Ďalší májový víkend pred dverami a opäť niekoľko podujatí a akcií z ktorých sa dá vyberať. Ak sa Vám nechce behať, môžete skúsiť turistiku či vybrať sa na koncert, divadlo i vychutnať si otvorené galérie i múzeá až do neskorého večera. 

Záhrada CNK, Deň Afriky

den afriky zahradaPiatok, 15. máj

Podujatie v rámci Európskeho roka rozvoja a Medzinárodného dňa Afriky, ktorý bude 25. mája 2015. Na podujatí budú tvorivé dielne, môžete sa tešiť na diskusiu, tanec aj hudbu. Viac aj v tomto článku.. 

Športová hala na Štiavničkách, Kunlun Fight Slovakia

Piatok,15. máj o 18. hod.

Galavečery bojových športov Profiliga Muay Thai a Youngblood už roky prinášajú na slovenskú scénu zaujímavé duely, veľkolepú show a atraktívny matchmaking pre domáci trh. Tento rok sme spojili sily s najväčšou Čínskou promočnou spoločnosťou Kunlun Fight, ktorá na Slovensko prináša show svetového formátu. V hlavných zápasoch galavečera v Banskej Bystrici sa predstaví napr. Artur Kyshenko, legenda Thajského boxu a K1, ako aj Enriko Kehl, úradujúci Šampión K1 Max. Súčasťou galavečera bude aj medzinárodne obsadená pyramída  štyroch bojovníkov do 70kg a lákavé duely domácich slovenských bojovníkov v duchu Slovensko verzus Ázia. Z tých najznámejších sa môžte tešiť na Vlada Konského, Jána Mazúra, Ivana Barteka, Igora Daniša, Petra Lampera alebo Michala Tomka.

Čestným hosťom podujatia bude Nathan Corbett, bojovník z Austrále, aktuálne číslo jedna na svete v ťažkej váhe v Thajskom boxe. Záznam z galavečera bude vysielaný Eurosportom a ďalšími svetovými televíznymi stanicami. 

Klub Had, Vanda

vandaPiatok, 15. máj o 19. hod.

Koncert Vandy spojený s krstom jej nového albumu „Introspective“. Speváčka, textárka a skladateľka Vanda pôsobí už niekoľko rokov na slovenskej aj medzinárodnej hudobnej scéne. Momentálne sa spolu s kapelou pripravuje na koncerty, kde pokrstí aj tento svoj najnovší album. Predstaví sa spolu s renomovanými muzikantmi Marekom Wolfom (gitara), Matúšom Ferkom (klávesy) a Igorom „Ajdži“ Sabom (perkusie). Vstupné  na koncert sú štyri eurá. 

Klub 77, Made in China tour- Mňága a Žďorb

Piatok, 15. máj o 20. hod.

MADE IN CHINA pokračuje ďalej. Po koncertoch v Čine je späť legendárna kapela MŇAGA a ŽĎORP. Kapela zažíva malé koncertné turné po Slovensku, hrá v životnej forme a ich koncerty publikum doslova rozbíjajú. Koncertný program je postavený ako best off a playlist je úplne nový. 

Hotel Lux, Harmónia Fest – festival zdravia a krásy

t1_harmoniaPiatok, 15. mája a sobota,16. mája

HARMÓNIA Festival zdravia a krásy je veľké podujatie zdravého životného štýlu. Spolu až 16 tematických prednášok, tri interaktívne workshopy ako joga smiechu, zdravé varenie-nevarenie a slovenské bylinky. Výstavy so zameraním Zdravie a prevencia, Krása a relax, Ezoterika a osobnostný rozvoj. Vystúpia tu známe osobnosti a odborníci z oblasti zdravého životného štýlu, uskutočnia sa autogramiády a čítanie z kníh, zažijete jedinečnú skupinovú meditáciu s hudobným doprovodom. Budú tu ukážky orientálnych tancov a cvičení s ALISHABOU, kreatívne dielne so ZUNAartom, merania a diagnostiky zdravia, fotenie, diagnostika, čistenie aury, ochutnávky zdravej stravy, ukážky líčenia, meditácií, masáže, detský kútik a detské tvorivé a hudobné dielne i bohatý sprievodný program pre deti aj dospelých. 

Hlavná železničná stanica, Turistika s KST TJ Vatra: Súľovské skaly

Sobota, 16. máj o 5.15 hod.

