Na prelome apríla a mája bude v Banskej Bystrici a jej okolí opäť živo. Spomedzi množstva podujatí pre vás vyberáme niekoľko tipov, ktoré vám uľahčia rozhodovanie pri tvorení víkendových plánov.

Piatok 29. apríl

Stavanie mája v Banskej Bystrici

Námestie SNP, Banská Bystrica – 12:40 h

Mesto Banská Bystrica srdečne pozýva na tradičné každoročné podujatie – stavanie mája. Všetko sa uskutoční 29. apríla od 12:40 h na banskobystrickom Námestí SNP. O kultúrny a sprievodný program sa postarajú FS Urpín a taktiež aj DFS Prvosienka. Podujatie moderuje Maroš Čupka.

Benefičné podujatie k Svetovému dňu autizmu

Námestie SNP, Zvolen – 14:00 h

Apríl, ktorý je aj mesiacom povedomia o autizme, sa končí. Počas celého mesiaca sa v mnohých mestách Slovenska konali rôzne podujatia na podporu autistov a ich blízkych. Vo Zvolene mesiac autizmu vyvrcholí v piatok 29. apríla benefičným podujatím v mestskej knižnici a na námestí. Zvolenský zámok sa v tento deň rozsvieti na modro. Viac o celej udalosti nájdete na tomto odkaze.

United Europe Jazz Festival

Námestie SNP, Banská Bystrica – 15:00 h

Mesto pod Urpínom privíta už 26. ročník medzinárodného dixielandového festivalu, od roku 2002 známeho ako United Europe Jazz Festival. Podujatie potrvá tri dni a uskutoční sa od piatka 29. apríla do nedele 1. mája. Počas troch dní sa na Námestí SNP vystrieda sedem rôznych zoskupení, celý program odštartuje v piatok o 15. hodine vystúpením Saxofónového kvarteta a Swingového orchestra ZUŠ Jána Cikkera. Uzavrie ho nedeľný koncert skupiny Big Band Valaská, ktorý sa uskutoční taktiež o 15.00 h.

Dvorné dámy

Stará radnica, Námestie SNP, Zvolen – 15:00 h

Mesto Zvolen pozýva na vernisáž a desiaty ročník autorskej výstavy Zuzany Almáši Koreňovej Dvorné Dámy 2022. Vernisáž sa uskutoční v piatok 29. apríla o 15. hodine v Starej radnici na zvolenskom námestí. Hosťom bude Lucia Hablovičová ktorá spoločne odovzdá finančnú zbierku rodine, ktorá vychováva dcérku Soničku s viacnásobnými diagnózami.

Stavanie mája v Badíne

Badín – 16:00 h

Aj obec Badín pozýva na každoročné tradičné stavanie mája. Celý program odštartuje o 16. hodine na obecnom dvore, a to za hudobného doprovodu FS Javory a Liesky. Od 16.30 h nasleduje otvorenie programu a vystúpenie detí zo ZŠ a MŠ v Badíne. Svoje tanečné umenie predvedie aj spomínaný FS Javory a Liesky, a to o 16.45 h. Po nich bude nasledovať DFS Dratvárik a oficiálnu časť programu uzatvoria Badínski heligonkári. Pre najmenších bude k dispozícii skákací hrad a cukrová vata, o občerstvenie bude postarané.

Medzinárodný deň tanca v Banskej Bystrici

Námestie SNP, Banská Bystrica – 16:45 h

Podujatie k Medzinárodnému dňu tanca prebehne v spolupráci s UFS Mladosť, Divadlo Štúdio tanca, ZUŠ Jána Cikkera a občianske združenie SKOK! Organizátori vyzývajú, že nezáleží na tom ako sa hýbeme alebo tancujeme, proste tancujme! Program osláv Medzinárodného dňa tanca v Banskej Bystrici sa uskutoční na viacerých miestach – všetko odštartuje na Námestí SNP a zakončí to after párty v Záhrada CNK so živou kapelou a všetkým hýbajúcim sa.

