Pomaly blížiaci sa koniec prázdnin neutícha množstvom podujatí. Stred mesiaca ich prináša dostatok. Pre deti sú pripravené aktivity v Dobšinského rozprávkovom svete, ale i v Španej Doline. Víkend prináša opäť aj koncerty, divadlá, festivaly, výlet zubačkou i turistiku alebo futbalový turnaj.

CAP Á L´EST

cap al fest stiavnicaBanská Štiavnica, piatok 14. august, sobota 15. august

Festival Cap à l´Est pozýva na kultúrne podujatia a otvára svoje brány už po 13. krát. Festival prebieha už od utorku 11. augusta a prebieha ešte do soboty. Na tomto ročníku sa prezentujú kultúrne menšiny žijúce na Slovensku v Banskej Štiavnici, no i v okolitých mestách Kremnica, Zvolen a Dudince. Tohoročný festival Cap à l´Est sa sústredí na predstavenie národnostných menšín, ktoré žijú na území Slovenskej republiky. Menšiny majú význam pre našu existenciu. V obrovskom orchestri národov je aj ten najmenší nástroj rovnako dôležitý a zasluhuje si rešpekt a uznanie. Bez jeho účasti by výslednému zvuku niečo chýbalo. Festival Capalest opäť otvára dvere menšinám, no tentoraz ešte širšie dokorán ako po minulé roky.

ŠPANDIV 2015 a KLOPAČKA 2015

14_ŠpandivŠpania Dolina – Klopačka, piatok 14. august o 18.30 hod., sobota 15. august  o 10. hod.

V rámci 12. ročníka špaňodolinského festivalu si môžete užiť koncerty i divadlá do sýtosti. V piatok vám zahrajú Túlavé divadlo s Divadlo Do houslí predstavenie Jeden za všetkých / Jeden za všechny. Následne môžete tešiť na Pálenicu Borisa Filana na cestách. Na záver prvého dňa bude koncert BonBon tria. V sobotu vystúpi Divadlo Žihadlo s Klaunom Pepele a Divadlo pod balkónom s Piadkou a kráľom. Možnosť zúčastniť sa divadelného workshopu pre deti – Ako vzniká divadlo. Jazykovo bezbariérové vystúpenie Sacra Circus z Čiech, Teatr Pantomimy MIMO z Poľska, ale aj interaktívna činoherno-bábková rozprávka od Harry Teater, rozprávka od Divadelného súboru Jána Chalupku a Medzibrodského kočovného divadla. Viac informácii sa dočítate v našom článku.

MALATATA

malatataNjoy bar, piatok 14. august o 22. hod.

Chalani Malatata zavítajú opäť do Banskej Bystrice. Ich balkánske a cigánske rytmy nás budú dvíhať zo stoličiek a zopakujeme si tak prvú úspešnú akciu z marca.

TURISTIKA S KST VIBRAMA MALACHOV: ZÁPADNÉ TATRY – BANÍKOVEMANOVSKÁ HORA

Banská Bystrica, sobota 15. august

Pozývame na turistiku s KST Vibrama Malachov do Západných Tatier. Trasa A prechádza Žiarskou dolinou, ústie,  Žiarska chata, Baníkov, Smutné sedlo, Pod Homôlkou, Žiarska chata a Žiarska dolina, ústie. Trasa trvá 9.10 hod. Trasa B prechádza podobne – Žiarska dolina, ústie, Žiarska chata, Pod Homôlkou, Žiarske sedlo, Pod Homôlkou, Žiarska chata a Žiarska dolina, ústie s dĺžkou 6. hod. Baníkov je „Kráľ Roháčov“ ale i „Zradný krásavec“, to sú tituly, ktorými sa zvykne označovať najvyšší vrch v hlavnom hrebeni Západných Tatier, Baníkov. Majestátny vrchol vypínajúci sa nad Žiarskou, Roháčskou, Bobroveckou a Jalovskou dolinou ponúka prekrásny výhľad na celé Západné Tatry, výhľad, za ktorý však každoročne zaplatí v priemere jeden človek životom. Ak sa totiž návštevník rozhodne vydať na tento končiar cez Tri kopy, bude mať dočinenia s najnebezpečnejšou túrou v Západných Tatrách.

