.49 hod. Podbrezová, 17.12 hod. Brusno – na znamenie, 17.15 hod. Medzibrod, 17.25 hod. Slovenská Ľupča – na znamenie, 17.45 hod. Banská Bystrica, osobná stanica, 17.50 hod. Banská Bystrica mesto, 18.28 hod. Sliač, 18.37 hod. Zvolen mesto a 18.41 hod. Zvolen, osobná stanica. Cena jedného lístka je šesť eur.

Turistika s KST Banská Bystrica – Kremnička: Poludňový Grúň – Stoh

Parkovisko na Huštáku pred poisťovňou, sobota 4. júl o 6. hod.

Turistika na trase Štefanová, Chata na Grúni, Poludňový grúň, Stoh, sedlo Medziholie a Štefanová. Je to stredne náročná túra v malebnej Vrátnej doline, dlhá 12,5 km, čistý čas chôdze 6.15 h, stúpanie/klesanie 1237 m. Túra začína v Štefanovej, ale je naplánovaná opačným smerom a to na Poludňový grúň. Po náročnom výstupe na Poludňový grúň nasleduje prechádzka hlavným hrebeňom a po červenej značke sa prejde na „slamený“ Stoh. Nadol do sedla Medziholie a odtiaľ tentokrát bez „zimných mačiek“ do Štefanovej. V sobotu budú určite nádherné výhľady na obľúbený Veľký Rozsutec, Chleb, Fatranský Kriváň, Kraviarske a celú Vrátnu dolinu. Doprava vlastnými autami. Zraz na Huštáku (parkovisko pri poisťovni) o 6. hod. (Štefanová 7.30 hod), túra cca 8. – 15. hod. Návrat do Banskej Bystrice asi o 17. hod.

Turistika s KST Lokomotíva Banská Bystrica – Chočské Vrchy – Šíp

chočské vrchy šípNámestie SNP – parkovisko pred VÚB bankou, sobota 4. júl o 6. hod.

Turistika na trase Stankovany, Podšíp, Zadný Šíp, Šíp, Žaškovské sedlo, Stankovany s prevýšením 880 m, dĺžkou 12 km a trvaním päť hodín. Trasa je stredne náročná. Cestovné je sedem eur pre člena a pre nečlena osem eur a päťdesiat centov.

Turistika s KST TJ Vatra: Donovaly – Kališe – Baláže

Autobusová stanice Banská Bystrica – nástupište č.12, sobota 4. júl o 7.45. hod.

KST TJ Vatra Banská Bystrica pozýva na turistickú akciu na ľahkej trase Donovaly, Kalište a Baláže. Zraz o 7.45 hod. na nástupišti č.12 na autobusovej stanici. Odchod autobusu je o 8. hod. Počas trasy je možnosť opekania.

hostinaČerešňová hostina

Kordíky, sobota 4. júl od 14. hod.

Obec Kordíky pozýva na slávnostné otvorenie pamätnej izby, ochutnávku tradičného štiarcu a najmä súťaž o najoriginálnejší výrobok z čerešní. Pripravené je vystúpenie skupiny Rádius a diskotéka s DJ Cimermanom. V nedeľu bude nasledovať slávnostná svätá omša a poobedný futbal žien proti mužom i ženatých proti slobodným.

Priechodské rockové slávnosti

Priechod – štadión, sobota 4. júl o 14. hod.

V poradí už siedmy ročník Priechodských rockových slávností.

Prechod SNP Nízkymi Tatrami

Telgárt a Špania Dolina, nedeľa 5. júl

V poradí už 51. ročník turistického prechodu Nízkymi Tatrami, podujatie trvá do 11. júla.

Turistika s KST TJ Vatra: Nízke Tatry – Okolo Ohnišťa

Parkovisko na Huštáku pred poisťovňou, nedeľa 5. júl o 7. hod.

Turistická cyklo akcia v Nízkych Tatrách okolo Ohnišťa. Zraz je o 7. hod.  na parkovisku na Vansovej ulici pri Allianz poisťovni, presun na východisko autami s nosičmi bicyklov. Trasa prechádza cez Liptovský Ján, Stanišovská jaskyňa, Svidovské sedlo, Malužiná, Michalovo, Kráľova Lehota, Liptovská Porúbka, Liptovský Ján. Trasa má dĺžku 42 km s prevýšením 1200 m a je náročná. Je tu s povrchom asfalt spevnená lesná cesta, trvanie s kúpaním asi 8 hod. Na túru je sa nutné prihlásiť, pri väčšom záujme o akciu si musíte obstarať auto s nosičom na bicykle. Prihláste sa čo najskôr. Plán trasy na webovej stránke.

Tour de Volcano

t1_stoursmallParkovisko Mičinská, nedeľa 5. júl o 11. hod.

Štvrtý ročník Tour de Volcano klope na dvere, prvú júlovú sobotu sa tradične uskutoční štvrtý ročník cyklistického podujatia pre športujúcu verejnosť európskeho významu. Trať povedie tradične okolo krátera stratovulkánu Poľana so štartom v Banskej Bystrici cez Brezno, kde bude na programe prvá rýchlostná prémia. Potom cyklisti zabočia na náročné stúpanie, ktoré vyvrcholí horskou prémiou v Lome nad Rimavicou. Trať ďalej povedie cez Hriňovú, Detvu, Očovú, Hornú Mičinú, Môlču s tradičným záverom po nespevnenej vozovke v štýle Paríž-Roubaix s cieľom v Banskej Bystrici na Mičinskej ceste v celkovej dĺžke 135kilometrov. OPodujatie bolo vďaka úspešnej histórii a kvalite zabezpečenia zaradené do medzinárodného kalendára cestných maratónov UCI ako jedno z dvoch v krajinách V4. Viac informácií nájdete v našom staršom príspevku…