Stavanie mája na Sliači

Obec Sliač – 17:30 h

Prvomájové tradície si uctia aj na Sliači, kde bude na programe sprievod mestom a vítanie jari, o čo sa svojím vystúpením postarajú deti z MŠ ul. SNP. O stavanie mája sa postarajú DHZ Badín a DHZ Sliač. Okrem toho vystúpi aj FS Klokoč. Začiatok sprievodu je na pláne o 17:30 h pri Dome Kultúry Hron.

Sobota 30. apríl

Plavenie dreva na vodnom žľabe Rakytovo

Vodný žľab Rakytovo – 9:30 h

V poslednú aprílovú sobotu sa v unikátnom drevenom vodnom žľabe opäť bude spúšťať drevo. A bude to zážitok! Plavebná sezóna na vodnom žľabe Rakytovo sa otvára v sobotu 30. apríla o 9:30 h, kedy sa budú podávať aj drevorubačské raňajky – chlieb sa masťou a cibuľou alebo aj s medvedím cesnakom. Rozmiestňovanie plavičov začne o 10:00 h, čo by ste nemali premeškať, ak sa chcete do plavenia dreva aktívne zapojiť. Viac informácií nájdete v samostatnom článku.

Otváranie Banoša

Areál SOŠ Pod Banošom 80, Banská Bystrica – 10:00 h

Opäť je tu čas otvárania Banoša. Poľnohospodársku sezónu v Banskobystrickom kraji už túto sobotu otvorí obľúbené podujatie s tradičnou chuťou jari. Areál Strednej odbornej školy Pod Banošom mení na veľký farmársky trh s ponukou regionálnych produktov, tradičných remesiel a jedál. Podujatie Tradičná chuť jari – Otváranie Banoša sa teší veľkej obľube a každoročne aj vysokej návštevnosti nielen Banskobystričanov. Inak tomu nebude ani tento rok. Organizátori si pripravili bohatý program aj množstvo sprievodných aktivít, navyše priamo do mestskej časti Sásová-Rudlová vás odvezie zdarma kyvadlová doprava. Viac o celej udalosti nájdete na tomto odkaze.

Sobotná bašta na zámku

Zvolenský zámok, Námestie SNP 1, Zvolen – 10:00 h

SNG Zvolenský zámok v roku 2022 pokračuje v programe pre rodiny s deťmi „Sobotná bašta na zámku“. Počas pravidelných stretnutí poodhalia ďalšie z tajomstiev výtvarného umenia, taktiež bude možnosť zoznámiť sa s rôznymi umeleckými smermi a k vyskúšaniu budú aj najrozličnejšie výtvarné postupy a techniky. V sobotu 30. apríla budú témou podujatia stratené obrazy a maľovanie.

Otvorenie letnej sezóny v Ľubietovej

Zelená voda, Ľubietová – 11:00 h

OZ LIBETHA a obec Ľubietová pozýva všetkých na slávnostné otvorenie interaktívnej banskej veže Ľubor s remeslami, minerálmi a 10. výročie náučného banského chodníka – otvorenie letnej turistickej sezóny s bohatým sprievodným programom. Uskutoční sa tak práve v sobotu 30. apríla od 11:00 h. Na svoje si prídu aj najmenší, a to vďaka tvorivým dielňam. Chýbať nebude banícky guláš a iné občerstvenie.

Tvorivé dielne v Tihányiovskom kaštieli

Tihányiovský kaštieľ, Banská Bystrica – 14:00 h

V rámci pravidelných víkendových aktivít Stredoslovenského múzea bude v sobotu 30. apríla možné spoznať najťažšieho slovenského vtáka, ktorým je drop fúzatý. Najmenší účastníci si budú môcť vyrobiť tohto vtáka, ktorý sa vďaka reflexným prvkom bez problémov vyhýba drôtom elektrického vedenia. Podujatie sa koná v troch vstupoch, o 14-tej, 15-tej a 16-tej hodine.

