Aj keď sa nám trochu ochladilo, leto ešte nekončí. Stále máme možnosť dovolenkovať pri mori či v horách, chodiť do prírody a navštevovať rôzne zaujímavé podujatia. Aj tento víkend je ich bohato.

Piatok 20. august

Nič neodvolám!

Spoločenská sála ŠVK, Banská Bystrica – 15:30 h

Štátna vedecká knižnica Štúdio RTVS pozývajú v piatok popoludní na verejnú prezentáciu publikácie o perzekvovanej novinárke Ote Plávkovej Nič neodvolám! Banskobystrická rodáčka Ota Plávková rod. Veljačiková, sa veľkým písmenami sa zapísala do dejín Československého rozhlasu, keď ako komentátorka odvážne a bez skreslenia udalostí komentovala pred mikrofónom, čo sa v krajine 21. augusta 1968 a následných dňoch dialo. Prezentácia v Spoločenskej sále ŠVK sa začína o 15:30 h. Vstup je voľný, z dôvodu obmedzenej kapacity však potvrďte účasť na svkbb@svkbb.eu.

Piknik na streche Europy

Europa SC, Banská Bystrica – 16:00 h

Návštevníci nákupného centra Europa SC môžu v piatok a v sobotu zažiť kopec letnej zábavy, oddychu a súťaží v priestoroch strešného parkoviska Europa Shopping Center. Nebude chýbať letné kino v piatok či pestrý program pre rodiny s deťmi v sobotu.

Bomburove slávnosti

Mestský park, Brezno – 16:00 h

V piatok popoludní sa v Brezne začne dvojdňové podujatie Stredoveké Bomburove slávnosti. Bohatý program otvorí o 16:00 h skupina historického šermu Berezun s ukážkami šermiarstva, deti poteší divadlo Muška Svetluška a iste aj ukážky sokoliarov a šermiarsko divadelné vystúpenie spolku Satyros. Dobové tance zatancuje Fringia, o veselenie sa postará Ľudová hudba Ďatelinka a na záver to bude koncert kapely Poison Candy. V sobotu sa program v parku začne o 10:00 h historickým sprievodom, nebudú chýbať divadlá pre deti, šermiarske vystúpenia, koncerty kapiel Horana a syn a Strigôň, historické hry pre deti, sokoliari, žongléri, artisti či ukážka dobových palných zbraní. Stredoveké Bomburove slávnosti vyvrcholia koncertom Ploštín Punk a ohňovou šou.

Malý festival v Artforum

Kníhkupectvo Artforum, Banská Bystrica – 17:00 h

Organizátori nonstop literárneho festivalu 7 dní 7 nocí, ktorý sa v Banskej Bystrici konal v rokoch 2016 až 2019, si v piatok pripomenú atmosféru tohto vyčerpávajúceho ale jedinečného podujatia. Napriek jeho oklieštenej jednodňovej verzii, publikum aj tentokrát čakajú podnetné stretnutia so súčasnou slovenskou literatúrou a tiež objavný hudobný program.

Jubilejná hudobná glosa

Záhrada Chavivy Reik v areáli Múzea SNP, Banská Bystrica – 18:00 h

V poradí už deväťdesiata Hudobná glosa Igora Šimega ponúkne hudbu, smiech a radosť – renesanciu spojenia hudobných žánrov, umenia a histórie, generácií a zábavy. Hosťami Igora Šimega v jubilejnej glose budú Jozef Vajda, Marek Kutnár, Tomáš Ondriáš, Tomáš Mariánek, Mária Štefániková, Angelika Fábry, Juraj Purdeš, Viktória Černajová, Viktor Svetlík. Podujatie v Záhrade Chavivy Reik sa začína o 18:00 h.

Radvanská tancovačka

Terasa Auly SZU, Banská Bystrica – 18:00 h

Na terase Auly SZU (vedľa Divadelnej kaviarne Emily, Bernolákova ul.) sa víkend začne tancom. Na Radvanskej tancovačke zahrajú a zaspievajú Sonyta & Chilli band, Libuša Mažgútová a ďalší. Súťažiť sa bude o najlepší tanečný pár a bude aj tombola a ďalšie prekvapenia.

Muzikálový festival v Brusne

Kúpele Brusno – 18:00 h

Štrnásty ročník Muzikálového festivalu Jozefa Bednárika otvorí v piatok večer program Návraty, v ktorom sa predstavia dnes veľmi úspešní herci a speváci, ktorí pred viac ako desaťročím začínali na tomto festivale. A prvýkrát v histórii festivalu sa bude aj tancovať. Spomenínať sa bude na legendárneho Juraja Kubánku aj na Hanu Hegerovú. Program pokračuje v sobotu od 15:30 h zmesou najväčších hitov Karola Duchoňa v podaní orchestra Júlia Selčana, s ktorým si zahrá aj Felix Slováček – najväčšie filmové hity. Večerný program odštartuje Milan Markovič a Páni bratia s ich MM kabaretom a na finále s programom Na křídlech fantazie priletia z Prahy Kateřina Brožová, Michaela Nosková, Peter Pecha, Andrea Gábrišová a Peter Paleček. Program nájdete tu.

