Predposledný augustový piatok v kultúrnom centre Záhrada bude patriť spomienke na legendárnu banskobystrickú bigbeatovú skupinu The Electric. Koncertom si ju poctí nová zostava hudobníkov The Electric Tribute. Vystúpi aj skupina Definitívum, ktorá sa venuje tvorbe Deža Ursinyho.

Poznáte zľudovenú skladbu Dievčatko a hovorí vám niečo kapela The Electric? A viete, že aj Banská Bystrica mala v 60. rokoch svoju bigbeatovú scénu a dokonca hudobné nápady, ktoré predbehli The Beatles? V piatok 20. augusta zaznie Dievčatko a ďalšie skladby v Záhrade CNK v podaní skupiny The Electric Tribute. Koncertom si poctí a spomenie na čiastočne zabudnutú banskobystrickú bigbeatovú kapelu The Electric, ktorá hrávala v rokoch 1963 až 1968.

The Electric – Dievčatko:

Chalani z domácej kapely Maringotka prizvali ďalších hudobníkov a rozhodli sa nacvičiť pôvodné skladby, ktoré posledná zostava The ElectricMiro Helc, Ivan Ondrejko, Laco Škoda a Eugen Lehotský nahrala v roku 1967 v rozhlasovom štúdiu v Banskej Bystrici. Tieto autorské skladby so slovenskými textami predstavovali nadčasový, slobodný a priekopnícky počin v oblasti slovenskej populárnej hudby, o čom svedčilo aj tretie miesto v celoslovenskej súťaži bigbeatových skupín v Bratislave v roku 1967 (kedy vyhrali Prúdy a The Beatmen Deža Ursinyho ešte neexistovali).

Podľa slov Imricha Šimiga: ,,Megahit Dievčatko či nežne erotická skladba Miláčik poďme k tomu stromu a v neposlednom rade Brečtan, skladba po prvýkrát v beate postavená na orientálnych motívoch, preukázateľne minimálne rok pred experimentovaním Beatles s Ravi Shankarom a neskoršími pokusmi Georga Harrisona s exotickým nástrojom sitár, si jednoducho nezaslúži zabudnutie.”

The Electric – Brečtan:

Nenechajte si ujsť piatkový večer v Záhrade s dvoma koncertmi, venovaný slobode a spomienke na lokálnu atmosféru 60. rokov! Prvý koncert odohrá už dobre známa kapela Definitívum, ktorá sa venuje tvorbe Deža Ursinyho a potom vystúpi The Electric Tribute. Podujatie začína o 19:00 h.

Definitívum hrá v zložení: Ondro Daniš (klávesy, spev), Juraj Jamrich (gitara, spev), Juraj Námešný (klávesy, moog, basgitara, spev), Pavol Pondelík (saxofóny),  Peter Markovský (basgitara) a Jiří Machala (bicie). Kapela The Electric Tribute sa predstaví v zložení: Róbert Schranz (gitara, spev), Juraj Havlík (gitara, spev), Pa(b)lo Gajdoš (basgitara, spev) a Jiří Machala (bicie).

Na podujatí nebude chýbať ani výstava ku kapele The Electric a bigbeatu v Banskej Bystrici či slovný vstup Imricha Šimiga z Literárneho a hudobného múzea. Partnerom podujatia je Štátna vedecká knižnica. Viac informácií nájdete tu.

The Electric – Poďme k tomu stromu: