Ponuka víkendových podujatí je opäť bohatá a rozmanitá. Mnohé z nich sa konajú pod holým nebom a tak len treba dúfať, že počasie sa na víkend nepokazí.

Piatok 30. júl

Deň s tradíciou

Nádvorie SOS, Banská Bystrica – 9:00 h

Už od deviatej hodiny rannej ožije Nádvorie Stredoslovenského osvetového strediska remeselným ruchom. Nájdete tam remeselné dielničky – kovotepeckú s Petrom Blahom, hrnčiarsku so Zdenkom Majerom a drotársku s Magdou Slivkovou a Andrejom Stollmannom.

V koncerte o 19:00 h sa predstavia Ženská spevácka skupina Marína zo Zvolena a Muzika Milana Rendoša z Košíc. Súčasťou koncertu bude aj Škola spevu s Andrejkou Rendošovou a čo to o tradičnej hudobnej kultúre Slovenska sa dozviete od Andrejky Jágerovej a Milana Rendoša.

Ateliér pod nosom

Námestie SNP pri fontáne, Zvolen – 16:00 h

V piatok popoludní na zvolenskom námestí (pri fontáne) môžete sledovať prácu výtvarníkov. Uskutoční sa tu tradičný plenér Zvolenskej sedmičky Ateliér pod nosom (od 16:00 h). Atmosféru spríjemní večerný koncert žilinskej folkovej kapely Šantán (19:00 h).

Babský večer s chuťou rebarbory

Reštaurácia Sympl., Europa SC, Banská Bystrica – 18:30 h

Skvelý re-BARBORA večer v štýle babskej jazdy môžete zažiť  v piatok v reštaurácii Sympl. v Europa SC (2. poschodie). Atmosféra večera sa bude niesť v znamení rebarbory, na jej chuti bude postavené aj špeciálne piatkové drinkové menu. Chýbať nebude skvelá zábava v štýle latino party, o ktorú sa postará DJ Alex Shelest. A aby toho nebolo málo, každú dámu pri príchode čaká welcome drink zadarmo! Rezervujte si stôl na: 0918 367 850.

Náckov štiavnický pochod

Banícka krčma pri štôlni Glanzenberg, Banská Štiavnica – 19:00 h

Banskoštiavnicko-hodrušský banícky spolok pozýva na 23. Náckov štiavnický pochod. Pochod slávnostne otvoria na terase Baníckej krčmy pri štôlni Glanzenberg, kde zaznie i banícka hymna Zdar Boh hore! Pochod sa potom pohne spred Dedičnej štôlne Glanzenberg a uvidieť ho alebo aj pripojiť sa k nemu môžete na týchto zastávkach: Hotel Grand Matej, Kammerhof, bývalá kaplnka sv. Ignáca, Horný trotuár – socha štiavnického Nácka, Pizzeria Pri šachte Kaufhaus, Joergesov dom – pamätná tabuľa Jozefa Vášáryho, RUINbar Limpacher. Tohtoročný Náckov štiavnický pochod končí na nádvorí pred Štiavnickým betlehemom. Na každej zastávke budú mať účastníci pochodu možnosť využiť mimoriadne zľavy, poskytnuté vedúcimi navštívených zariadení.

Soté v Záhrade

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 19:00

V Záhrade CNK pripravili na posledný júlový piatok špeciálny koncert bez vstupného – bratislavskú kapelu Soté. Kapela hrá garážový rock’n’roll, bicie, basu a gitaru na kocertoch dopĺňa pôvabná saxofonistka. Hudba Soté je to najlepšie, čo bratislavský underground momentálne ponúka.

Kandráčovci Come Back

Amfiteáter Paľa Bielika, Banská Bystrica – 20:00 h

Kandráčovci sa vracajú na banskobystrický amfiteáter a predstavia sa opäť v plnej paráde. Koncert obohatia aj piesňami z nového CD Do rána hraj, ktoré si po skončení koncertu môžete zakúpiť. Chystá sa aj autogramiáda všetkých členov skupiny.

