Nádvorie Stredoslovenského osvetového strediska ožije v sobotu folkovou hudbou. Uskutoční sa tu prvý ročník podujatia Bystrický folkový dvor. Súčasťou podujatia bude remeselný trh.

Bystrický folklový dvor uvedie vo svojom premiérovom ročníku folkových pesničkárov Mateja StruháraTomáša Pohorelca a folk-rockovú skupinu Janko Kulich & Kolegium. Prehliadka folkovej hudby na Nádvorí SOS sa začína o 18:00 h.

Matej Struhár, folkový pesničkár a herec, laureát celoslovenskej súťaže Strunobranie 2019, čerstvý víťaz súťaže Junior Song v rámci známeho festivalu Interporta v Ústí nad Labem v ČR a dlhoročný organizátor úspešnej prehliadky Folkové Vianoce v Brezne. S gitarou sa zoznámil už ako dieťa, keď navštevoval Základnú umeleckú školu. Klasika ho však veľmi nelákala. Jeho idolmi boli Karel Kryl a Jarek Nohavica. Preto začal aj on skladať folkové pesničky a predvedie nám ich naživo na prehliadke.

Na Bystrický folkový dvor pozýva Matej Struhár:

Tomáš Pohorelec, známy a populárny folkový pesničkár, laureát celoslovenskej súťaže Strunobranie 2018. Už niekoľko rokov sa venuje písaniu a interpretovaniu vlastných piesní. Bol členom divadla medziBRODway, pre ktoré skladal piesne do inscenácií. S Bábkovým divadlom na Rázcestí spolupracoval na projekte Batolárium a má za sebou veľké množstvo malých vystúpení (vernisáže, prehliadky…) a pár desiatok samostatných koncertov. Je členom Medzibrodského kočovného divadla, a najmä Potulného dividla J&T, pre ktoré píše hudbu a piesne do predstavení.  V spolupráci s gitaristom Maťom Urbanom a pod taktovkou Dušana Ivana nahral v roku 2015 v štúdiu Diera CD s názvom Výpoveď o stave duší.

Na Bystrický folkový dvor pozýva Tomáš Pohorelec:

Janko Kulich & Kolegium, popredná slovenská folk-rocková skupina, ktorá má na svojom konte 4 radové albumy, desiatky singlov s videoklipmi ale aj stovky koncertov doma i v Českej republike. Na scénu prináša oživenie v podobe živelného, energického folkrocku, melodických a poetických textov. Humorne ladené piesne, ako napríklad Cikanička v snehu či Keby som mal babu ako je môj kamarát Roman potešia divákov obľubujúcich dokonalý rým a slovné hračky. V programe sa však nájde aj jedna špeciálna skladba – pieseň Len ty si liek, ktorú skupina napísala pre onkologicky choré deti a organizáciu Dobrý anjel. Kapela hrá v zložení: Janko Kulich (spevák, textár, gitarista, poviedkár, moderátor, dramaturg a hudobný producent), Matúš Holečka (elektrická a akustická gitara, perkusie), Števo Hlôška (ústna harmonika), Maroš Vojtko (basgitara).

Janko Kulich & Kolegium – Mala si:

Podujatie Bystrický folkový dvor obohatí a spestrí remeselný trh, ktorý začne už o 12:00 h. Návštevníci trhu môžu obdivovať šikovnosť a zručnosť kováča a nožiara Romana Privrela z Medzibrodu, maliarky a cifrovačky Viery Šálkovej či majstra výroby predmetov z rohoviny Jána Kubuša.

Viac o podujatí sa dozviete aj v rozhovore s členom OZ My Kultúra Dušanom Jablonským, ktorý odvysielalo BB FM rádio.

Bystrický folkový dvor, nové podujatie v ponuke kultúrnych akcií pre obyvateľov Banskej Bystrice a okolia, pripravilo občianske združenie MY KULTÚRA, o.z. v spolupráci so Stredoslovenským osvetovým strediskom. Vstupné na prehliadku folkovej hudby 5 € ( predpredaj vstupeniek v Informačnom centre v Radnici, v deň prehliadky na mieste konania od 14:00 h).

Podujatie z verejných zdrojov finančne podporil Fond na podporu umenia.