Víkend vraj bude chladný. Zima už cerí zuby. V októbri by to malo byť normálne, veď aj stará pranostika vraví, že „po svätej Tereze mráz po strechách lezie“. Ak sa vyberiete na víkendové podujatia, ktoré sa konajú vonku, teplo sa oblečte.  

Piatok 15. október

Premiéra v opere

Štátna opera, Banská Bystrica – 18:30 h

Turandot, posledná opera veľkého mága talianskej opery Giacoma Pucciniho, patrí k jeho najvyhľadávanejším dielam. Puccini si veľmi dal záležať na výbere jeho námetu. Chcel, aby dielo bolo dramatické, ale umožňovalo využívanie exotiky, fantázie a ilúzie ako zázemia pre veľký ľúbostný príbeh. Prvú premiéru Turandot uvedie Štátna opera v piatok o 18:30 h. Predstavia sa na nej sólisti Dragana Radakovic ako Turandot, Paolo Lardizzone ako Calaf, Ivan Zvarík ako Timur, Katarína Procházková ako Liu, Jozef Gráf ako Altoum, Zoltán Vongrey ako Mandarín a ako trojica Ping, Pang, Pong budú účinkovať Šimon Svitok, Tomáš Dedič a Dušan Šimo. Foto z predstavenia: Zdenko Hanout. Piatková prvá premiéra bude v režime výlučne plne zaočkované osoby (t.j. 100 percent  kapacity sály). Viac informácií a rezervácie vstupeniek nájdete  tu.

Turandot – pozvánka:

Tri remeslá, tri ženy v jednom časopriestore

Robotnícky dom, Banská Bystrica – 19:00 h

Tri remeslá, tri ženy v jednom časopriestore. Výstava modrotlače, keramiky a šperku, koncert aj módna prehliadka. Mesto Banská Bystrica pozýva na vernisáž výstavy 3v1, ktorá sa uskutoční v piatok o 19:00 h v Robotníckom dome

Dorota Nvotová a Kvet z Alokatu

Wake up music & art club, Zvolen – 20:00 h

Koncertné turné Doroty Nvotovej Ten má počas týchto dní dve zastávky v strede Slovenska. V piatok Dorota koncertuje vo zvolenskom  Wake up music & art club (J. Kozačeka 8). A bude mať skvelý support, banskobystrickú kapelu Kvet z Alokatu. Viac informácií a predpredaj vstupeniek nájdete tu.

Kvet z Alokatu – Líška:

Sobota 16. október

Šiesty Memoriál Ondreja Holca

Futbalové ihrisko, Poniky – 9:00 h

Z ihriska v Ponikách štartuje v sobotu ráno šiesty ročník cezpoľného behu Memoriál Ondreja Holca. Deti odštartujú o 9:45 h, pretekári a pretekárky hlavného a hobby behu sa postavia na štart o 10:45 h. Registrovať sa možno ešte aj deň behu, od 9:00 h v priestoroch futbalového ihriska. Viac informácií nájdete tu.

Country babie leto

Podzámocký dvor, Podzámčok – 10:00 h

Podujatie Country babie leto, zláka milovníkov koní na Podzámocký dvor v Podzámčoku. Dvojdňové podujatie (sobota, nedeľa) ponúkne westernové preteky a v sobotu aj country zábavu s kapelou Silné V3.

Sobota na ľade

ICE ARENA, Zvolen – 13:00 h

Niekde už síce napadol sneh, no kĺzať po ľade po uliciach sa zatiaľ nedá. Zakorčuľovať si však môžete každú sobotu vo zvolenskej ICE Arene (Neresnícka cesta 13). Verejné korčuľovanie pre deti a dospelých je v čase od 13:00 do 15:00 h

Rande s mestom aj v zimnej sezóne

SSM – Matejov dom, Banská Bystrica – 14:00 a 15:30 h

Ak ste si počas leta či práve prebiehajúcej jesene ešte nestihli dať rande so svojím mestom, môžete tak urobiť napríklad aj túto sobotu. A potom aj ďalšie soboty počas zimnej sezóny. Rande v Matejovom dome vám odhalí minulosť mestského hradu, aj to, kto mu vládol pevnou rukou, a spoznáte tiež život remeselníkov či cechov. Sobotňajšie komentované prehliadky (v cene vstupného) začínajú o 14:00 a 15:30 h.

Badínska šarkaniáda

Badín – 14:30 h

Obec Badín pozýva v sobotu popoludní deti aj rodičov na spoločné púšťanie šarkanov na Pamätníku II. čs. paradesantnej brigády (smer Rakytovce). Prineste si so sebou doma vyrobeného šarkana, s ktorým sa môžete zapojiť do súťaže o najdlhší chvost. Na všetkých čaká teplý čaj a sladká maličkosť. Badínska šarkaniáda začína o 14:30 h. (V prípade nepriaznivého počasia sa akcia ruší!)

