Tento víkend sa bude niesť v znamení osláv 76. výročia SNP ale aj končiacich sa prázdnin. Užite si ho s rodinou, deťmi, priateľmi, alebo len tak, sami.

Piatok 28. august

Kremnické gagy po slovensky

Kremnica – 13:00 h

V piatok napoludnie sa v Kremnici začína trojdňový Festival humoru a satiry Kremnické gagy. Bude sa konať na viacerých miestach v meste a už tradične prinesie to najlepšie z humoru a satiry. Ožije námestie a uličky zaplnia umelci. Tento rok budú Kremnické gagy slovenské. Prvým piatkovým predstavením bude bábková rozprávka pre deti O malom nervóznom prasiatku v podaní Divadla Babadlo (Nádvorie Uličky slávnych nosov, 14:00 h) a o 14:30 h na Štefánikovom námestí zahrá na originálnom storočnom flašinete Ján Harry Haruštiak. Bohatý program prvého festivalového dňa ukončí pouličná ohňová paráda (Štefánikovo námestie, 22:30 h) a koncert La3no Cubano (Nádvorie Čierna veža, 23:30 h). Podrobný program festivalu, ktorý sa koná od piatka 28. augusta do nedele 30. augusta, nájdete na: gagy.eu.

Kremnické gagy 2019:

Cesta k víťazstvu

Radnica, Banská Bystrica – 15:00 h

Od pondelka 24. augusta je v priestoroch banskobystrickej Radnice nainštalovaná výstava Cesta k víťazstvu, venovaná oslobodeniu Československa od fašizmu. Výstava obsahuje mimoriadne vzácne fotografické a dokumentačné materiály, ktoré boli predtým označené ako „prísne tajné“. Vernisáž výstavy sa uskutoční v piatok o 15:00 h.

Augustový Októberfest

SC Terminal, Banská Bystrica – 15:00 h

Skvelý gastronomický zážitok, ochutený hudbou a ďalším zaujímavým programom, ponúka na piatok a sobotu Októberfest v priestoroch Terminal shopping centra. Podujatie sa začína v piatok o 15:00 h. Na programe sú pivné súťaže (17:00 h) aj tombola (19:30 h) a večer vystúpi Ikona slovenského reggae, kapela Medial Banana (20:30 h). Ani v sobotu nebude chýbať tombola (13:00 a 20:30 h) a pivné súťaže (14:00 h). O hudbu a dobrú náladu sa postará košický spevák a producent Paul Project (15:30 h) a bratislavská kapela Kochanski  (19:00 h). Pre deti je počas oboch dní k dispozícii skákací hrad, detská manéž a maľovanie na tvár, v sobotu o 11:00 a 15:00 h aj predstavenia. Počas podujatia si nenechajte ujsť ani jedinečnú jazdu na beerbiku.

Paul Project: Raz som ti vravel

Svet (podľa) Urbana

FUN zóna, Námestie SNP, Zvolen – 17:00 h

Sezóna vo zvolenskom Divadle JGT sa začína v piatok 4. septembra premiérou inscenácie Dvaja úbohí Rumuni hovoriaci po poľsky. Naladiť sa na ňu môžete už tento piatok piesňami z divadelnej hry Svet (podľa) Urbana v podaní hercov a herečiek divadla.

Rozlúčka s letom

Športový areál, Poniky – 18:00 h

S letom sa môžete rozlúčiť v Ponikách. V tamojšom športovom areáli bude veselo v piatok aj v sobotu večer. V piatok čaká deti letné kino (18:00 h) aj diskotéka (19:30 h). Dospelácka diskotéka začína o 20:00 h. V sobotu to bude letné kino pre dospelých (19:30 h) a rozlúčku s letom zavŕši video oldies party (21:30 h).

Slávnostný koncert

Areál Pamätníka SNP, Banská Bystrica – 19:00 h

Už tradične sa v predvečer osláv výročia Slovenského národného povstania koná Slávnostný koncert Štátnej opery. Nebude tomu inak ani tento rok. Na koncerte v piatok večer s orchestrom Štátnej opery a pod taktovkou dirigenta Jána Procházku vystúpia sólisti a sólistky Michaela Kušteková, Katarína Procházková, Patrícia Solotruková, Šimon Svitok, Dušan Šimo a Ivan Zvarík. V prípade nepriaznivého počasia sa koncert uskutoční v budove opery.