Kandráčovci – Do rána hraj:

Sobota 31. júl

Dni obce Kováčová

Areál futbalového štadióna, camping, Kováčová – 10:00 h

Kováčová má svoje dni od piatka do nedele. Program vrcholí v sobotu, kedy sa, okrem iného, koná aj turnaj v malom futbale o Putovný pohár starostu obce (8:00 – 14:00 h). Súťaž vo varení guláša sa začína o 10:00 h. V programe vystúpia hasiči z Badína aj Vlkanovej, Sokoliarska skupina sv. Bavona z Banskej Bystrice, country kapela Dolár, kapela Traky, Jana Filová & HuMan Hills, hip-hopová tanečná skupina Old School Brothers a ĽH Harvanovci. Deň zakončí Oldies party (od 22:00 h). Dni obce Kováčová pokračujú v nedeľu svätou omšou v Kostole sv. Gorazda.

Hasiči pozývajú

Futbalové ihrisko, Hronsek – 11:00 h

Desiaty ročník súťaže o Pohár starostu obce Hronsek a zároveň 3. kolo Regionálnej hasičskej ligy Spiš (RHLS)  sa uskutoční v sobotu na hronseckom futbalovom ihrisku. Pre súťažiacich je pripravená kvalitná trať a pekné ceny, pre divákov požiarne útoky a pre najmenších nafukovací hrad aj hasičská rambo dráha. K dobrej nálade prispeje kapela Patejdlovci, ľudová hudba z Hrochote a na záver podujatia aj diskotéka s DJ Maco. Počas súťaže bude aj tombola, výťažok z ktorej poputuje na Kliniku pediatrickej onkológie a hematológie Rooseveltovej nemocnice.

Pozvánka na 3. kolo RHLS 2021 – Hronsek:

Mágia, povery a mýty

Starý zámok, Banská Štiavnica – 11:00 h

Ľudová mágia, povery a mýty… to je téma 21. ročníka podujatia Nezabudnuté remeslá.  V banskoštiavnickom Starom zámku v sobotu, v čase od 11:00 do 19:00 h, môžete obdivovať ukážky prác šesťdesiatich remeselníkov a tvorcov ľudovo-umeleckej výroby, zažijete uvedenie do života nového CD FS Sitňan, rozprávanie Kataríny Nádaskej, Univerzitný folklórny súbor Mladosť, folklórne súbory Krtíšan a  Brezinky, detské divadlá BabadloŽihadlo aj moderátora Forgiho.

Pod Vojšínom gajdy hrajú

Malá Lehota – 13:00 h

Vojšín je tretím najvyšším vrchom pohoria Pohronský Inovec. A pod týmto vrchom, v obci Malá Lehota (okres Žarnovica) , ktorá je kolískou gajdošskej kultúry na Slovensku, budú v sobotu gajdošské hudby vyhrávať. Program podujatia Pod Vojšínom gajdy hrajú začne o 13:00 h gajdošskou ochutnávkou a tradičným jarmokom. V koncerte gajdošských hudieb o 15:00 h sa predstavia Páni času, Musicantica Slovaca, Polhorská gajdošská muzika, ĽH Tomáša Blažeka, ĽH Malá Lehota, FS Briežok a Spojené huky Slovenska. Pre návštevníkov podujatia je pripravená aj škola tanca na gajdošskú hudbu.

Deň Sásovskej uhorky

Futbalové ihrisko, stará Sásová, Banská Bystrica – 15:00 h

Futbalové ihrisko v starej Sásovej bude v poslednú júlovú sobotu patriť presláveným sásovským uhorkám. Uskutoční sa tu jubilejný desiaty ročník podujatia Deň Sásovskej uhorky, na ktorom v premiére zaznie Sásovská uhorková hymna.

Dnes mám rande so svojím mestom

SSM Matejov dom, Banská Bystrica – 16:30 a 18:30 h

Aj v poslednú júlovú sobotu si môžete v Matejovom dome dať rande s mestom a zoznámiť sa tak s históriou Banskej Bystrice. Na troch poschodiach Matejovho domu na vás čaká klenotnica s najvzácnejšími zbierkami, archeologická expozícia so zbierkou stredovekých kachlíc či zbrojnica chladných zbraní. Zoznámite sa tiež s bohatou históriou remesiel a významnými osobnosťami mesta pod Urpínom. Komentované prehliadky sa konajú o 16:30 a 18:30 h.

Špan Rock Fest 2021

Klopačka, Špania Dolina – 18:00 h

Priaznivci rockovej muziky si iste nenechajú ujsť 8. ročník letného rockového festivalu Špan Rock Fest. Na festivale v špaňodolinskej Klopačke vystúpi okrem iných kapiel aj legendárna heavy metalová banskobystrická kapela Hematit, a to v pôvodnej zostave.

