Už po desiaty raz si v rámci podujatia Kalište – Stretnutie generácií budeme môcť pripomenúť obete druhej svetovej vojny. Stane sa tak v sobotu 15.augusta od 9-tej hodiny. 

PLAGAT_A3_2015_2.indd-page-001Podujatie konané pod záštitou predsedu vlády Slovenskej republiky Roberta Fica otvorí kultúrny program v rámci, ktorého vystúpia spevácke skupiny Senior optimisti a Vtáčnik. Chýbať nebude ani tanečná skupina Arizona. Neskôr je pripravená aj ekumenická pobožnosť a pietna spomienka.

Po premietnutí ukážok klubu vojenskej histórie Golian z Banskej Bystrice je pre návštevníkov pripravená druhá časť kultúrneho programu, na ktorom vystúpi Dychovka Podbrezová – Camea Slavica, Spevokol Hron, Detský folklórny súbor Vánok, folklórny súbor Očovan, heligonkár Patrik Lukáč a heligonkári z Korytánok. Svoj koncert odohrá počas Stretnutia generácií aj Robo Kazík.

Cieľom stretnutia nie je len pripomenúť si obete brutálneho a nezmyselného vraždenia počas druhej svetovej vojny, ale aj symbolicky vrátiť život na Kališti. Kalište sa stalo symbolom slovenských obcí, ktoré boli čiastočne, alebo úplne vypálené počas nacistických represálií. Prečítať si môžete aj dejiny zaniknutej obce Kalište.

Počas programu, ktorý nás má vrátiť do minulosti organizátori pripravili tiež športové, vedomostné a zábavné hry. Chýbať nebudú ani súťaže pre deti a športovo – branné súťaže pre mládež a dospelých. Okrem iného budú pripravené tri turistické pochody: Donovaly – Kalište, Špania Dolina – Kalište a Lučatín – Hiadeľ – Kalište. Hlavným organizátorom podujatia je Oblastný výbor SZPB Banská Bystrica a Múzeum SNP.