Prichádzajúci májový víkend má byť dažďa a aj keď teploty už boli aj príjemnešie, pre vybehnutie na niektoré z pripravovaných podujatí to bude úplne ideálne. Zažijeme prvý tohtoročný jarmok, a to v Slovenskej Ľupči, ale lákavý program nás čaká aj v samotnej Banskej Bystrici.

POVEC TY!

i_3785070Záhrada CNK, piatok 13. máj o 13. hod.

Talkshow Mareka Polomského o mladých, úspešných a zaujímavých ľuďoch zo stredného Slovenska. Hosťami tentokrát budú Viktor Maceják – manažér a organizátor Big Air v meste, Eva Ščepková – enviromentalistka z Nadácie Ekopolis a hudobník Martin Uherek.

CESTA ZA PRÍBEHMI

Stredoslovenské osvetové stredisko, piatok 13. máj

Praktický seminár pre režisérov detských divadiel, téma: práca na tvorbe inscenácie zameraná na výtvarnú zložku predstavenia, lektor je Mgr. art. Peter Luptovský. Účastnícky poplatok je 3 eurá.

CIGÁNSKY BARÓN

Štátna opera, piatok 13. máj o 17. hod.

Opera Cigánsky barón od Johanna Straussa ml. Spoluúčinkuje orchester, zbor a balet Štátnej opery. Koncertný majster Oldřich Husák.

PIESŇOVÝ RECITÁL SÓLISTOV ZÜRIŠSKEJ OPERY

Budova Evanjelického spolku, piatok 13. máj o 18. hod.

Na Hornej ulici č. 21 sa v budove Evanjelického spolku uskutoční piesňový recitál sólistov Ivana Rusko – soprán a Ján Rusko – tenor v klavírnej spolupráci s Matejom Arendárikom.

turicny_jarmok16. TURÍČNY JARMOK

Slovenská Ľupča, piatok 13. máj o 18. hod., sobota 14. máj o 10. hod.

Obec Slovenská Ľupča vás srdečne pozýva na tradičný Turíčny jarmok. V piatok jarmok otvorí vernisáž tvorby keramikárky Janky Fábryovej a v sobotu sa môžete tešiť na sprievod obcou, vystúpenia folklórnych súborov a o 19-tej na zábavu v parku. Okrem iného bude mať aj hrad Slovenská Ľupča otvorené brány.

VEČER O VZŤAHOCH

Tajov – Divadlo u Greškov, piatok 13. máj o 18.45 hod.

Pozývame Vás na piatkový „Večer o vzťahoch“. Moderuje  Adela Banášová.

ROOTS

Štúdio tanca, piatok 13. máj o 19. hod.

Príbeh človeka na ceste, ktorá ho zavedie na prekvapivé miesta.  Zažíva pritom zvláštne veci, akoby niekto nechcel, aby sa dostal tam, kam smeruje…

KURT COBAIN ŽIJE! – NIRVANA REVIVAL

hlavicka088Klub 77, piatok 13. máj o 20. hod.

Piatok večer to v klube bude v ovzduší nostalgické. Kto mal rád Nirvanu príde si na svoje.

TURISTIKA S KST TJ VATRA BANSKÁ BYSTRICA: NÍZKE TATRY – MALÝ SALATÍN

Parkovisko pri VÚB banke, sobota 14. máj o 6.50 hod.

Klub slovenských turistov TJ VATRA Banská Bystrica vás pozýva na turistickú akciu do Nízkych Tatier. Zraz o 6.50 hod. na parkovisku pred VÚB. Odchod o 7.00 hod. Turistika na trase Vyšný Sliač –Sliačska Magura – Malý Salatín (1444 m) -Úplazy – Bohúňovo – Ludrová (17 km, 6 hod.) Túra je stredne náročná.

PLAGAT_cyklobus_2016-page-001CYKLOBUS 2016

Banská Bystrica,  sobota 14. máj až nedeľa 25. september

Banskobystrický cyklobus oslávi piate narodeniny. Úspešný projekt Banskobystrický cyklobus pre veľký záujem začne svoju jubilejnú piatu sezónu už v sobotu 14. mája, premávať bude do konca septembra cez víkendy a sviatky. Cieľové i cestovné stanice zostávajú  nezmenené. Viac nájdete v našom staršom príspevku.

STRETNUTIE VETERÁNOV A OSTATNÝCH MOTORIEK

VETERANI 2016 bez orezu-page-001 (1)Vlkanová, sobota 14. máj o 10. hod.

Prezentácia veteránov a zaujímavý program aj so spoločnou jazdou na Námestie SNP v Banskej Bystrici, rôzne súťaže i tombola. O 18tej vystúpi Paľo Drapák so svojou Ex Metalindou a o 20tej hodine Peter Cmorík. Viac o podujatí sa dozviete v našom článku.

CYKLOVÝLET – SPOZNAJME SA NA BICYKLI

Kováčová – Autokemping,  sobota 14. máj o 10. hod.

Spoločný cyklovýlet cez obce Kováčová, Budča, Sielnica, Sliač je pripravený pre milovníkov cykloturistiky v sobotu. Cyklotrasa je vhodná pre trekové a horské bicykle. Povrch: 60 % asfalt, 10 % tráva, 30 % šotolina a lesné spevnené cesty. Rovinatá s miernymi stúpaniami, vhodná aj pre rodiny s deťmi. Bohatý program pre deti v autokempingu Kováčová od 10.00 h. Hry, súťaže s Káčerom Kováčom, náučné lekcie z oblasti cykloturistiky, jazdy zručnosti na bicykli… O 14.00 h guľáš pre účastníkov cyklovýletu zdarma pre ostatných občerstvenie v bufete.

DEŇ RODINY

den_rodiny_20151Park pod Pamätníkom SNP, sobota 14. máj o 10. hod. a nedeľa 15. máj o 10. hod.

„Aby deti otcov mali, aby mali mamy” s podtitulom „príď to povedať nahlas!” Deň rodiny je občianske podujatie iniciované Organizáciou spojených národov a slávi sa v mnohých krajinách sveta. Na Slovensku sa aj tento rok uskutoční vo viac ako 20 mestách a výnimkou nebude ani Banská Bystrica. Posolstvom Dňa rodiny je poukázať na dôležitosť rodiny založenej na manželstve muža a ženy, ktorí s láskou prijímajú deti ako dar. Rodina je trvalá hodnota, ktorá dokáže nájsť odpovede na výzvy dnešnej spoločnosti a je podmienkou pre harmonický rozvoj rodinného života, po ktorom všetci tak túžime. Dobre fungujúca rodina je spoločenstvo, ktoré sa nedá nahradiť žiadnou inou formou spolužitia, a preto je potrebné ju zviditeľňovať, podporovať a vytvárať podmienky, aby mohla efektívne existovať a prinášať osoh jej jednotlivým členom aj spoločnosti. Aj preto je mottom Dňa rodiny text básne Milana Rúfusa: „aby deti otcov mali, aby mali mamy …príď to povedať nahlas!“ Program je každoročne určený pre všetky generácie banskobystrických rodín od najmenších detí po starých rodičov.

BEH  NA URPÍN

A3 BEH na urpin 2016Park pod Pamätníkom SNP, sobota 14. máj o 11. hod.

V poradí už 5. ročník bežeckého podujatia Beh na Urpín pre všetky vekové kategórie. Štart a registrácia pod pamätníkom SNP. Viac o podujatí sa dozviete v našom staršom článku.

KNIHA JOBUSOVA

Záhrada CNK, sobota 14. máj o 16. hod.

Autorské čítanie a stretnutie so spisovateľom rozprávkových kníh Branislavom Jobusom podujatie pre deti a ich rodičov.

ŠAŠKO A KRÁĽ

Divadlo pod balkónom, sobota 14. máj o 17. hod.

Interaktívne činoherno-bábkové predstavenie o kráľovi,ktorý vyženie šaška z kráľovstva hľadať novú rozprávku takú, čo ešte nikdy nepočul ani nevidel a deti mu pri tomto hľadaní pomáhajú. Účinkuje Ján Haruštiak. Vstupné je 3,50 eur.

ABUSUS

Záhrada CNK, sobota 14. máj o 19. hod.

Hudobná skupina s jedným jediným členom vznikla v časoch, keď sa Branislav Jobus vydal na cestu ku slobode (v r. 2016 abstinuje 11 rok). Ťažké texty o sociálnych problémoch samozrejme poprekladané aj piesňami s klasickým Jobusovským humorom sú najjednoduchším spôsobom ako nazrieť do vnútra srdca autora. Vstupné sú štyri eurá.

CHULIBANDA/CCA – INEKAFE SONX

hlavicka089Klub 77, sobota 14. máj o 20. hod.

Chulibanda sa v roku 2016 n.l. sa po dlhých rokoch zachraňovania planéty a dobrých ľudí dostali do výslužby štyria super-hrdinovia – Spiderman (spev), Superman (gitara), Batman (basa) a Neo von Matrix (bicie). Napriek vážnym traumám, fóbiám, závislostiam a úchylkám sa rozhodli založiť rockovú kapelu a to priamo v pupku sveta, v Banskej Bystrici. Potešia Vás aj Inekafe Sonx.

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE

Tihányiovský kaštieľ, nedeľa 15. máj o 9.–12. hod. a 13.-17. hod.

Tvorivé dielne s názvom Pestré krídla. Tvorivá dielňa s Lenkou. Vstupné je euro a päťdesiat centov.

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE

Thurzov dom, nedeľa 15. máj o 14.–18. hod.

Tvorivé dielne s názvom Tajomstvo starých rodostromov. Tvorivá dielňa s Gabikou. Vstupné je euro a päťdesiat centov.

MÁJOVÉ POTULKY MESTOM

majove_potulky_0Námestie SNP, nedeľa 15. máj o 14. hod.

Potulky mestom so sprievodcom Branislavom Stančíkom. Krížová cesta, Kalvária a rekatolizácia. Rozprávanie o menej veselom úseku našich dejín, reformácii a protireformácii, o hľadaní pravej viery a púťach.

AKO ŽIŤ VO VEREJNOM PRIESTORE

Záhrada CNK, nedeľa 15. máj o 16. hod.

Ako žiť vo verejnom priestore + autorská výstava Viktórie Jehlárovej. Podujatie k otvoreniu letnej Záhrady s novými prvkami a pravidlami spolunažívania.

GULLIVEROVE CESTY

Bábkové divadlo na rázcestí – divadelná sála, nedeľa 15. máj o 16. hod.

Klasické dielo literatúry pre deti a mládež o cestách a necestách cestovateľa GULLIVERA. Dĺžka predstavenia je 85 min. Vstupné je 3 eurá, predpredaj 2,50 eur. Predstavenie je vhodné pre deti od 6 rokov.

LÚČNICA

Zvolen – Divadlo J. G. Tajovského, nedeľa 15. máj o 18.30 hod.

Reprezentačný program – hosť mesiaca. Vstupné 15 eur.