Medzinárodný organový festival Vivat vox organi 2020 pokračuje v sobotu 29. augusta 2020 o 19:00 koncertom virtuózneho nemeckého organistu Johannesa Skudlika, ktorý predstaví svoj organový recitál na obnovenom a zreštaurovanom organe Martina Podkonického, z roku 1751 v kostole Premenenia Pána v Španej Doline.

Tento virtuózny organista očaril návštevníkov festivalu svojim bravúrnym umeleckým výkonom už minulý rok, keď svojim organovým recitálom debutoval na medzinárodnom organovom festivale Vivat vox organi.

Johannes Skudlik sa narodil v Mníchove a vyrastal v Barcelone. Navštevoval Mníchovskú hudobnú univerzitu, kde študoval cirkevnú hudbu a koncertný organ u profesorov Gerharda Weinbergerga a Franza Lehrndorfera, ako aj súkromné ​​stretnutia s Eugenom Jochumom a Claudiom Abbadom.

Johannes Skudlik ako organista vystúpil v koncertných sálach v Mníchove, Berlíne, Kolíne, Essene, Gdaňsku, Hongkongu, Petrohrade, v Tokiu, na Harvardskej univerzite, v Konzerthause Dortmund a v Tonhalle Zürich. Ďalej odohral organové recitály v katedrálach Mníchova, Kolína, Trieru, Sevilly, Salamancy, v londýnskom Westminsteri, v parížskej Notre-Dame, ale aj v New Yorku. Niekoľkokrát vystupoval aj na popredných organových festivaloch vo Verone, Zürichu, Kodani a v Palerme.

Ako dirigent a sólista spolupracuje s Mníchovským symfonickým orchestrom a s Mníchovským rozhlasovým orchestrom, symfonickým orchestrom Praha a Münchener Bach-Chor. Ako komorný hudobník sa pravidelne objavuje na scéne s členmi Berlínskej filharmónie a Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks. Medzi najdôležitejšie udalosti z roku 2017/2018 patrí vystúpenie La Révolte des Orgues so Jeanom Guillou pre 9 organov a perkusie na Elbphiharmonie Hamburg, ktoré dirigoval Johannes Skudlik.

Na konte má viac ako 30 nahrávok pre čembalo, organ, ale aj komornú hudbu, ktoré vyšli vo vydavateľstve Ambitus. So Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks nahral ako dirigent v roku 1989 Verdiho Requiem a Mendelssohnovho Eliáša. Pod taktovkou Johannesa Skudlika boli zaznamenané rozhlasové produkcie v spolupráci so stanicami RIAS Berlin, WGBH Radio Boston, RAI, Poľskou televíziou a Bayerische Rundfunk.

Johannes Skudlik je zakladateľom a umeleckým riaditeľom Euro-Via Festival, ktorý prezentuje koncerty pozdĺž starých rímskych trás po celej Európe, Landsberger Konzerte a Bayerische Orgelsommer.

Johannes Skudlik v rámci festivalového koncertu predstaví na historickom organe v Španej Doline nasledujúci program:

Johann Sebastian Bach (1685-1750): Toccata d-moll BWV 565

Ludwig van Beethoven  (1770-1827): Flötenuhrstück Nr. 1, F-Dur

Johann Sebastian Bach: Französische Suite G-Dur BWV 816 (časti: Allemande, Courante, Sarabande, Gavotte, Bourée, Loure, Gigue)

Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791): Andante F-Dur KV 661

Johann Sebastian Bach:  Concerto d-minor (Marcello) BWV 974 (časti: Allegro – Adagio – Presto)

Joseph Haydn (1732-1809): Flötenuhrstücke (časti: Allegro – Andante – Presto – Marche)

Johann Sebastian Bach: Italienisches Konzert BWV 971 (časti: Allegro – Andante – Presto)

K potrebnej výbave návštevníkov organových koncertov budú patriť aj rúška alebo ochranné masky, prípadne iné ochranné pomôcky prekrývajúce ústa a nos. Vstupné dobrovoľné.

Medzinárodný organový festival Vivat vox organi 2020 potom pokračuje ďalším koncertom v sobotu 5. septembra 2020 o 19:00, v banskobystrickom Evanjelickom kostole na Lazovnej ulici. Predstavia sa dvaja špičkoví umelci: Helmut Hauskeller (NEM) na panovej flaute a popredný slovenský organista a skladateľ Stanislav Šurin (SK) na historickom romantickom organe z roku 1893.