Astrovlakom do Vydrovskej doliny

ČHŽ, Čierny Balog – 20:30 h

Posledná tohtoročná letná jazda Astrovlakom sa uskutoční práve tento piatok. Vláčik vás po Čiernohronskej železnici odvezie do Lesníckeho skanzenu vo Vydrovskej doline, kde si môžete vychutnať magickú silu nočnej oblohy. Z hlavnej stanice ČHŽ v Čiernom Balogu odchádza o 20:30 h. Viac informácií nájdete na tejto  stránke.

Sobota 29. august

Siedma Cyklojazda SNP

Námestie SNP, Zvolen – 8:00 h

Od roku 2014, tradične v deň výročia Slovenského národného povstania, sa koná Cyklojazda SNP. Podujatie štartuje pri Pamätníku SNP na zvolenskom námestí (8:00 h). Pokračuje cez Sliač, Hronsek, Vlkanovú a Badín, kde si účastníci cyklojazdy uctia pamiatku padlých vo vojne. Siedmy ročník Cyklojazdy SNP  končí v Banskej Bystrici, pri Pamätníku obetiam fašizmu v Kremničke.

Remeselný deň

Čiernohronská železnica, Čierny Balog – 9:00 h

Už takmer zabudnuté remeslá oživí Remeselný deň na Čiernohronskej železnici. Priblíži najmä remeslá súvisiace s chodom železnice. S kováčskymi pomocníkmi si na podujatí môžete vlastnoručne vyrobiť signalizačný lampáš. A tiež sa môžete previezť z Čierneho Balogu do Vydrova na vláčikoch, ktoré aj v sobotu premávajú podľa platného cestovného poriadku (9:30, 10:30, 11:30, 13:00, 14:00, 15:00 a 16:00 h).

Pochod vďaky aj vatra

Staré Hory – 9:00 h

Pochod vďaky hrdinom SNP k partizánskemu bunkru Mor ho! pod Jelenskou skalou v Starohorských vrchoch aj tento rok organizujú v Starých Horách. Začína sa o 9:00 h pred sochou partizána pri Bazilike Minor v Starých Horách. Po pochode sa na parkovisku pred Kultúrnym domom rozhorí partizánska vatra (18:00 h).

Tradibáb v Habakukoch

Habakuky, Donovaly – 10:00 h

V Dobšinského rozprávkovej dedinke Habakuky v sobotu opäť ožije krajina bábok. Jedinečný festival tradičného bábkového divadla Tradibáb poteší malých aj veľkých.

Pasekanie pod Strečnom

Paseka pod hradom Strečno – 10:00 h

Ak si v sobotu chcete urobiť pekný výlet, vyberte sa na hrad Strečno. Presnejšie do jeho podhradia, kde sídli stredoveká osada Paseka, postavená autenticky podľa dobových stredovekých stavieb. Uskutoční sa tam štvrtý ročník podujatia Pasekanie. Viac ako sto účinkujúcich zo štyroch krajín predvedie, ako sa žilo a bojovalo v období včasného stredoveku. Budú to ukážky bojovej taktiky ale aj turnaj jednotlivcov a skupín o most, veľká bitka bez scenára a koncerty skupín dobovej hudby Valar, JAR a Strigôň. Sprievodný program sa bude niesť v znamení prednášok a „živých“ prezentácií dobového táborenia, bojovej výstroje a výzbroje, odievania, pekárstva, bylinárstva a lukostreľby.