Klub Slovenských turistov TJ VATRA Banská Bystrica pozýva na májovú turistickú akciu. Zraz o 5.15 hod. na železničnej stanici v Banskej Bystrici. Odchod o 5.35 hod. do Žiliny, prestup smer Rajec, do stanice Porúbka. Turistika na trase Porúbka, Slnečné skaly, Dolná hora, Hrebeň Skaliek, Skalky (778m), Pod vyhliadkou, Žliabková a Rajecké Teplice. Trasa je nenáročná a dlhá približne 10 km. Cestovné náklady sú cca 10 eur na osobu. Návrat do Banskej Bystrice je o 18.30 hod. 

Parkovisko pred VÚB bankou – Námestie Slobody, Turistika s KST Lokomotíva Banská Bystrica: Slovensko – Moravské pomedzie

Sobota, 16. máj o 5.30 hod.

Klub slovenských turistov Lokomotíva Banská Bystrica pozýva na májovú turistiku do Slovensko-moravského pomedzia. Turistika na trase Lidečko, Čertovy skály, Lačnovské skály, Lačnov, autobus Francova Lhota, Čubuv kopec (rozhľadňa) a Střelná. Stredne náročná turistika dlhá približne šesť hodín. Cestovné náklady vo výške cca 15 eur, nečlen 18 eur.

Hlavná železničná stanica, s KST Banská Bystrica – Kremnička: Krásy Dobšinej

kremnickaSobota, 16. máj o 7.25 hod.

Turistika na trase Dedinky, Dobšinský kopec, Dobšiná, Lániho Huta, s. Lopoty, Podhanysej, Duča a Dobšinská ľad. jaskyňa. Náročný poldenný výlet Stolickými vrchmi s dĺžkou 17,5 km, stúpaním 900 m, klesaním 845 m a čistým časom chôdze 5,5 hodiny. Keďže budú turisti limitovaní spojmi, tak bude vyššie turistické tempo, preto sa účasť odporúča len zdatným turistom. Z brehu Palcmanskej Maše sa prejde cez Dobšinský kopec do Dobšinej, kde sa krátko prezrie historické centrum baníckeho mesta. Cez horskú osadu Lániho Huta sa vystúpi do sedla Lopoty. Striedavo lesom a lúkami s výhľadmi na Slovenské rudohorie sa prejde na planinu Hanysej s rozsiahlym prepadliskom Duča, kde je Dobšinská ľadová jaskyňa.

Stretnutie o 7.25 hod. na hlavnej žel. stanici, aby sa využila možnosť kúpy zvýhodneného skupinového lístku. Expres Hnilec odchádza o 7.38 hod. (Dedinky 10.05 hod.). Domov ide expres Geravy o 16.19 hod. (BB 18.22 hod.). 

Záhrada CNK, O.B.D. Inak 2015

Sobota, 16. máj, 19. hod.

Legendárny rockový Orchester Bronislava Dobrotu od roku 1993 prežil troch prezidentov, ustál skúšku peklom aj zemetrasením. O.B.D. V roku 1996 získalo cenu grammy za pesničku ,,Komáre” a grammy za objav roka 1995. Bratislavská kapela hrá na rockovej alternatívnej scéne viac ako 20 rokov. V rámci turné O.B.D. INAK 2015 zaznejú staré hity ako Komáre, Biely strom a pod. aj v inom netradičnom šate a nové piesne s poriadnym rockovým drive-om. Vstupné je v predpredaji sedem eur, na mieste deväť.

Zvolen, Dom Kultúry – Železníc Slovenskej republiky, Burza zberateľov, starožitností, kuriozít a umelcov ručných prác

burzaSobota, 16. máj o 7. – 12. hod.

Predajná a výstavná akcia vo Zvolene aktuálna počas celého roka je otvorená stále raz v sobotu v každom kalendárnom mesiaci. Na akcií sa stretnete so zberateľmi z celého Slovenska  aj zahraničia. Nájdete tu rôzne zaujímavosti z kútov celého sveta, starožitnosti, mince, obrazy a iné zberateľské predmety  a kuriozity. Môžete tu tovar vystaviť, predať alebo si ho dať aj ohodnotiť znalcami priamo na akcii. Garancia prekvapení a nevšedné nápady aj na darčeky a inšpirácie doplnkov do Vášho príbytku. Občerstvenie bude sprostredkované formou bufetu, parkovanie zadarmo zabezpečené priamo na mieste konania.

Park pod Pamätníkom SNP, Deň rodiny

Sobota, 16. máj o 10. – 17. hod.

Diecézne pastoračné centrum pre rodinu Banskobystrickej diecézy pripravilo aj tento rok Deň rodiny pod heslom: „Možno nemáme všetko, ale spolu nám nič nechýba“. V čase od 10. do 17. hod. sa účastníci Dňa rodiny môžu zapojiť do hry pre celú rodinu. Čakajú vás športové a zábavné aktivity pre všetky generácie, aj zamyslenie nad tým, čo potrebuje rodina na to, aby prežila: lásku, peniaze, čas, spoločné bývanie, podporu, pomoc? V kultúrnom programe sa predstavia Vzdelávacie centrum Sonyta Music & Helen Doron English, Detský folklórny súbor Matičiarik, Hudobná škola Yamaha, Detský folklórny súbor Prvosienka a skupina PufflerQuartet, ktorej repertoár tvorí akustická francúzska hudba. Deň rodiny pokračuje aj v nedeľu 17. mája. O 11. hod. sa vo Farskom kostole Sv. Michala archanjela na Fončorda začne Svätá omša za rodiny. Popoludní o 16. hod. si diváci v Dome Slovenského misijného hnutia môžu pozrieť divadelnú hru Jána Pavla II. Lúče otcovstva, ktorá hovorí o absencii a potrebe otca v súčasných rodinách, o témach materstva, synovstva i samoty. Viac sa dočítate aj v našom predchádzajúcom článku. 

Pod pamätníkom SNP, Beh na Urpín

beh_na_urpin_2015Sobota, 16. máj o 11. hod.

Active Planet Outdoor centrum pozýva na Beh na Urpín. Štartuje sa o 11. hod. pod pamätníkom SNP. Pripravená je Trail Running Cup, dlhá 10,7 km a s 335 metrovým prevýšením a Urpín Mini, dlhá 7,5 km s 230 metrovým prevýšením. Ďalej je pripravená 2,5 km trasa pre všetkých a 500 metrová trasa pre deti. V priebehu dňa bude aj detská bežecká škôlka a testovacia detská bežecká trať. V rámci sprievodného programu sa môžete tešiť na ukážky práce príslušníkov Policajného zboru SR, športové hry pre deti i trampolínu. Štartovné je za 10,7km a 7,5km – 10eur, na štarte 13 eur, 2,5km – 2 eurá a 0,5km zadarmo. Viac aj v tomto článku.. 

Záhrada CNK, O smutnom kráľovi

Sobota,17. máj o 16. hod.

V interaktívnom predstavení s bábkami hľadá Šaško novú rozprávku pre svojho kráľa. Cestou stretáva ďalšie rozprávkové bytosti, ktoré mu spolu s deťmi pomáhajú splniť túto ťažkú úlohu. Vstupné na predstavenie sú tri eurá.

Noc múzeií a galérií v Banskej Bystrici

noc muzeiSobota, 16. máj od 16. – 24. hod.

Stredoslovenské múzeum, Stredoslovenská galéria v Banskej Bystrici, Štátna vedecká knižnica – Literárne a hudobné múzeum, Múzeum SNP, Informačné centrum Banská Bystrica. Všetky tieto organizácie sa pričinili o to, že tohtoročná Noc múzeí a galérií poskytne v Banskej Bystrici opäť mimoriadne pestrý a zaujímavý program pre širokú verejnosť. Lákadlami bude určite Povstalecká noc v Múzeu SNP, komentovaná večerná literárna prechádza cintorínmi, ale aj špeciálny program v jednotlivých expozíciách múzeií a galérií. Viac informácií nájdete v našom článku…

Divadlo pod balkónom, Martin Geišberg – Na živo(t)

Sobota,16. máj o 19. hod.

Koncert Martina Geišberga v Divadle pod balkónom v Sásovej. Vstupné je vo výške 6 eur.

Klub Had, Hudobná glosa

Sobota, 16. máj o 19. hod.

Dvojtýždenník šansónov, muzikálov a komentárov dneška Hudobná glosa v budove Fakulty dramatických umení. Predstaví sa na nej poet Juraj Kuniak, Janka Kozáková z Mukatado, Igor Šimeg, Zulfizar Zázrivá so svoju hrou na klavír, šansónová speváčka Petra Sabová, výtvarník Pavol Hajduk a prednostka Okresného úradu BB, poslankyňa Mestského zastupiteľstva či novinárka Ľubica Laššáková. Vstupné v predpredaji sú tri eurá. 

Klub 77, Nirvana revival band

Sobota, 16. máj o 20. hod.

Koncert najlepšieho revivalu NIRVANY, nielen na Slovensku pri príležitosti smutného výročia tragickej smrti Kurta Cobaina (R.I.P. 5. 4. 1994). Spomienka na jednu z najzásadnejších rockových kapiel všetkých čias spojená s inštaláciou pamätnej tabule venovanej Kurtovi Cobainovi. 

Cult Club, Buchajtramka

Sobota, 16. máj o 20. hod.