Krajčír Nitôčka

Divadlo pod balkónom, Banská Bystrica – 17:00 h

Kedysi dávno, v jednom malom, zapadnutom, ale krásnom mestečku, kde aj voda v potokoch a riekach tiekla pomalšie, kde vtáci na oblohe hore bruchom plachtili vo vetre a nechali sa unášať, kde sa nikto z ľudí nikdy nikam neponáhľal, žil jeden šikovný remeselník – krajčír Demeter Nitôčka. Ale nie je to len taký obyčajný krajčír. Je najlepší. Šije bez rozdielu pre všetkých bohatých aj chudobných. Dokonca chudobným šije aj zadarmo. A vďaka tomu o ňom idú tie najlepšie chýry. Demeter už takmer ani nespáva, aby všetkých uspokojil a načas všetko ušil. Keď tu zrazu mu na dvere, ktosi zabúcha a… Čo sa stane potom, to už sa dozviete z rozprávky Krajčír Nitôčka v sobotu v Divadle pod balkónom. Rezervácie vstupeniek: 0908037762 (SMS).

Dážď Milana Lasicu v Záhrade

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 18:00 h

V rámci jesenného turné, nazvaného Ten – podľa jej šiestej štúdiovej nahrávky, skvelá Dorota Nvotová nevynechá ani banskobystrickú Záhradu. Na koncerte zaznejú skladby z nového albumu a v jej trackliste nechýba ani jeden z posledných textov Milana Lasicu k zimomriavkovej pesničke V daždi. A Dorota určite pridá aj zopár starších kúskov.

Dorota Nvotová – V daždi:

Med a prach v Robotníckom dome

Robotnícky dom, Banská Bystrica – 19:00 h

Umelecké zoskupenie Med a prach/Honey and dust uvedie v sobotu večer v Robotníckom dome inscenáciu eu.genus, ktorá sa pohybuje  na pomedzí divadla, performancie, koncertu a inštalácie. Ateliér. Dokument. Imaginácia. Neoklasicizmus. Konceptuálne umenie. Otvorená skúška. Výchovný koncert. Fyzické divadlo. Veda. Poézia. Inštalácia. Performancia. Renesancia. Symbol. Informácia. Intuícia. Racionalita. Teória. Prax. Posledná záhrada. Nevedomosť. Poznanie. Hľadanie dôvodu. A napokon samozrejme smrť… Viac informácií nájdete tu.

eu.genus – teaser:

Nedeľa 17. október

Zažite atmosféru Medeného hámra

Medený hámor, Banská Bystrica – 10:00 h

Workshop výroby šperkov odlievaných z bronzu, komentovaná prehliadka i podvečerný koncert vás čakajú už túto nedeľu v Medenom hámri. Príďte si pozrieť unikátny historický areál, kde sa písali dejiny Banskej Bystrice.

Nedeľa v múzeu

SSM, Banská Bystrica – 13:00 h

Stredoslovenské múzeum pozýva v nedeľu na tvorivé dielne aj komentované prehliadky (v cene vstupného). Na tvorivej dielni v Tihányiovskom kaštieli  (13:00 – 17:00 h) budú deti z prírodných materiálov tvoriť pavučiny. Zároveň môžu navštíviť aj komentovanú prehliadku výstavy Fascinujúci svet pavúkov a škorpiónov. Ďalšia komentovaná prehliadka, tentoraz v Thurzovom dome, priblíži výstavu Premeny… Návštevníci sa počas nej zoznámia s predmetmi, objektmi či budovami a odhalia, ako sa desaťročia či storočia premietli práve na nich (14:00 a 15:30 h).

Októbrové potulky mestom

Mariánsky stĺp, Námestie SNP, Banská Bystrica – 14:00 h

Témou októbrových potuliek mestom je najmladšie námestie v historickom jadre. O skrytých inotajoch a novinkách na Námestí Štefana Moysesa bude hovoriť Jozef Ďuriančik. Poplatok 2 eurá (deti do 6 rokov a ZŤP zadarmo).

Keď vám do života vstúpi líška…

Bábkové divadlo na Rázcestí, Banská Bystrica – 16:00 h

Šťastie je líška je názov inscenácie, ktorú Bábkové divadlo na Rázcestí premiérovo uvedie v nedeľu 17. októbra. Príbeh chlapca a líšky sa po prvý raz dostáva na divadelné javisko nielen v tomto divadle ale aj na Slovensku.

Večer svetlonosov

Selce – 16:00 h

V Selciach sa v nedeľu koná  tradičná obecná súťaž vo vyrezávaní tekvíc Večer svetlonosov. Výstava tekvíc aj iných výrobkov z prírodnín da začína o 16:00 h na priestranstve nad kultúrnym domom (Brázdovie záhrada). Počas celého podujatia bude k dispozícii FanBúdka. Súťaž bude vyhodnotená  o 17:30 h.

Kultúrne podujatia sa konajú v OTP režime: * osoba plne očkovaná *osoba s negatívnym výsledkom testu na ochorenie COVID-19 nie starším ako 72 hodín od odberu * osoba , ktorá prekonala ochorenie COVID-19 v období pred nie viac ako 180 dňami.