EKO karneval

Radvanský park, Banská Bystrica – 14:30 h

Občianska rada Radvaň, Ekocentrum Malá líška a CVČ Havranské pozývajú spoznať čarovný svet tajomstiev prírody, spoznať stromy a rastliny podľa kôry, listov, kvetov. Ktokoľvek sa môže zúčastniť v maskách zvieratiek, prírodných bytostí a iných čarovných rozprávkových tvorov. Podľa organizátorov sa bude hrať, tancovať a zabávať a sľubujú veselú atmosféru. V prípade zlého počasia sa podujatie presunie do centra na Nám. Ľ. Štúra 15.

Vínšpacírka

Námestie SNP, Banská Bystrica – 14:30 h

Jedno mesto, jeden deň, tisíc chutí. V takomto duchu sa ponesie ôsmy ročník Vínšpacírky, ktorá sa uskutoční v sobotu 30. apríla od 14.30 h. Udeje sa tak po dvojročnej odmlke, ktorú spôsobila, podobne ako pri rôznych iných podujatiach, pandémia. Banskobystrická vínna cesta bude podľa slov organizátorov tento rok iná, no zároveň veria, že privítajú každého milovníka vína z okolia. Ako už býva zvykom, na pozadí celej akcie budú znieť jazzové tóny, o ktoré sa postarajú hudobníci v rámci United Europe Jazz Festivalu. Po oficiálnom zahájení podujatia nebude chýbať otvorenie letnej sezóny, o ktoré sa postará primátor mesta Ján Nosko slávnostným spustením fontány.

Dukla v bojoch o postup medzi elitu

Štadión SNP Štiavničky, Banská Bystrica – 16:00 h

Stretnutie 27. kola II. futbalovej ligy medzi MFK Dukla Banská Bystrica a Partizán Bardejov BŠK. Príďte podporiť banskobystrických futbalistov, ktorí v sobotu 30. apríla o 16.30 h privítajú na vynovených Štiavničkách mužstvo Bardejova.

Fónka a Tónka z Gramofónie

Divadlo pod balkónom, Banská Bystrica – 17:00 h

Máte radi zábavu, radi tancujete, bádate a spievate? Radi cestujete a objavujete nové veci? Tak potom je tu čas, vydať sa na pesničkovú objaviteľskú cestu na Časostroji – gramostroji spolu so škriatkovskými princeznami Fónkou a Tónkou. Dozviete sa, aká bola kedysi paradajka, aké má jeseň vlasy, aké obludy sa skrývajú v zemi, v čom sa skrýva zdravie a sila, prečo sa nám niekedy čká, prečo je dobré, že sme každý iní a čo je najlepšie a najkrajšie na svete. V predstavení si deti vypočujú krásne pesničky, uvidia tanečné choreografie, ktoré sa môžus Fónkou a Tónkou naučiť.

Marek Szarvaš projekt feat. Susanna Jara

Hogo Fogo Jazz & Art Club, Banská Bystrica – 19:00 h

Ethnojazzové zoskupenie členov skupiny Hrdza. Výnimočné spojenie slovenskej formácie a Ukrajinskej speváčky žijúcej v Poľsku. Príďte sa pozrieť do Hogo Fogo Jazz & Art Club, ako kultúra spája národy. Ich hudba je plná radosti, nespútanej energie a vtipu. Predstavia sa vám skladbami z ich nového CD. Viac informácií nájdete na tomto mieste.

Gyula Cserepes: sevenTHseven

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 19:00 h

Work-in-progress rezidenčného pobytu v rámci projektu podporeného Vyšehradským fondom – VARP / Visegrad Artist in Residency – Performing Arts. Gyula Cserepes je tanečník, performer a choreograf, pochádzajúci z Bečeja v Juhoslávii.

