logo-kinematografBanskobystrické Námestie SNP bude patriť v polovici augusta podujatiu Bažant Kinematograf. Už po trinásty krát si tak Banskobystričania môžu pozrieť české a slovenské filmy v rámci „open-air kina“.

Od 15. do 19. augusta si môžete pozrieť celovečerné filmy Traja bratia, 38, Díra u Hanušovic, Zakázané uvoľnenie a Trabantom až na koniec sveta. Premietanie filmov pod holým nebom je zadarmo a začiatok premietania je vždy od deviatej večer.

Pred každým hlavným premietaním filmovej snímky diváci môžu vzhliadnuť aj krátke predfilmy z tvorby Ondreja Rudavského. Letný Bažant Kinematograf zastaví takmer v tridsiatich rôznych miestach a jeho predstavenia navštívi okolo 50 000 divákov. A ako to vyzeralo počas premietania v Bystrici minulý rok, si môžete pozrieť  vo videu v našom staršom článku.

Bažant Kinematograf v Banskej Bystrici

15. augusta 2015 film Traja Bratia, r. Jan Svěrák, ČR/Dánsko, 2014, 90 min.

traja bratiaRéžia: Jan Svěrák
Scenár: Zdeněk Svěrák
Kamera: Vladimír Smutný
Strih: Alois Fišárek
Hudba: Jaroslav Uhlíř, Michal Novinski
Hrajú: Tomáš Klus, Vojtěch Dyk, Zdeněk Piškula, Jiří Lábus, Zuzana Norisová, David Matásek, Ivana Chýlková, Oldřich Kaiser, Miroslav Táborský, Zdeněk Svěrák, Bolek Polívka, Miroslav Vladyka, Miroslav Hanuš, Oldřich Vlach a Marián Geišberg

Rodinný film pre deti i dospelých na motívy troch klasických rozprávok s tradičným svěrákovským humorom, vynikajúcim hereckým obsadením a hudbou. Traja bratia (Vojtěch Dyk, Tomáš Klus, Zdeněk Piškula) sa vydávajú do sveta na skusy, aby si našli nevesty a rodičia im mohli prenechať hospodárstvo. Počas svojho putovania vstupujú do rozprávok o šípkovej Ruženke, o Červenej čiapočke a o dvanástich mesiačikoch, kde ich čaká mnoho nástrah, nečakaných príhod a možno aj láska… Dobrodružstvo, láskavý humor, ale najmä veľa chytľavých pesničiek pre veľkých i malých, ktorí si môžu dovoliť cez prázdniny trochu ponocovať. Vo filme hrá aj slovenská herečka Zuzana Norisová a autorom hudby je Slovák Michal Novinski, ktorý už s Janom Svěrákom spolupracoval na jeho predchádzajúcom filme Kuky sa vracia.

16. augusta 2015 film 38, r. Daniel Dangl, Lukáš Zednikovič, SR, 2014, 87 min.

38_5Réžia: Daniel Dangl, Lukáš Zednikovič
Scenár: Daniel Dangl, Lukáš Zednikovič
Kamera: Tomáš Juríček, Tomáš Zednikovič
Strih: Matej Beneš
Hudba: Ľubica Čekovská
Účinkujú: Mária Demitrová, Pavel Demitra, Ján Filc, Marián Gáborík, Michal Handzuš, Marián Hossa, Zdeno Chára, Tomáš Kopecký, Miroslav Šatan, Ľubomír Višňovský a ďalší

Slovenský film v programe Bažant Kinematografu! Tento jedinečný filmový projekt mapuje život slovenskej hokejovej legendy Pavla Demitru. Výnimočný a citlivo spracovaný príbeh predstavuje Demitru nielen ako vrcholového športovca, ale predovšetkým ako človeka a silnú osobnosť, na ktorú dodnes spomína celý národ. Hovorí nielen o hokeji, výnimočnom talente a ceste za svojím snom, ale aj tom, ako sú láska, sila kamarátstva a humor dôležité v živote človeka. Film ponúka unikátne archívne zábery, exkluzívne materiály z archívov NHL a osobné výpovede. Divácky hit, ktorý sa stal najnavštevovanejším dokumentom minulého roka a 5. najnavštevovanejším domácim filmom v ére samostatnosti Slovenska.

17. augusta 2015 film Díra u Hanušovic, r. Miroslav Krobot, ČR, 2014, 102 min.