Koncert Police Team

Námestie pri fontáne, Sliač – 18:30 h

Letné dni mesta Sliač pokračujú v piatok koncertom zvolenskej skupiny Police Team, prvej hudobnej policajnej kapely na Slovensku. Na námestí pri fontáne vystúpi od 18:30 h.

V Záhrade ožijú piesne legendárnych The Electric

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 19:00 h

Predposledný augustový piatok v Záhrade bude patriť spomienke na legendárnu banskobystrickú bigbeatovú skupinu The Electric. Koncertom si ju poctí nová zostava hudobníkov The Electric Tribute. Vystúpi aj skupina Definitívum, ktorá sa venuje tvorbe Deža Ursinyho.

Nočné prehliadky na hrade Ľupča

Hrad Ľupča – 20:00 h

Pod nočnou oblohou na hrade Ľupča príbeh Márie Séči ožíva… Nočné prehliadky na hrade Ľupča, lákajúce svojou tajomnosťou, sa konajú tento piatok a sobotu v polhodinových intervaloch od 20:00 do 22:30 h (posledný vstup). Vstupenky (4 €) sa veľmi rýchlo míňajú, rezervujte si ich čím skôr (len) mailom na referent@hradlupca.sk.

Národní třída na Brázdovie záhrade

Letné kino na Brázdovie záhrade, Selce – 20:30 h

Český film Národní třída môžete vidieť v piatok večer v letnom kine na Brázdovie záhrade, (povyše obecného úradu) v Selciach. Je to príbeh o osamelom bitkárovi z pražského predmestia, ktorý má svoju pravdu a rád poúča svoje okolie o živote…  Film trvá 91 minút a je vhodný pre divákov od 15 rokov.

Sobota 21. august

Lučatínska burza

Futbalové ihrisko, Lučatín – 9:00 h

Oblečenie, hračky handmade výrobky, sviečky, bižutéria… to všetko a ešte aj všeličo iné nájdete v sobotu už od rána na lučatínskom „blšáku“. Pripravené sú aj rôzne atrakcie pre deti, psie triky Nye a Shasty – s Monikou Grofčíkovou, guláš aj pivo.

Žena na Podpoľaní

Raticov vrch, Hriňová – 10:00 h

Po ročnej prestávke sa na Raticovom vrchu opäť uskutoční tradičné podujatie Gazdovanie na hriňovských lazoch. Hlavnou témou desiateho ročníka je Žena na Podpoľaní.  Podujatie bude sprevádzať mlátenie obilia, bielenie a rosenie plátna, kosenie, ukážka výroby fujary, hrabanie a skladanie mládze a ďalšie aktivity. Návštevníci podujatia uvidia tiež výrobu drevených krížov, papiera a keramiky. Program nájdete tu.

Špania Dolina v znamení jazzu

Klopačka, Špania Dolina – 15:30 h

Sedemnásty ročník tradičného jazzového festivalu International Jazz Festival sa bude konať v sobotu v špaňodolinskom Penzióne Klopačka. Priaznivci jazzu sa môžu tešiť na kvalitné koncerty štyroch domácich jazzových formácií – Vlado Vizár Jazz Quintet a hosť Ondrej Juraši (trúbka), Saxofónové kvarteto ZUŠ J. Cikkera, František Báleš Ansámbel a JazzLab Project. Jazzového festivalu sa po druhý raz zúčastní Tango Jazz Quartet z argentínskeho Buenos Aires. Svojím koncertom vzdá hold veľkému argentínskemu hudobníkovi Astorovi Piazzolla, ktorého sté výročie narodenia sme si pripomenuli v marci tohto roku. Viac informácií nájdete tu.

Lomidrevo na Fončorde

ZŠ Spojová, Banská Bystrica – 17:00 h

Deti na sídlisku Fončorda navštívi známy rozprávkový silák Lomidrevo. Je to chlapec, ktorý dostal do daru veľkú silu. Keď vyrastie, vyberie sa do sveta. Na cestách stretne kamarátov,  silákov Miesiželeza a Valivrcha. Lomidrevo svojím rozumom a odvahou vyslobodí unesené princezné, za čo si zaslúži kráľovskú nevestu. Rozprávku Lomidrevo, poslednú v rámci letných Sídliskových večerníčkov, uvedie Divadlo na Hojdačke (pri ZŠ Spojová).

Začnite s vysťahovaním!

Kalište – 17:00 a 20:00 h

Do úspešného projektu Začnite s vysťahovaním! pribudla toto leto aj Národná kultúrna pamiatka (NKP) Kalište, kde sa prehliadky uskutočnia túto sobotu, v dvoch okruhoch o 17:00 a 20:00 h. Na Kališti Lucia Sotáková a Juraj Lepiš z Múzea SNP, spolu s klubom vojenskej histórie Golian, predstavia život a tragický osud tejto vypálenej obce. Miesto stretnutia je pred vstupom do areálu. Vstupenky si môžete zakúpiť v predpredaji online alebo priamo na mieste podujatia 15 minút pred začatím prehliadky. Viac informácií nájdete tu.

