Šťastie je líška je názov inscenácie, ktorú Bábkové divadlo na Rázcestí premiérovo uvedie v nedeľu 17. októbra. Príbeh chlapca a líšky sa po prvý raz dostáva na divadelné javisko nielen v tomto divadle ale aj na Slovensku.

Kniha o šťastí a netradičnom priateľstve líšky a chlapca je poetickým príbehom, ktorý vypovedá o dôležitosti každodenných maličkostí v našom (detskom i dospelom) živote. Vypovedá o tom, že mnohokrát tieto maličkosti prehliadame, keďže sme oslepení a oslepené rôznymi inými „veľkými“ vecami okolo nás. Napriek všetkému, nemali by sme na tieto nádherné neviditeľné veci zabúdať. Pretože šťastie je… mať priateľa, je čaj, je ísť na návštevu, keď mamička číta rozprávku, keď pečieme koláč, keď plávame v mori…

Autorkou textu pôvodnej knihy Šťastie je líška je Evelina Daciūtė, renomovaná litovská spisovateľka pre deti, ktorá má na svojom konte už jedenásť kníh. Najprekladanejším dielom z jej tvorby je práve uvedený titul. V medzinárodnom rebríčku hodnotných kníh pre deti v roku 2019 sa umiestnil v prvej desiatke a získal viacero medzinárodných ocenení. V roku 2018 vyšla knižka na Slovensku. Autorka pri tvorbe námetu a písaní veľmi úzko spolupracuje s ilustrátorkou Aušrou Kiudulaitė. Výtvarný a písaný prejav považujú za rovnocenný pri tvorbe knižky.

Na realizácii inscenácie Šťastie je líška sa podieľal tvorivý tím pod vedením režisérky Veroniky Trokšiarovej, absolventky dramaturgie a réžie VŠMU, katedry bábkarskej tvorby (2021). Členky a členovia tímu cítia generačne a ich tvorba smeruje k hľadaniu vlastnej generačnej výpovede. Tím sa predstavuje v BDNR po prvýkrát. Jeho pôsobenie napĺňa dlhodobý zámer dramaturgie divadla prezentovať tvorbu mladých tvorcov/tvorkýň v oblasti bábkového divadla.

Premiéra inscenácie Šťastie je líška sa uskutoční v nedeľu 17. októbra o 16:00 h v Bábkovom divadle na Rázcestí. Vstupenky si môžete zakúpiť tu.

Šťastie je líška

Pre deti od 4 rokov

Dojímavý príbeh o šťastí a priateľstve medzi chlapcom a líškou.

Scéna, bábky, kostýmy: Michaela Zajačková a. h.

Hudba: Branislav Jobus a.h.

Hudobná spolupráca, korepetície: Júlia Šimková a.h.

Dramaturgická spolupráca: Iveta Škripková

Scenár, réžia: Veronika Trokšiarová a.h.

Účinkujú: Andrej Polakovič, Matúš HollýMarianna Mackurová

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Realizované s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja.