Do mesta pod Urpínom sa po dvoch rokoch vráti mimoriadne obľúbené podujatie. Koncom apríla sa na banskobystrickom námestí uskutoční ôsmy ročník Vínšpacírky.

Jedno mesto, jeden deň, tisíc chutí. V takomto duchu sa ponesie ôsmy ročník Vínšpacírky, ktorá sa uskutoční v sobotu 30. apríla od 14.30 h. Udeje sa tak po dvojročnej odmlke, ktorú spôsobila, podobne ako pri rôznych iných podujatiach, pandémia. Banskobystrická vínna cesta bude podľa slov organizátorov tento rok iná, no zároveň veria, že privítajú každého milovníka vína z okolia.

Ako už býva zvykom, na pozadí celej akcie budú znieť jazzové tóny, o ktoré sa postarajú hudobníci v rámci United Europe Jazz Festivalu. Po oficiálnom zahájení podujatia nebude chýbať otvorenie letnej sezóny, o ktoré sa postará primátor mesta Ján Nosko slávnostným spustením fontány.

Do centra mesta sa tak vráti podujatie, ktoré neodmysliteľne patrilo k časom pred pandémiou. Aj vlani mali organizátori smelé plány, tie však napokon museli ísť pre nepriaznivú situáciu  bokom. „Cítili sme, že už je najvyšší čas na Vínšpacírku. Ľuďom táto akcia, ktorá každý rok otvárala letnú sezónu v meste, chýbala. Preto sme sa rozhodli, že ju pripravíme, aj keď v menšom rozsahu. Je to aj preto, že sme do poslednej chvíle nevedeli, ako sa bude situácia s pandémiou vyvíjať. Plánovanie v tomto období bolo len v rovine želania, že bude lepšie,“ vyslovil pred časom Martin Repaský, predseda Cechu hostinských.

Do Banskej Bystrice pricestujú vinári z celého Slovenska a spolu s nimi osvedčené odrody z ich viníc, chýbať však nebudú ani novinky, ktoré uzreli svetlo sveta len nedávno. Celkovo sa tak účastníci ôsmeho ročníka Vínšpacírky môžu tešiť na necelé dve desiatky vystavovateľov, viacerých z nich Banskobystričania a Banskobystričanky dobre poznajú z minulých rokov. „Zmena, ktorá bude platiť iba pre tento ročník spočíva v tom, že návštevníci si nebudú musieť zakupovať vopred lístok,“ hovorí Andrej Patráš z Cechu hostinských.

Návštevníci si vyzdvihnú na výdajných miestach degustačný pohár za zálohu vo výške 3 eurá a následne sa budú môcť pustiť do degustácie skvelého vína. Vzorky u vinárov si budú zakupovať v hotovosti podľa ich cenníkov. Oficiálne ukončenie podujatia je naplánované na 19. hodinu.