Koncert pre Beloslava Riečana

Evanjelický kostol, Banská Bystrica – 19:00 h

Festival Vivat vox organi pokračuje v sobotu ďalším koncertom. Organ v Evanjelickom kostole na Lazovnej ulici bude od 19:00 h patriť organistovi Jánovi Bullovi, rodákovi z Banskej Bystrice. Koncert bude spojený so spomienkou na banskobystrického organistu, profesora Beloslava Riečana. Spomienky na Beloslava v tento večer prednesú Ľudmila a Alfréd Swanovci.

Maduar v Ľubietovej

Obecný park, Ľubietová – 19:00 h

Známa skupina Maduar, ktorú tvoria bratia Ladislav a Juraj Matyinkovci, vystúpi v sobotu večer v Ľubietovej. Na koncerte zaznejú známe hity kapely aj nový singel Cesta, venovaný 35. výročiu založenia skupiny Maduar (vznikla 1. augusta 1986).

Maduar – Cesta:

Kali a Peter Pann

Amfiteáter Paľa Bielika, Banská Bystrica – 20:00 h

Na bystrickom amfiku to v sobotu večer spoločne roztočia momentálne najúspešnejší slovenský raper Kali a jeden z najuznávanejších slovenských producentov Peter Pann. Príďte si naživo vychutnať skladby z albumu ALE NE – single z tohto albumu, ako napríklad Letový režim, majú na YouTube už niekoľko miliónové pozretia, či nestarnúce hity, ktoré vždy dokonale naladia a vytvoria skvelú atmosféru.

Kali – Letový režim, prod. Peter Pann:

Softip výnimočne v auguste

Námestie SNP, Banská Bystrica – 20:00 h

Desiaty ročník Softip, trojkráľového večerného behu, sa tento rok výnimočne koná v auguste. Štart je už tradične na Námestí SNP (20:00 h). Bežať budú chlapci, muži, dievčatá a ženy. Čaká ich okruh 5 390 metrov historickým centrom Banskej Bystrice, cez park pod Pamätníkom SNP, s cieľom opäť na námestí. Vyhlásenie výsledkov a dekorovanie víťazov bude o 21:00 h. Podujatie je súčasťou Marathon BB Tour 2021.  Viac informácií nájdete tu.

Pozvánka na Softip 2021:

Matroda v Ministry

Ministry of Fun, Banská Bystrica – 21:00 h

Sobotňajšia noc v Ministry of Fun bude premiérovo patriť chorvátskemu DJ a producentovi Matroda. Support: DJ Richard Reynolds a Lyam.

Nedeľa 22. august

Muziky pod Poľanou

Raticov vrch, Hriňová – 10:00 h

Aj v nedeľu bude na Raticovom vrchu veselo. Koná sa tam 15. ročník Medzinárodného festivalu ľudových hudieb. Predstavia sa na ňom ĽH Hájiček, Ľudová hudba a spevácka skupina SĽUK, Plavuchovci, ĽH Muzikanti, štvorgeneračná Ľudová hudba Paprčkovci, ĽH FS Hriňovčan, ĽH ZUŠ Hriňová a spevácka skupina DFS Hviezdička, ženské spevácke skupiny Javorinka a Hriňovčanky, slovenskí fujaristi aj heligonkári z Podpoľania. Podujatie otvorí slávnostná omša v Kostole Panny márie fatimskej (10:00 h). Program Zahrajže mi, zahraj, hriňovská muzika začne o 14:30 h.

Klauni v premiére

Bábkové divadlo na Rázcestí, Banská Bystrica – 16:00 h

Bábkové divadlo na Rázcestí pozýva na konci leta na stretnutie s klaunmi a klaunkami.  Dozviete sa, ako sa klauni majú, čo ich teší, či môžu byť  smutní, čomu sa smejú… Môžete sa ich spýtať, na čo budete chcieť. Klauni vám odpovedia (na čo budú chcieť). Zároveň sa naučíte žonglovať, padať, vstávať, plakať, smiať sa, kúzliť a všelijaké iné klaunské kúsky. To všetko v nedeľu od 16:00 h na premiére predstavenia Klauni.

Nedeľa s Quentinom: Vtedy v Hollywoode

Letné kino na amfiteátri, Banská Bystrica – 20:30 h

V deviatom filme kultového režiséra Quentina Tarantina Vtedy v Hollywoode (USA/Veľká Británia/Čína, 2019, 159 min) sa televízny herec (Leonardo DiCaprio) a jeho dlhoročný kaskadér (Brad Pitt) rozhodnú presadiť pri filme na konci zlatej éry Hollywoodu, v roku 1969  v Los Angeles.

Vtedy v Hollywoode – trailer: