Futbalové ihrisko v starej Sásovej bude v poslednú júlovú sobotu patriť presláveným sásovským uhorkám. Uskutoční sa tu jubilejný desiaty ročník podujatia Deň Sásovskej uhorky, na ktorom v premiére zaznie Sásovská uhorková hymna.

Deň Sásovskej uhorky (DSU) je vo svojom jubilejnom desiatom ročníku súčasťou Banskobystrického kultúrneho leta. Uskutoční sa v sobotu 31. júla na futbalovom ihrisku v starej Sásovej, kde deti o 15:00 h privíta Dráčik Hapčí. Rozprávku v rámci cyklu Sídliskové večerníčky zahrá deťom Divadlo Harry Teater. Je to príbeh o priateľstve medzi princeznou Nezábudkou a  dráčikom  Hapčí, ktoré vzniklo na jednej krásnej lúke a o tom, ako dráčik Hapčí pomohol zachrániť princeznú a kráľovstvo pred princom Vilibaldom.

Podujatie o 16:00 h otvorí Sásovská uhorková hymna, ktorá po prvý raz zaznie práve na desiatom Dni Sásovskej uhorky. Text hymny, na nápev slovenskej ľudovej piesne Mám ja hrušku, napísala Vlasta Čupková a na sásovskom futbalovom ihrisku ju zaspieva Zbor  Sásovänov v sprievode harmonikára Miroslava Figuliho.

„Novinkou tohto ročníka podujatia je detská súťaž  Uhorka na kresbe, ktorá už prebieha. Termín odovzdania kresieb do súťaže je v sobotu do pätnástej hodiny, a to priamo na ihrisku v starej Sásovej. Súťaž vyhodnotíme a ceny autorom víťazných kresieb odovzdáme po šestnástej hodine a následne v areáli ihriska otvoríme aj výstavu detských kresieb s témou uhorky,“ uviedol Ján Kollár, správca Dokumentačného centra Sásová, iniciátor a organizátor DSU.

Minulý rok, na 9. ročníku Dňa Sásovskej uhorky, Ján Kollár v kráľovskom kostýme inauguroval sásovský erb pri príležitosti 670. výročia prvej zmienky o bývalej obci Sásová. Tentoraz bude podujatie sprevádzať ako dedinský gazda Ján Lichý Handzo a odovzdá aj ocenenia – maskota sásovských uhorkárov trpaslíka Antoša a kreatívneho vodníka Lukyho. Ján Kollár je rodený Sásovän, pochádza zo známej sásovskej uhorkárskej rodiny Lichý – Handzo, ktorej pokračovateľom bola aj jeho mama. Ako hovorí: „Mama dokázala dopestovať v sezóne niekoľko chrbtových košov hlávkového šalátu a neskôr aj uhoriek vysokej kvality pre bystrický zeleninový trh…“

Deň Sásovskej uhorky už tradične ponúkne najmä uhorky, kvašáky, no hitom v rámci koštovky budú Podracké viršle! Párky vyrobené podľa vyše storočnej receptúry zo Spišského Podhradia sa v tridsiatych rokoch 20. storočia presadili i na radvanských jarmokoch. Podávať a koštovať sa budú uvarené, naservírované na kúsky. Pri zahryznutí krásne pukajú a vyteká z nich šťava…  Nebude chýbať občerstvenie, ľudová hudba a, samozrejme, ani atrakcie pre deti s jedinečným multifunkčným ihriskom Klaun, skákacím hradom, Puppí Landom –  Dalmatín a jubilejnou tombolou. Dospelí sa môžu zabaviť  pri športovej hre Boccia.

História pestovania uhoriek v Sásovej siaha do 17. storočia. Už v roku 1736 sa o sásovských uhorkách pochvalne vyjadril polyhistor Matej Bel, ktorý vo svojej Notícii napísal: Prihodí sa, že pestovanie cibule, poniektorí aj úrodou uhoriek, neuspokojujú iba potreby Bystričanov, ale pestovatelia majú čo ponechať aj susedným mestám vo Zvolenskej stolici.

V roku 1872 sa na banskobystrickom zeleninovom trhu presadili kvalitou natoľko, že na trhu vznikol pojem Sásovská uhorka a starí Sásovania dostali prezývku „uhorkári“.

Organizátorom podujatia Deň Sásovskej uhorky je Dokumentačné centrum Sásová, ktoré je realizované  s finančnou podporou Mesta Banská Bystrica. 

Sásovská uhorková hymna

Mám Sásovú v srdci mojom,
žijem tu už mnoho rokov,
mám rodiny,  sestry, bratov
susedov, aj kamarátov,
dobre sa tu žije.

Uhorka nás preslávila,
najlepšia je na Jelšinách,
na Úhrade  aj na Lúkach,
že je chutná aj liečivá,
vedia všetci známi.

Uhorkári, veľká sláva,
Sásoväni sa tým chvália,
že uhorku v šírom svete
nad sásovskú nenájdete,
veru je to pravda.