Sit-down s Veronikou (Talkshow Veroniky Cifrovej Ostrihoňovej)

Aula SZU, Banská Bystrica – 19:00 h

Sit down s Veronikou je talkshow Veroniky Cifrovej Ostrihoňovej, doplnená o inšpiratívnych hostí. V Banskej Bystrici privíta Evu Ščepkovú, dobre známu z prostredia komunitno-coworkingového centra 365.labb. V roku 2020 získala ocenenie Žena roka v kategórii Environmentalistika. Druhým hosťom bude dobre známy moderátor a environmentalista, ktorý sociálne siete využíva na osvetu udržateľnosti a ekológie – Viktor Vincze. Vstupenky je možné zakúpiť na tomto odkaze.

Nedeľa 1. máj

Nemčiansky beh

Nemce – 8:30 h

Príroda pod Panským dielom je osudovo krásna, s nekonečným bežeckým horizontom, z ktorého sú pekné pohľady na okolitú krajinu. Tie sa naskytnú účastníkom jubilejného, 10. ročníka Nemčianskeho behu! História podujatia, ktoré je súčasťou Marathon BB Tour 2022, siaha do roku 2013. Jubilejný desiaty ročník dáva na výber kratšiu 3,5km alebo dlhšiu 9,7km trať.

Stretnutie generácií – 33. ročník (Memoriál Mariana Polónyho)

Parkovisko pri Štadióne SNP Štiavničky, Banská Bystrica – 9:30 h

Tradičné prvomájové podujatie Stretnutie generácií, ktoré otvára sezónu automobilových a motocyklových veteránov v Banskej Bystrici, nebude chýbať ani tento rok! Tak ako každý rok, aj tohtoročná jazda bude venovaná spomienke na bývalých motocyklových pretekárov. Účastníci podujatia si zároveň uctia pamiatku zosnulého Mariana Polónyho, dlhoročného zberateľa veteránov, ktorý spolu s ďalšími banskobystrickými nadšencami Stretnutie generácií dlhé roky organizoval.

DOD v DJGT

Divadlo J. G. Tajovského, Zvolen – 10:00 h

Deň otvorených dverí Divadla Jozefa Gregora Tajovského patrí už dlhé roky k obľúbeným podujatiam. Návrat k tomuto podujatiu sa uskutoční v nedeľu 1. mája od 10.00 do 12.00 hod. Prebiehať však bude tentoraz iba v priestoroch pred hlavným vchodom divadla (v prípade dažďa aj v dolnom foyer divadla), nakoľko tento rok DJGT ešte neobnovuje prehliadky vnútorných priestorov. Účastníci sa môžu tešiť na na neformálne stretnutie s hercami a herečkami umeleckého súboru divadla, na piesne z inscenácií aj rozprávok DJGT, na autogramiádu hercov a herečiek v kostýmoch, na možnosť spoločného fotografovania aj na aktivity a tvorivé dielne pre deti.

Stavanie mája vo Vlkanovej

Obecný úrad Vlkanová – 13:00 h

Obecné zastupiteľstvo a starostka obce Vlkanová pozývajú na vztýčenie mája. Stretnutie sa uskutoční pri Obecnom úrade, kde si krátkym kultúrnym programom budete môcť pripomenúť túto tradíciu.

Prvomájová tancovačka na Kopčoku

Hostinec na Kopčoku, Banská Bystrica – 16:00 h

Hostinec na Kopčoku pozýva na prvomájovú tancovačku, do ktorej budú hrať Galaxy BB Music, tentokrát v novom zložení. Vstup je voľný.

Stavanie mája v Sásovej

Lúka pod Pikartom, Banská Bystrica – 16:00 h

Mesto Banská Bystrica spolu s partnermi a organizátormi pozývajú na tradičné rudlovsko-sásovské kultúrne podujatie s názvom Máj zelený. O program sa postarajú FS Detva, DFS Graniarik a Sólisti Matúš Fiľo a kamaráti. Podujatie moderuje Martin Kopor, autorom programu je Michal Fiľo.