Ak si pozriete predpoveď počasia na posledný augustový víkend, asi si pomyslíte, že najlepšie bude sedieť doma a naplánovať si „dolce far niente“, sladké ničnerobenie. Prečo nie? No prídete tak o neopakovateľné zážitky z podujatí, ktoré sa tento víkend konajú.

Piatok 27. augusta

Rally pre choré deti

Námestie SNP, Banská Bystrica – 13:30 h

Desiatky superšportových áut prechádzajú námestiami slovenských miest, aby pomohli vyzbierať peniaze pre deti, ktoré to nemajú v živote najľahšie. Rally radosti 2021 neobíde ani banskobystrické Námestie SNP. Neobíďte ho ani vy a príďte sa v piatok od 13:30 do 15:30 h pokochať pohľadom na super autá a pomôcť tým, čo to potrebujú. Pre viac informácií sledujte udalosť na Facebooku.

Prehliadka kostolov v hradnom areáli

Kostol Nanebovzatia Panny Márie, Banská Bystrica – 17:30 h

Letné prázdniny sa pomaly končia a s nimi aj prehliadky kostolov v hradnom areáli. Zaujímavej komentovanej prehliadky sa môžete zúčastniť ešte tento piatok o 17:30 h a v pondelok o 10:00 h. Tešiť sa však môžete aj na večernú komentovanú prehliadku Kostola Nanebovzatia Panny Márie, ktorý ukrýva okrem iných cenností aj oltár sv. Barbory,  jedno z vrcholných diel Majstra Pavla z Levoče. Táto prehliadka sa uskutoční v piatok 3. septembra o 18:00 h.

Husľový virtuóz na zámku

Zvolenský zámok – 17:30 a 20:30 h

Po mimoriadnom úspechu vyráža Filip Jančík na druhé kolo akustického filmového turné po Slovensku. Dvadsaťosemročný husľový virtuóz za posledné dva roky odohral na Slovensku viac ako 15 unikátnych koncertov filmovej hudby v rôznych podobách. Dva koncerty odohrá Filip Jančík v piatok na Zvolenskom zámku. Koncert o 20:30 h je už vypredaný, vstupenky na pridaný koncert o 17:30 h si môžete kúpiť tu.

Poetické nokturno

Nádvorie Márie Terézie, ŠVK, Banská Bystrica – 18:00 h

Poézia a hudba. To je zaujímavá inšpirácia na piatkový večer. V programe Poetického nokturna, ktoré pripravil a moderuje Miroslav Kapusta, účinkujú členovia Pars Artem a hostia, zahrajú a zaspievajú Isa Conar, Peter Fabok, Roman Buhovecký a Jozef Mareš. Výtvarná scéna Anna Drevická.

Patejdlove hity na koncerte v Ľupči

Park pri MKS, Slovenská Ľupča – 18:00 h

Patejdl Tribute je hudobná formácia interpretujúca najznámejšie skladby slovenského speváka a skladateľa Vaša Patejdla. Ak máte radi piesne ako Kamarátka nádej, Ak nie si moja, Zlodej slnečníc či ďalšie, nenechajte si ujsť koncert kapely Patejdl Tribute v parku pri Miestnom kultúrnom stredisku v Slovenskej Ľupči.

Letná party v štýle latino

Reštaurácia Sympl., Europa SC, Banská Bystrica – 18:30 h

Posledná augustová DJ session v reštaurácii Sympl. na druhom poschodí Europa SC sa bude niesť v štýle latino, ktorého rytmy bude od 18:30 h hrať už dobre známy DJ Alex Shelest. Rezervujte si stôl na: 0918 367 850 a welcome drink dostanete zadarmo.

Katarzia a Alex Kelman v Záhrade

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 19:00 h

Koncert speváčky Katarzie a sibírskeho umelca a producenta Alexa Kelmana v piatok v Záhrade ukončí festival Barbakan 2021. Večer s KatarziouAlexom Kelmanom má všetky predpoklady byť zaujímavý a objavný. Navyše, ak to počasie dovolí, koncert sa uskutoční vonku, pod holým nebom, čo jeho výnimočnú atmosféru ešte znásobí. Vstupenky si môžete zakúpiť tu.

