V piatok 20. augusta si organizátori nonstop literárneho festivalu 7 dní 7 nocí, ktorý sa v Banskej Bystrici konal v rokoch 2016-2019, pripomenú atmosféru tohto vyčerpávajúceho podujatia. Napriek oklieštenej jednodňovej verzii, publikum aj tentokrát čakajú podnetné stretnutia so súčasnou slovenskou literatúrou a tiež objavný hudobný program.

Podvečer sa v kníhkupectve Artforum na Hornej Striebornej 10 predstavia dve slovenské spisovateľky, ktoré sa tento rok umiestnili v desiatke ceny Anasoft Litera so svojimi (viac či menej) autobiografickými prózami. Ako prvá o 17:00 h vystúpi známa autorka Veronika Šikulová, ktorá vo svojom autorskom čítaní predstaví svoj ostatný a nominovaný román Tremolo ostinato. Nasledovať ju po 18:30 h bude čítanie Ivany Gibovej, ktorá v uplynulom roku vydala zbierku generačných komixových poviedok Eklektik Bastard.

Svoju premiéru v piatok absolvuje aj zoskupenie mladých bystrických hudobníkov s poctou miestnej bigbítovej legende 60. rokov, skupine The Electric, ktorá po sebe zanechala iba niekoľko raritných nahrávok. Spoločne s hosťujúcou skupinou Definitívum odohrajú po 19:00 h v susednej Záhrade koncert venovaný slobode, ktorá nie je ani v dnešných časoch samozrejmosťou. Hudobný program bude po 22:00 h pokračovať aj v kníhkupectve Artforum, v rámci tretej edície párty DJs Neusohl, na ktorej odznie netradičný výber skladieb v podaní lokálnych kultúrnych osobností a hostí.

Nočnou programovou bodkou bude autorské čítanie z pripravovanej zbierky básnika Michala Talla s názvom Kniha tmy. Čítanie sa uskutoční v neďalekej opustenej bašte pri Lazovnej bráne, presne päť minút pred polnocou. Organizátori podujatia odporúčajú účastníkom vybaviť sa baterkami alebo iným osvetlením. Tallova tretia básnická zbierka vyjde (nie náhodou) práve v banskobystrickom vydavateľstve Literárna bašta už túto jeseň. Viac informácií o celej akcii nájdete tu.