V banskobystrickom Cult Clube bude v sobotu hrať a spievať Buchajtramka. Buchajtramka je voľné zoskupenie hudobníkov, ktorí hrajú horehronský folklór v šialených tempách, výborných rýmoch a zaujímavých variáciách. Každý koncert je jedinečný svojím prevedením, počtom a zložením hudobníkov a skladieb.

 

Športová hala UMB, Banskobystrické gymnastické dni 2015

Sobota,16. mája a nedeľa, 17. mája

Banskobystrické gymnastické dni 2015 sa budú konať v dňoch 16. – 17. mája v športovej hale Filozofickej fakulty UMB. V rámci BBGD sú zaradené súťaže Slovenský pohár, Pohár UMB, Banskobystrická kladina a Memoriál Alojza Drexlera. 

Záhrada CNK, Nechajme auto doma

Nedeľa, 17. máj

Podujatie pre účastníkov súťaže a všetkých priaznivcov ekologickej dopravy v meste.

OÚ Nemce, Ochutnávka Adrim Nemčianskeho behu

fb_nemceNedeľa,17. máj o 9. hod.

V nedeľu sa uskutoční Ochutnávka ADRIM Nemčianskeho behu. Stretnutie pri obecnom úrade v Nemciach, vybieha sa presne o deviatej. Tempo je priateľské, nálada pohodová, podľa záujmu je možnosť aj rozdeliť a ísť prebehnúť kratšiu 3,5 km trať.

Tihányiovský kaštieľ, Nedeľné tvorivé dielne pre deti

Nedeľa, 17.máj o 9.- 12. hod. a 13.- 17. hod.

Tvorivá dielňa sa bude niesť pod heslom Veselý kohútik. Vstupné na ňu je euro a päťdesiat centov. 

Bábkové divadlo na Rázcestí, Čiarkolárium

Nedeľa, 17. máj o 10. hod.

V divadelnej sále Bábkového divadla na Rázcestí sa uskutoční už štvrté pokračovanie úspešného projektu Batolárium s názvom Čiarkolárium. Pre deti od pätnástich mesiacov do troch rokov. Vstupné je pre dospelých tri eurá, pre deti dve. 

Thurzov dom, Nedeľné tvorivé dielne pre deti

Nedeľa, 17.máj o 14. -18. hod.

Staň sa na chvíľu malým archeológom, dotkni sa histórie ukrytej v zemi a zoznám sa s prvými umeleckými a remeselnými pokusmi našich predkov. Vstupné je euro a päťdesiat centov. 

Pri Mariánskom stĺpe, Potulky mestom – Zelené pľúca Banskej Bystrice – parky a parčíky kedysi a dnes

Nedeľa, 17. máj o 14. hod.

Pravidelné potulky mestom s Informačným centrom v nedeľu na tému Zelené pľúca Banskej Bystrice – parky a parčíky kedysi a dnes. Naša bystrická oáza uprostred hluku mesta, kúsok pokojného sveta uprostred náhlivého života, pár krokov od srdca mesta stačí na to, aby ste našli energiu prírody, objavili kúzlo mohutných stromov, zacítili vôňu pestrých kvetov. Tento krát sa zatúlate do najväčšieho parku v meste a dozviete sa zaujímavosti z jeho histórie. Poplatok sú dve eurá, deti do 12 rokov bez poplatku. „Stromy sú básne, ktoré zem píše do neba…“ (Ch. Fibrin) 

Bábkové divadlo na Rázcestí, Princezná na hrášku

Nedeľa,17. máj o 16. hod.

V divadelnej sále sa uskutoční rozprávka o princeznej na hrášku, alebo o tom ako sa Dlhá, Široká a Bystrozraká skoro princeznami stali. Vstupné je tri, v predpredaji dve eurá. 

Slovenské misijné hnutie, Karol Wojtyla – Lúče otcovstva

Nedeľa, 17. máj o 16. hod.

Poetické zamyslenie v jednom obraze. Teatro Colorato z Bratislavy uvádza v celoslovenskej premiére divadelnú hru Karol Wojtyla – Lúče otcovstva. Poeticko – filozofická hra Jána Pavla II. hovorí o absencii a potrebe otca v súčasných rodinách, o témach materstva, synovstva a samoty. Predstavenie sa uskutoční v rámci podujatia Deň rodiny 2015. Vstupné je šesť eur. 

Kino hotela Palace – Kúpele Sliač, Ján Ambróz – Na Telgárte hrajú

Nedeľa, 17. máj o19. hod.

Ján Ambróz s ľudovým súborom Borievka sa  predstavia v hudobnom programe „Na Telgárte hrajú“ v kúpeľoch Sliač. Vstupné je osem eur.