U Richtára zaznie blues

Reštaurácia U Richtára, Banská Bystrica – 19:00 h

U Richtára na Námestí SNP bude tiež znieť hudba a bude to blues, jazz a soul v podaní speváčky Patrície Šuráňovej Karvašovej. Banskobystrická rodáčka, ktorá žije a pôsobí najmä v Brne,  je všestranná jazzová a bluesová interpretka.  Jej charizmatický, zamatovo temný kontraalt vás očarí.

Nočná krádež

Zámok Bojnice – 19:00 h

V noci z 27. na 28. augusta 1933 bolo zo zámku dedičov Jána Pálffyho v Bojniciach odcudzených 5 oltárnych obrazov v cene vyše 2 miliónov korún! O 88 rokov neskôr sa tento príbeh krádeže zopakuje. Návštevníci Bojnického zámku môžu byť jeho súčasťou prostredníctvom inscenovanej večernej prehliadky pod názvom Nočná krádež. Špeciálne večerné prehliadky zámku, obohatené o inscenované prvky odhaľujúce krádež Bojnického oltára, si môžete pozrieť v piatok o 19:00, 19:30, 20:00, 20:30, 21:00 a 21:30 h. Viac informácií nájdete tu.

Reminiscence v letnom kine

Letné kino na amfiteátri, Banská Bystrica – 20:30 h

Nick Bannister (Hugh Jackman) je súkromný vyšetrovateľ, ktorý žije minulosťou. Pátra v hlbinách mysle a svojim klientom pomáha získať späť stratené spomienky. Jeho život sa navždy zmení s príchodom novej klientky Mae (Rebecca Ferguson)… Reminiscence (USA, r. Lisa Joy, 116 min) v piatok večer na amfiteátri.

Reminiscence – trailer:

Sobota 28. august

Jazdecké preteky aj grilovačka

Masarykov dvor, Pstruša – 8:00 h

V jazdeckom a športovo-rekreačnom areáli Masarykov dvor sa tento víkend konajú jazdecké preteky. V programe však nechýba ani grilovačka, koštovka piva a animácie pre deti – maľovanie na tvár, súťaže, poníky, ovečky a tvorivé dielne. V sobotu o 15:00 h sa na Masarykovom dvore môžu deti stretnúť aj s Dúhalkou, smiať sa s ňou, spievať a tancovať. Vstup voľný!

Pochod vďaky

Staré Hory – 9:00 h

Pochod vďaky hrdinom SNP k partizánskemu bunkru Mor ho! pod Jelenskou skalou sa v sobotu ráno pohne zo Starých Hôr. Zraz účastníkov pochodu je o 9:00 h pred sochou partizána pri Bazilike Minor. Program pokračuje popoludní (16:00 h) pred kultúrnym domom. Deti sa môžu tešiť na hasičov a penovú šou a pripravené sú aj súťaže pre dospelých. Zaspieva Starohorský banícky spolok a o 19:00 h zahorí vatra. O zábavu sa potom až do polnoci postará skupina Druhý dych.

O Radvanský pohár

Športový areál ZŠ a MŠ Radvanská, Banská Bystrica – 9:00 h

Občianske združenie Za dôstojnú Radvaň aj tento rok pripravilo tradičný futbalový turnaj pre amatérskych športovcov, žiakov a mládež z Radvane. Turnaj sa bude hrať v dvoch kategóriách. Ocenení budú všetci, ktorí sa turnaja zúčastnia, ako aj najlepší hráč, najlepší strelec, najlepší brankár a fair play hráč turnaja.

Furmani pod Poľanou

Amfiteáter, Detva – 9:00 h

Už 28. ročník Furmanskej súťaže ťažných koní sa koná v sobotu na detvianskom Amfiteátri. Zídu sa tu furmani zblízka aj zďaleka. Pôsobivý bude iste  pohľad na sprievod zdobených konských záprahov v úvode podujatia. Po ňom nasleduje furmanská súťaž v sile, ťahu a rýchlosti. Súčasťou podujatia je Furmanský jarmok, jeden z troch jarmokov, ktoré počas roku bývajú v Detve.

Deň Malachova

Areál V. Lustiga na ihrisku, Malachov – 10:00 h

Turnaj v minifutbale, animačný program, skákacie hrady, jazda na koňoch. Sobotňajší Deň obce Malachov určite poteší najmä deti.

Festival maskotov

Park Snow, Donovaly – 10:00 h

Po roku je tu opäť stretnutie s obľúbenými rozprávkovými postavičkami. Podobne ako predchádzajúce ročníky, aj tento rok sa Festival maskotov bude konať pri údolnej stanici lanovky na Novú hoľu, neďaleko Husky baru a Myšiačikovho vodného parku FunArény Donovaly (10:00 – 13:00 h).

Kráľovská svadba na Pustom hrade

Pustý hrad, Zvolen – 10:00 h

Na známosť sa všetkým dáva, kráľ Belo IV. svoju dcéru Konštanciu vydáva! Prídu hostia z ďalekých krajov, ale všetci dobrých mravov! Rytieri, dámy, zbrojnoši, veselý šašo či udatní panoši. Jedla, pitia bude hojne, hodovať sa bude svorne… Staňte sa aj vy hosťami kráľovskej svadby, ktorá sa v minulosti odohrala na Pustom hrade. Okrem kráľovského sprievodu a svadby vás na hrade čaká historický stanový tábor, remeselníci, šermiarske súboje, dobová hudba aj dobové tance, sokoliari, kaukliari, detský kútik v hradnej veži, bábkové divadlo aj rytiersky turnaj na koňoch.

Handmade trh v parku

Park prof. Adolfa Priesola, Zvolen – 10:00 h

Originálne výrobky, atrakcie pre deti, chutné jedlo a skvelá atmosféra! Sobotňajší Handmade trh v Parku prof. Adolfa Priesola (pri TUZVO) vo Zvolene začína o 10:00 h a potrvá do 18:00 h.

Pasekanie pod Strečnom

Stredoveká dedina Paseka pod hradom Strečno – 10:00 h 

Ak máte chuť urobiť si výlet do minulosti a dozvedieť sa všeličo zaujímavé o živote a boji vo včasnom stredoveku, navštívte stredovekú dedinku Paseka pod hradom Strečno. Podujatie Pasekanie vás zavedie do historického tábora, predstaví dobové remeslá, bojové hry, turnaje, dobovú hudbu a stanete sa aj svedkami veľkej bitky.

Turnaj v džude

Športová hala Dukla na Štiavničkách, Banská Bystrica – 10:30 h

Vojenské športové centrum Dukla počas soboty organizuje tradičný medzinárodný Turnaj SNP v džude, ktorý je zároveň Memoriálom Zoltána Pálkovácsa. Na 37. ročníku tohto podujatia nebude chýbať napríklad Benjamín Maťašeje, ktorý nedávno získal bronz na Európskom pohári juniorov v talianskom Udine.

Prvý Bystrický folkový dvor

Nádvorie SOS, Banská Bystrica – 12:00 h

Nádvorie Stredoslovenského osvetového strediska ožije v sobotu folkovou hudbou. Uskutoční sa tu prvý ročník podujatia Bystrický folkový dvor. Súčasťou podujatia bude remeselný trh.

Ľupčianske hudobné leto

Park pri MKS, Slovenská Ľupča – 14:00 h

Program Ľupčianskeho hudobného leta otvorí o 14:00 h muzikálová rozprávka Snehulienka a trpaslíci. O 15:15 h zahrajú Dixie Chips a o 16:30 h Saxofónové kvarteto zo Slovenskej Ľupče. Na záver to bude koncert kapely Hicks (18:00 h). O občerstvenie je postarané.

Rozlúčka s letom

Futbalové ihrisko v starej Sásovej, Banská Bystrica – 15:00 h

S letom sa chystajú rozlúčiť v starej Sásovej (Na Zábave 3). Bude to veselá rozlúčka, s rôznymi aktivitami a súťažami pre deti, hudbou, občerstvením a skákacím hradom.

Rande s mestom

SSM Matejov dom, Banská Bystrica – 16:30 h a 18:30 h

Počas týchto prázdnin, v júli a auguste, ste mohli v Matejom dome každú sobotu „randiť“ so svojím mestom. Posledná prázdninová sobota je práve tento víkend. Využite preto ešte možnosť zoznámiť sa s históriou Banskej Bystrice, nahliadnuť do klenotnice s najvzácnejšími zbierkami, do archeologickej expozície so zbierkou stredovekých kachlíc či zbrojnice chladných zbraní a spoznať tiež bohatú históriu remesiel a významné osobnosti mesta pod Urpínom.

Posledná prázdninová…

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 17:00 h

Posledná prázdninová denná letná party bude v sobotu večer v Záhrade. Žánrovo rozmanitý výber budú mixovať M-Selekta, Chudak, Two Minds a Marduk. Vstup je voľný.