Oslavy SNP

Areál Múzea SNP, Banská Bystrica – 11:00 h

Program osláv 76. výročia SNP začne o 11:00 h preletom leteckej techniky Ozbrojených síl Slovenskej republiky, pietnym aktom kladenia vencov a slávnostným zhromaždením, ktoré ukončí atraktívny zoskok výsadkárov (12:50 h). V popoludňajšom kultúrnom programe vystúpia Folklórny súbor Urpín (13:15 h), Marián Greksa, Henry Tóth a Slavomír Repaský (14:30 h). Počas celého dňa môžu návštevníci v areáli Pamätníka SNP navštíviť partizánsku zemľanku s dobovým vojenským táborom, pozrieť si ukážky diaľkovo riadených modelov, či prezentáciu Ozbrojených síl Slovenskej republiky a určite zaujmú aj sokoliari. Stála expozícia Múzea SNP bude pre verejnosť otvorená od 15:00 h bezplatne a v kinosále sa v rovnakom čase budú premietať dokumentárne filmy. Komponovaný multimediálny program Vlčia stráž 2, tematicky zameraný na Slovenské národné povstanie, osudy a obete druhej svetovej vojny a holokaust začína o 20:45 h. V programe vystúpia tanečné skupiny The Pastels, Čarovné ostrohy a spevák Lukáš Adamec.

Maliar a vojak Karol Molnár

SSM Thurzov dom, Banská Bystrica – 14:00 h

Brezovský rodák, maliar Karol Molnár, vytvoril dielo nebývalého rozsahu a vysokej umeleckej hodnoty. Mnohé jeho obrazy autenticky znázorňujú vojnové obdobie. Karol Molnár bol príslušníkom čs. zahraničnej vojenskej jednotky v druhej svetovej vojne. Bol parížskym žiakom významného českého maliara, grafika a profesora Františka Kupku. Dielo Karola Molnára predstavuje výstava Nepokoj farieb v pokoji zbraní v Thurzovom dome. V sobotu 29. augusta, pri príležitosti ukončenia druhej svetovej vojny a výročia SNP, Stredoslovenské múzeum sprístupní výstavu zadarmo.

Jano Svetlan na Pustom hrade

Pustý hrad, Zvolen – 14:00 h

Známy slovenský pesničkár Jano Svetlan Majerčík zahrá a zaspieva v kráľovskej veži Dolného Pustého hradu. Jeho sobotňajší koncert sa začína o 14:00 h.

Slobodný Záhradný vysielač

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 16:00 h

Výročie Povstania si v banskobystrickej Záhrade pripomenú priestorovou zvukovou inštaláciou.

Vatra SNP na Kordíkoch

Kordíky – 16:00 h

Vatra na počesť hrdinom Slovenského národného povstania sa v sobotu večer rozhorí aj v Kordíkoch. O 16:00 h sa spred Obecného úradu pohne pochod k pamätníku padlým hrdinom a o 17:00 h na kordíckom ihrisku zapália vatru. Bude aj diskotéka.

Coming Out s Jozefom Vaľom

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 19:00 h

Pohybová performance na tému prečo je coming out v športe taký komplikovaný a ako môže zničiť kariéru, napríklad futbalistu.

Za organom Johannes Skudlik

Kostol Premenenia Pána, Špania Dolina – 19:00 h

Medzinárodný organový festival Vivat vox organi 2020 pokračuje v sobotu o 19:00 h koncertom virtuózneho nemeckého organistu Johannesa Skudlika.

 Nedeľa 30. august

 Expres 34 tunelov

Železničná stanica, Banská Bystrica – 9:00 h

A máme tu skvelý tip aj na nedeľu! Prešli ste už niekedy za jeden deň 34 tunelov? Tento zážitok ponúka jedinečná jazda nostalgického vláčika s názvom Expres 34 tunelov. Jeho trasa vedie z Banskej Bystrice do Kremnice a späť cez Starú Kremničku a Zvolen. Vláčik vás privezie priamo do náručia humoru a satiry, na Kremnické gagy. Aby ste boli správne naladení, na jeho palube vás budú zabávať vlakoví klauni so svojim kaukliarskym umením. Program navyše doplnia vláčikoví odborníci, ktorí vám povedia viac o histórii trate a o jej technických zaujímavostiach. Ďalšie informácie ako aj predpredaj lístkov nájdete tu.

Prezident Lourajder & Hey Emil

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 19:00 h

Multitalentovaný bratislavský raper so „záhadnou“ identitou Prezident Lourajder zavíta v nedeľu večer do Záhrady. Na koncerte ho bude sprevádzať DJ Hey Emil, ktorý je okrem iného aj dizajnér, hudobný producent a venuje sa sochárstvu a grafike. DJ Hey Emil sa postará o afterparty, na ktorej zahrá breakbeat, house, bass aj hiphop.

Prezident Lourajder: Čierna