DIRA_Jan_Kozuch_Ivan_Trojan_Lukas_LatinakRéžia: Miroslav Krobot
Scenár: Miroslav Krobot, Lubomír Smékal
Kamera: Jan Baset Střítežský
Strih: Jan Daňhel
Hrajú: Tatiana Vilhelmová, Ivan Trojan, Lenka Krobotová, Johanna Tesařová, Jaroslav Plesl, Hynek Čermák, David Novotný, Simona Babčáková, Ján Kožuch, Lukáš Latinák, Martin Myšička, Klára Melíšková a ďalší

Čierna komédia s prvotriednymi hercami z Dejvického divadla, ktoré dnes patrí k najnavštevovanejším pražským scénam. Učiteľka nemčiny v podaní Táni Vilhelmovej je krčmárka a asi sa nikdy nevydá. Na malej dedine neďaleko Hanušovic je totiž vhodných mužov ako šafranu. Starosta (Ivan Trojan) trávi príliš veľa času na posede a čaká na svojho jeleňa, detsky naivný Olin (Ivan Plesl) je považovaný za neškodného dedinského blázna a klampiar Kódl (Lukáš Latinák) sa zasa otočí za každou sukňou. Jedného dňa však aj v „diere“ u Hanušovic dôjde k nečakanej udalosti… Film mal jedenásť nominácií na Českého leva a v hereckých kategóriách troch z nich získal (Trojan, Plesl, Krobotová). Vo filme okrem Lukáša Latináka hrá aj slovenský herec Ján Kožuch.

18. augusta 2015 film Zakázané uvoľnenie, r. Jan Hřebejk, ČR, 2014, 77 min.

zakazane_uvolnenie1Réžia: Ján Hřebejk
Scenár: Petr Kolečko
Kamera: Martin Žiaran
Hudba: Ivan Acher
Hrajú: Zuzana Stavná, Jana Stryková, Hana Vagnerová, Ondřej Sokol, Igor Orozovič, Tomáš Jeřábek, Norbert Lichý, Daniel Špinar a ďalší

Tradičný Hřebejk v programe Bažant Kinematografu! Výbušná konverzačná a situačná komédia na motívy úspešnej divadelnej hry Petra Kolečka sa odohráva počas jedného večera v zapadnutej dedinskej krčme. Jej príbeh je  jednoduchý. Dozviete sa, čo všetko sa môže povedať a stať, keď sa opijú unesená nevesta, ženský svedok jej ženícha a životom ostrieľaná barmanka… Film je hereckým koncertom mladých a krásnych herečiek a na rozdiel od divadelnej hry režiséra Dana Špinara v ňom pribudli postavy, scénky i prostredia. Oddychový Hřebejk, v ktorom sa všetko začína na svadbe a končí prekvapivou pointou. Vo filme hrá slovenská herečka Zuzana Stavná a za kamerou stal Slovák Martin Žiaran.

19. augusta 2015 film Trabantom až na koniec sveta, r. Dan Přibáň, ČR, 2014, 98 min.

Transtrabant2012-foto-Jakub_Nahodil-Zdenek_Kratky-Radoslaw_Jona-42Réžia: Dan Přibáň
Scenár: Dan Přibáň
Kamera: Zdeněk Krátký, Dana Zlatohlávková, Jakub Nahodil
Strih: Adam Brothánek
Hudba: Tatiana Miková, Wohnout
Účinkujú: Dan Přibáň, Aleš Vašíček, Marek Slobodník, Tomasz Turchan, Radoslaw Jona, Dana Zlatohlávková, Jakub Nahodil, Zdeněk Krátký a ďalší

Dobrodružná a vtipná roadmovie o tom, ako päť Čechov na dvoch Trabantoch, dvaja Poliaci na jednej Fiatke a jeden Slovák na Jawe prejdú 21 124 kilometrov naprieč Južnou Amerikou. Vedie ich cestovateľ, filmár, novinár Dan Přibáň, ktorý potom, ako s minimálnym technickým vybavením prešiel trabantom Afriku a nakrútil o tom film, sa so svojou partiou podujal na ešte náročnejšiu cestu. Film tiež ukazuje, ako sa dokáže zniesť osem ľudí z troch krajín, ktorí sa navzájom nepoznajú, ale strávia spoločne štyri mesiace v žltých „ponorkách“. Účastníkom dobrodružnej cesty bol aj banskobystrický motorkár Marek Slobodník.