ŠERMIARSKE HRY

víglašVígľaš – zámok, sobota 15. august

Sobotné šermiarske hry spojené s víkendovou prehliadkou zámku spojenú so sokoliarskymi vystúpeniami Biatec.

18. ROČNÍK FUTBALOVÉHO TURNAJA O POHÁR STAROSTU OBCE MOTYČKY

Motyčky, sobota 15. august o 9. – 13. hod.

Tradičná hostina, kde sa zídu všetci miestni, chalupári, sympatizanti z Motyčiek, Štubní, Bukovca, Jergál, Môc, Šturca, či Tureckej, aby povzbudili súťažiacich v zápolení o víťazný pohár.

KALIŠTE – STRETNUTIE GENERÁCIÍ

Kalište, sobota 15. august o 9. hod.

Spomienka na obyvateľov jednej z obcí, ktoré boli vypálené počas druhej svetovej vojny. Život v tejto dedinke už nebol nikdy znovu obnovený. Kultúrny program začne hneď z rána, vystúpi spevácka skupina Seniori Optimisti zo Žiaru nad Hronom, tanečná country skupina Arizona zo Sásovej i spevácka skupina Vtáčnik z Ostrého Grúňa. Zúčastniť sa budete mať možnosť aj Ekumenickej pobožnosti, Pietnej spomienky, a pozrieť si môžete aj ukážky klubu vojenskej histórie Gilian z Banskej Bystrice. Poobede v rámci programu vystúpi Dychovka Podbrezová – Camea Slavica, Spevokol Hron z Banskej Bystrice, DFS Vánok zo Seliec, FS Očovan z Očovej, heligonkár Patrik Lukáč z Budimíra, heligonkári z Korytárok a Robo Kazík. Viac sa dočítate v článku.

FESTIVAL BIZARDNÝCH PLAVIDIEL „UTOPENEC“

utopenecŠtiavnické Bane – jazero Vidšachta, sobota 15. august o 9. – 10. hod.

Zaujímavá akcia v Štiavnických Baniach na jazere Vindšachta. Príďte si zasúťažiť a zabaviť sa. Dračia loď, Sokoliari sv. Bavona, modely lodí, súťaže lodné, plavecké i neplavecké a vystúpenia hudobných skupín – to všetko a ešte viac na vás čakajú na Festivale bizarných plavidiel „Utopenec“. Súťažiť na lodiach na ľudský pohon možno po registrácii lodí.

NA VÝLET MOTORÁČIKOM A UNIKÁTNOU ZUBAČKOU

Podbrezová – Zbojská – Tisovec, sobota 15. august o 9.14 hod.

Nenechajte si ujsť jedinečný zážitok na krásnom výlete motorovým vláčikom z Podbrezovej / Chvatimechu / Brezna na Zbojskú v kombinácii s unikátnou zubačkou na trase Zbojská – Tisovec a späť. Ozubnicová železničná trať Tisovec – Pohronská Polhora vznikla v roku 1896. V súčasnosti je jedinou aktívnou ozubnicovou železnicou, na ktorej premáva parný vlak v rámci celej Európy. Toto podujatie viete spojiť s návštevou salaša Zbojská, kde bude v tento deň pre deti rozprávkový.

PARNOU ZUBAČKOU DO ROZPRÁVKY

zubackaZbojská – Salaš, zbojnícky dvor, sobota 15. august o 10.30. hod.

Spolu so Šmoulinkou a tatkom Šmolkom si môžete zatancovať na šmolkovské hity, čaká na vás nafukovací hrad, spoločenské hry a súťaže, maľby na tvár, koníky i lukostreľba. Predstavia sa zábavní šašovia, Jaja a Paja s rozprávkami Modrá Čiapočka, Babky ježibabky a Lenivý Janko.

VÍNNA CESTA

Sliač – Areál Kúpeľov Sliač, sobota 15. august o 11. hod.

V rámci Sliačskeho kultúrneho leta 2015 sa v sobotu v Sliači uskutoční degustácia vín slovenských vinárov sprevádzaná ľudovou hudbou a sprievodný program. Ochutnávka vín tradičných slovenských vinárstiev. Vínny pas v hodnote 11 eur je možné zakúpiť si na mieste. V cene je zahrnutý originálny pohár a 14 degustačných kupónov. Tešiť sa môžete na stánky s pestrou ponukou, ľudová hudba i grilované špeciality.

BÁBKOVÉ DIVADLO NA RÁZCESTÍ – DVE ROZPRÁVKY NA BRUŠKU

dve rozprávky na bruškuKalište, sobota 15. august o 13. hod.

V Kališti pri príležitosti 10. výročia Stretnutia generácií sa uskutoční predstavenie pre deti.

MALÁ HŔBA PÝTA VIAC

Donovaly – Habakuky – Dobšinského rozprávkový svet, sobota 15. august o 14. hod.

Rozprávkový svet HABAKUKY nachádzajúci sa na Donovaloch usporiada pre návštevníkov pokus o nový slovenský rekord o najväčší nanuk do detských úst. Habakuky sú otvorené denne od 10. hod. až do neskorej 18. hod. Prídu aj veselé zúbky, a tiež sa môžete poradiť o detských zúbkoch s MUDr. Katkou Bartonkovou. Nemusíte sa báť, bolieť to nebude. Medzi doplnkové aktivity patrí návšteva oddychovej zóny s preliezačkami, hojdačkami a s mini zoo.

VEREJNÉ KORČUĽOVANIE

Zimný štadión, sobota 15. august o 16. hod., nedeľa 16. august o 14. hod.

Mesto Banská Bystrica vás pozýva na verejné korčuľovanie v sobotu od 16. -17.30 hod. v hale A a v nedeľu od  14. – 15.30 hod. v hale A.

DEŇ OBCE BALÁŽE

balazeBaláže, sobota 15. august o 14. hod.

Okrúhle 70. výročie oslobodenia si obec Baláže pripomína tiež. Spolu s Dňom obce a bohatým programom i sprievodnými akciami ako pílenie dreva či jazdou na motorkách.

4. ROČNÍK TURECKÉ BOJE NA REVIŠTI

Revištské Podzámčie – Hrad Revište, sobota 15. august o 18. hod.

Príďte v sobotu na hrad Revište prežiť Noc hradov a zrúcanín s témou Turecké boje na Revišti. V rámci programu môžete zažiť históriu hradu v čase protitureckých bojov, výcvik janičiarskych tureckých jednotiek, pozrieť si záchranu hradu v poslednom roku, vychutnať si ukážky tureckých a európskych chladných a strelných zbraní, kostýmov, ukážku stretu tureckej a európskej jednotky, záverečnú salvu i vychutnať si strašidlá v okolí hradu.

UMENIE REMESIEL

umenie remesiel filakovoFiľakovo – Mestské vlastivedné múzeum, sobota 15. august o 18. hod.

Hradné múzeum vo Fiľakove  pozýva na vernisáž výstavy s názvom „Umenie remesiel“ do Mestského vlastivedného múzea v sobotu. V galérii uvidíte široký záber tvorby súčasných majstrov starých remesiel z Fiľakova a okolia.

BAŽANT KINEMATOGRAF 2015

Námestie SNP, sobota 15. august až streda 19. august

Program Bažant Kinematografu aj tento rok prináša príjemnú zmes zábavy i vážnych tém, v ktorej si prídu na svoje skalní i noví diváci putovného letného kina. Slovenským zástupcom v programe je netradične dokumentárny film. Filmová pocta hokejistovi Pavlovi Demitrovi, 38, debutujúcej režisérskej dvojice Daniel Dangl a Lukáš Zednikovič predstavuje Demitru nielen ako vrcholového športovca, ale predovšetkým ako človeka a silnú osobnosť. V sobotu sa bude premietať film Traja bratia, v nedeľu film 38, v pondelok Díra u Hanušovic, v utorok Zakázané uvoľnenie a v stredu Trabantom až na koniec sveta. Viac o podujatí môžete nájsť v staršom článku.

TURISTIKA S KST LOKOMOTÍVA BANSKÁ BYSTRICA: KREMNICKÉ VRCHY – HARMANECKÁ JASKYŇA

turistikaAutobusová stanica Banská Bystrica, nedeľa 16. august o 8. hod.

Klub slovenských turistov Lokomotíva Banská Bystrica pozýva na augustovú turistiku do Kremnických vrchov. Turistika na trase Kordíky, Ištvánka, Vápenica, Kotolnica, Harmanecká jaskyňa a Harmanec. Možnosť aj návštevy Harmaneckej jaskyne (teplé oblečenie). Prevýšenie približne 350 m, dolu 605 m, dĺžka trasy je 8 km, časovo 2.40 hod., málo náročné.

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE PRE DETI

i_3241664Tihányiovský kaštieľ, nedeľa 16. august o 9. – 12. hod. a 13. – 17. hod.

Tvorivá dielňa sa ponesie pod heslom  Lesné poschodia. Čo všetko sa skrýva v zákutiach lesa? Kde všade môžu mať živočíchy brlohy, hniezda, úkryty? Čo sa skrýva v dutinách, pod kôrou, ale aj to, čo rastie na zaujímavých miestach na strome bude predmetom bádania malých výskumníkov na našej výstave . Z dielne budete odchádzať s modelom zdravého lesa plného života. Vstupné je jedno euro a päťdesiat centov.

VEĽKÁ BURZA STAROŽITNOSTÍ

Vígľaš – zámok, nedeľa 16. august o 9. hod.

Veľká burza starožitností na zámku Vígľaš. Vstup pre návštevníkov zdarma.

PYŽAMOVÉ HUNCÚTSTVA

i_3338042Donovaly – Habakuky – Dobšinského rozprávkový svet, nedeľa 16. august od 10. – 18. hod.

Rozprávkový svet sa pripravuje aj na nedeľu. Stačí si vziať pyžamo a vankúš a môžete sa zúčastniť rozprávkovo – súťažného programu s pyžamovou atmosférou, tešiť sa môžete na rozprávkové predstavenia, šikovných remeselníkoch a oddychovú zónu s preliezačkami a minizoo. Nebude chýbať vankúšová vojna s rozprávkovými bytosťami, súťaž o najkrajšie zaspievanú uspávanku.

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE PRE DETI

Thurzov dom, nedeľa 16. august o 14 – 18. hod.

Tvorivá dielňa sa ponesie pod heslom  Papierové šálky.Výstava „Dobrú chuť, ctihodní mešťania“ vám priblíži rôzne spôsoby stolovania, okrem iného aj podávanie čaju a kávy. Urobte si vlastný čajový večierok so svojimi plyšovými kamarátmi s originálnym čajovým servisom. Každá šálka bude jedinečná. Vstupné je jedno euro a päťdesiat centov.

SLOVAK TANGO

Sliač –Záhrada Spoločenskej dvorany Palace, nedeľa 16. august o 16. hod.

V rámci Sliačskeho kultúrneho leta 2015 v nedeľu vystúpi zoskupenie Slovak Tango, ktorí zahrajú slávne hity minulého storočia.

SÍDLISKOVÉ VEČERNÍČKY

sidliskove_vecernicky_finalDetské ihrisko na Spojovej ulici, nedeľa 16. august o 17. hod.

Všetky deti pozývame na Sídliskové večerníčky, ktoré pre ne pripravilo mesto Banská Bystrica.  Divadlo Bez Opony zahrá priamo na sídlisku rozprávku o smutnej princeznej.

POTULKY MESTOM

Námestie SNP – pri Mariánskom stĺpe, nedeľa 16. august o 17. hod.

Leto na Lazovnej ulici pokračuje. Pri príležitosti 60. výročia vyhlásenia Mestskej pamiatkovej rezervácie v Banskej Bystrici pozývame na cyklus letných Potuliek mestom s renomovaným sprievodcom pánom Ďuriančíkom. V augustovej časti potuliek mestom navštívime najväčší cintorín v Banskej Bystrici s hrobmi a hrobkami, kde svoj večný sen snívajú Ing. arch Ladislav Hudec, Július Cesnak, Henrik Gotlieb Stadler, MUDr. Daniel Petelen, MUDr. Kamil Kollár, Terézia Vansová, Ján Botto, Július Flache, Andrej Stollman, Samuel Libay. Poplatok sú dve eurá, deti do dvanásť rokov bez poplatku.