Annabál v Badíne

Obecný dvor, Badín – 18:00 h

Anny už síce bolo, ale na Annabál nikdy nie je neskoro. Ten badínsky ponúka vystúpenie domácich heligonkárov aj Folklórnej skupiny Javory a Liesky (od 18:00 h). Zo Zvolena do Badína zavítajú, zatancujú a zaspievajú Folklórny súbor Poľana (18:00 h) a Zvolenskí vrchári (19:30 h). Deti poteší skákací hrad, kolotoč a cukrová vata a nebude chýbať ani poľovnícky guláš.

Organové bonbóny

Evanjelický kostol, Banská Bystrica – 19:00 h

Ďalší koncert festivalu Vivat Vox Organi bude patriť geniálnemu organovému virtuózovi Davidovi di Fiore. Pre tento koncert si umelec pripravil špeciálny program, zložený zo zábavných diel pre organ a nazval ho Organové bonbóny. Koncert v Evanjelickom kostole na Lazovnej ulici sa začína o 19:00 h. Viac informácií nájdete tu.

Ministry of House

Ministry of Fun, Banská Bystrica – 21:00 h

Sobotná Ministry of House sa bude, rovnako ako minulý rok, niesť v znamení starších a legendárnych trackov, ktoré sa tu hrali počas trinástich rokov histórie Ministry of House. Zabávať vás budú DJ Dave, eMTyMustee. Vstupenky (už len v obmedzenom množstve) priamo na mieste, od 21:00 h.

Nedeľa 1. august

Andersenovo

Bábkové divadlo na Rázcestí, Banská Bystrica – 10:00 a 16:00 h

Letný divadelný svet v Bábkovom divadle na Rázcestí sa v posledných júlových dňoch zmenil na Andersenovo. Do sveta Andersenových svetoznámych príbehov O statočnom cínovom vojačikoviPrincezná na hrášku môžu deti vstúpiť ešte aj v prvú augustovú nedeľu. Podniknú výlet piatich zmyslov. Po očku môžu sledovať rozprávky v malom kine a obidvomi uškami počúvať čítanie z knihy H. Ch. Andersena. Pokúsia sa nájsť stratený hrášok, a kto ho prvý nahmatá, dostane za odmenu korunu ako pravý princ a pravá princezná. Vyskúšajú si zasadiť svoj hrášok a ovoňajú skutočnú zem. Osvieženie dostanú U statočného. Na záver sa môžu zahrať v divadelnom ARtBORÉTE. Andersenovom sprevádzajú herci Andrej Polakovič, Alena Sušilová a dobré duše z ateliérov a produkcie.

Zoči Voči aj Heľenine oči na LetoFeste

Amfiteáter Paľa Bielika, Banská Bystrica – 14:00 h

V poradí druhé zo série letných podujatí s názvom Vojenský LetoFest sa túto nedeľu uskutoční na banskobystrickom amfiteátri. Okrem hudobných vystúpení známych slovenských kapiel a Vojenskej hudby OS SR bude súčasťou sprievodného programu aj prelet stíhacieho lietadla Mig-29, lietadiel Albatros, statické ukážky vojenskej techniky, výstroja a výzbroje, či vystúpenia Čestnej stráže OS SR. Vstup na podujatie je voľný.

Orchester Jeana Valjeana na Habakukoch

Habakuky, Donovaly – 15:00 h

Rozprávkovú dedinku Habakuky v nedeľu  navštívi Orchester Jeana Valjeana. Kapelu v roku 2006 založil Daniel Fischer so spolužiakmi z konzervatória. Zostava bola čisto herecká, no počas rokov sa jej zloženie menilo a dnes ju tvoria traja herci a dvaja hudobníci. Členmi tohto mimoriadneho zoskupenia nadaných hercov a umelcov sú: Daniel Fischer,Ďuro Varga, Vojtech Geleta, Daniel Žulčák, Lukáš Dóza. Vlani kapela vydala svoj debutový album s názvom OJV.

Orchester Jeana Valjeana (OJV) – Milý Jonáš:

Posviacka dopravných prostriedkov

Koliba U sv. Krištofa, Banská Bystrica – 15:00 h

Pri príležitosti sviatku sv. Krištofa si môžete dať si posvätiť svoje autá, motorky či bicykle. Posviacka sa uskutoční v nedeľu o 15.00 h na parkovisku pred Kolibou u sv. Krištofa.