Slávnostný koncert

Pamätník SNP, Banská Bystrica – 19:00 h

V predvečer 77. výročia SNP sa v areáli Múzea SNP uskutoční tradičný Slávnostný koncert, v ktorom účinkujú sólisti Štátnej opery Mariana Sajko, Michaela Šebestová, Peter Račko a Zoltán Vongrey. Diriguje Igor Bulla a spoluúčinkuje zbor a orchester Štátnej opery.

Dva organy a tamburína

Kostol Premenenia Pána, Špania Dolina – 19:00 h

Táto sobota bude v Španej Doline patriť festivalu Musica Barocca, ktorý je súčasťou cyklu koncertov medzinárodného organového festivalu Vivat vox organi. V Kostole  Premenenia Pána sa predstaví skvelý virtuóz David di Fiore, ktorý na svoj koncert pozval priateľa a kolegu Matúša Kucbela. Spoločne si pripravili program s názvom Koncert pre dva organy a tamburínu. Viac informácií nájdete tu.

Niekde v oblakoch

Urban Spot, Banská Bystrica – 22:00 h

Saul, interpret z kreatívneho zoskupenia WeLoveVerySimple, vystúpi v sobotu v Urban Spote. Predstaví svoj debutový album Niekde v Oblakoch. Support k Saulovmu vystúpeniu bude robiť Nuri, ktorý má na svojom konte mnoho producentských spoluprác. Vstupenky na si môžete zakúpiť tu.

Saul – Niekde V Oblakoch:

Nedeľa 29. august

Oslavy 77. výročia SNP

Pamätník SNP, Banská Bystrica – 10:00 h

Nedeľa 29. augusta sa v Banskej Bystrici bude niesť v duchu osláv 77. výročia Slovenského národného povstania. Oslavy prinesú už tradične bohatý program, ale aj rôzne obmedzenia. V kultúrnom programe, ktorý nasleduje po slávnostnom zhromaždení a kladení vencov, vystúpia Ľudová hudba Jána Maka, Veronika Bodnáriková a Ženská spevácka skupina Trnki (13:30 h), Martin Harich (14:30 h), Marcel Palonder Trio (15:00 h) a Čendeš (16:00 h). V sprievodnom programe nebude chýbať prezentácia Ozbrojených síl SR či dobový vojenský tábor.

Vlk na Mesiaci

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 17:00 h

Vlk na Mesiaci (Divadlo Houže) je divadelná hra určená malému aj veľkému divákovi. Hlavný (anti)hrdina – Vlk, je posadnutý túžbou dostať sa na Mesiac. Opustí preto svoju svorku a vydáva sa na strastiplnú cestu do neznáma. Po ceste stretáva mnoho zvláštnych bytostí, nápadne sa podobajúcich na staré známe Kozliatka či Červenú čiapočku. Absurdnosť situácií však vylučuje akúkoľvek prítomnosť klišé a na dobrodružnej púti za splneným snom sa vyskytujú nezvyčajné postavy hašteriacich sa kozmonautov či aktivistov, štrngajúcich kľúčmi za práva zvierat, letiacich do kozmu. Vstupenky si môžete zakúpiť tu.

Cigánsky oheň aj s Goranom Bregovičom

Amfiteáter Paľa Bielika, Banská Bystrica – 18:00 h

Cigánsky oheň aj tento rok na banskobystrickom amfiteáteri za účasti skvelých hostí ako Goran Bregović, Marian Čekovský, Alexander Daško a jeho Gypsymusic! Špičkový balkánsky muzikant Goran Bregovič sa v Banskej Bystrici predstaví so skupinou Wedding and Funeral Band, ktorá má v repertoári skladby z filmov Dom obesenca, Arizona Dream, Underground a ďalších. Skutočnosť že Goran Bregovič spolu so svojou skupinou a za sprievodu cigánskeho orchestra Gypsymusic Alexandra Daška, vynikajúceho Mariana Čekovského, sólistov Gitana a Zola Rotha, ktorí budú hrať a spievať známe cigánske zľudovelé a štylizované piesne Balkánu ale aj Slovenska, je reálnym predpokladom temperamentného hudobného zážitku a mimoriadneho úspechu. Nenechajte si ujsť unikátnu, pôsobivú a temperamentnú cigánsku hudbu, spev a tanec. Predpredaj vstupeniek nájdete tu.

Goran Bregovic / Wedding and Funeral Band: