2_parkour_meeting_banska_bystrica_2014_FOTO_Pre niekoho šialenstvo, pre iného životný štýl. Banská Bystrica privíta už piaty ročník nevšedného podujatia, na ktorom sa stretnú športovci, ktorí iba s použitím vlastného tela stvárajú nevšedné kúsky.

Piaty ročník podujatia Parkour Meeting Banská Bystrica opäť organizujú mladí nadšenci tejto nesúťažnej disciplíny spod Urpína, ktorí sa parkouru venujú už niekoľko rokov. Medzinárodné stretnutie nadšencov pohybu sa uskutoční od štvrtku 2. júla 2015 do nedele 5. júla 2015 na Zimnom štadióne v Hale B, v Parku pod Pamätníkom SNP, ale aj na rôznych miestach v Banskej Bystrici.

Lákadlom hostia z Talianska

„Zaregistrovaných máme desiatky účastníkov zo Slovenska, Česka a Poľska vo veku od 10 do 27 rokov. Tento rok je medzi nimi aj rekordný počet dievčat, presne 26,“ povedal Dávid Lupták, jeden z organizátorov podujatia. To však nie je všetko, pretože organizátorom sa podarilo pozvať aj zaujímavých zahraničných hostí. „Prídu k nám Filippo Coen a Emanuele Snider z talianskeho tímu Sango Parkour, ktorí budú viesť rozcvičky a workshopy a veríme, že budú veľkou motiváciou pre účastníkov, ale aj pre ľudí z radov verejnosti,“ vysvetlil.

Čo sa týka programu, v duchu tejto disciplíny, ktorá je nesúťažná, je voľnejší. „Určite nechceme, aby parkouristi celé tri dni skákali podľa toho, ako budeme pískať, ale plánujeme aj zopár spoločných aktivít,“ uviedol Dávid. Na mladých nadšencov umenia pohybu čakajú dni plné tréningu a rôzne workshopy pod vedením skúsenejších parkouristov.

Parkour si môžete vyskúšať aj vy

Pri pametniku 130706_Parkour_018„Radi by sme touto cestou pozvali aj ľudí, ktorí sa parkouru nevenujú alebo sú iba začiatočníci. Priestor na to bude vo vyhradených časoch,“ povedal Lupták, ktorý priblížil, že ľudia budú môcť sledovať tréning parkouristov od štvrtku od 18:00, kedy prebehne oficiálne otvorenie akcie za účasti predstaviteľov mesta, do 21:00, ako aj v piatok a v sobotu od 9:00 do 21:00.

Ktokoľvek sa bude môcť zapojiť do spoločnej rozcvičky a tréningu v Parku pod Pamätníkom SNP (ak to počasie dovolí), ktoré budú prebiehať v piatok a v sobotu od 9:00 a viesť by ich mali práve zahraniční hostia. Okolo obeda bude pauza, kedy si všetci trochu vydýchnu a po nej sa začne zľahka – workshopmi o parkoure. “Ľudia sa môžu tešiť na praktické ukážky tejto disciplíny, ale záujemcovia z radov verejnosti získajú aj možnosť, vyskúšať si základné techniky na vlastnej koži v oba dni o 14:00 a o 18:00,” dodal na záver.

Workshopy budú prebiehať ako na zimnom štadióne v Hale – B, tak i na rôznych miestach (spotoch) v Banskej Bystrici, všetko závisí iba od počasia. Okrem toho plánujú organizátori premietať rôzne parkourové dokumenty a videá. Ak vás parkour zaujal, určite príďte!

Tento projekt sa uskutočňuje vďaka podpore Komunitnej nadácie Zdravé mesto.