Už v sobotu sa aj tunajšie múzeá a galérie pripoja k medzinárodnému podujatiu Noc múzeií a galérií. Ich tohtoročný program sa však nespája len s nočnými prehliadkami expozícií. Viaceré kultúrne inštitúcie nás vytiahnu aj do ulíc mesta.

Stredoslovenské múzeum oživí hradný areál

noc muzeiPríďte v sobotu, 16. mája do expozícií Stredoslovenského múzea a spolu s nami sa pozrite na históriu mesta a krásy jeho prírody z nevšedného pohľadu. Okrem toho si v Tihányiovskom kaštieli vyskúšajte svoju šikovnosť pri stavbe hmyzieho domčeka alebo sa pozrite “na zúbky“ dravcom pravekých morí. V Thurzovom dome na vlastné oči uvidíte pravekú tavbu medi a vo vzácnej Zelenej sieni sa započúvate do tónov dobovej hudby.

V Matejovom dome pri príležitosti 760. výročia udelenia mestských práv môžete spoznať najdôležitejšie míľniky v histórii nášho mesta. V Hradnom areáli (pred Matejovým domom) sa predstavia Sokoliari kráľa Svätopluka a rúško tmavej noci rozžiari ohňová šou zoskupenia Aquila Bojnice. Tak ako po iné roky aj tento rok sme mysleli na našich najmenších návštevníkov, pre ktorých sú pripravené vo všetkých troch domoch tvorivé dielne.

Expozície Stredoslovenského múzea môžete počas tejto noci navštíviť v čase od 18.00 hod., pričom posledný vstup na prehliadku bude o 23.30 hod. Vstupné do expozícií je počas Noci múzeí dobrovoľné.

letak_na_web_a_fejsbukPovstalecká noc v Múzeu SNP

Zaujímavý program každoročne v rámci Noci múzeií a galérií pripravuje aj Múzeum Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici. Od 19-tej hodiny do 23-tej hodiny bude do jeho expozície vstup voľný. To však nie je všetko. Skanzen vojenskej techniky a v ňom umiestnené vozne pancierového vlaku sa vrátia do minulosti aj vďaka vojakom klubu vojenskej histórie. Atmosféru dotvorí premietanie bojových ukážok pancierového vlaku Štefánik. O 19.30 h bude premietaný film Návrat do horiaceho domu o pozoruhodnom osude Chavivy Reickovej. Od 21.00 h budú prebiehať v múzeu prednášky jeho historikov o zbierkových predmetoch a osobnostiach SNP, a to o Jánovi Golianovi a Gustávovi Husákovi. Prednášky začnú o deviatej, pol desiatej a o desiatej hodine. Od deviatej budú tiež premietané viaceré filmy o SNP.

Stredoslovenská galéria

V rámci programu Noci múzeií a galérií bude otvorený Bethlenov dom od 16. do 18.30 hod., tu bude tvorivá dielňa Komiks a karikatúra inšpirovaná dielom výtvarníka Jozefa „Danglára“ Gertliho. Od štvrtej hodiny bude až do 22. hod. sprístupnená aj prehliadka výstavy Rožňavské radiály 2.01. POSLEDNÝ ZHASNE! V Praetóriu bude v tom istom čase rovnako sprístupnená prehliadka výstavy Slovak Press Photo 2014, pomedzi sa v čase od 17.30 – 19. hod. môžete zapojiť do Fotodielne pre verejnosť, kde si budete môcť odfotiť výhľad z loggie galérie starou fotografickou technikou camera obscura. Vo Vile Dominika Skuteckého bude k dispozícii prehliadka Stálej expozície Dominika Skuteckého, o 19. hod. Dielo z depozitu – kolekcia tvorby Dominika Skuteckého, kde kurátorka SSG Katarína Baraníková predstaví kolekciu diel maliara Dominika Skuteckého zo zbierky Stredoslovenskej galérie. O 19.30 hod. priblíži problematiku reštaurovania a výskumu pôvodne neznámych malieb Dominika Skuteckého reštaurátor Miroslav Slúka. O 21. hod. večer si môžete vychutnať koncert v Skuteckého záhrade. V prípade nepriaznivého počasia sa koncert presunie do Bethlenovho domu na Dolnej 8.  Vstupné dobrovoľné. 

Literárne a hudobné múzeum Štátnej vedeckej knižnice

svkbbLiterárne a hudobné múzeum pripravilo v rámci Noci múzeí a galérií špeciálny program od 16-tej do 24-tej hodiny. V átriu ŠVK na Lazovnej 9, odohrajú predstavenia O hlúpej žene a Hrnček var žiaci ZŠ Jána Bakossa. Expozície Literárneho a hudobného múzea Domov múz, Bábkarský salón a expozícia ľudových hudobných nástrojov budú s komentovanými prehliadkami prístupné až do polnoci. Všade aj s tematickým programom. S expozíciou výstavy Postav svoje mesto, ktorá je zložená z koláží dobových fotografií Banskej Bystrice bude do ponoci prístupná aj Galéria v podkroví.

Večerná literárna prechádzka po cintorínoch, Noc s Tajovským, hodinová veža do desiatej večer

Návštevníkom sa ale otvoria v neskorších hodinách aj iné priestory. Napríklad Pamätný dom J. G. Tajovského v Tajove, kde od 19-tej hodiny bude prebiehať Noc s tajovskými rodákmi Jozefom Murgašom a Jozefom Gregorom Tajovským pri ich zbierkach.

Zaujímavým podujatím organizovaným pod taktovkou Literárneho a hudobného múzea bude tiež nočná prehliadka evanjelického a katolíckeho cintorína v centre mesta so zastaveniami a čítaniami pri hroboch významných osobností banskobystrického regiónu. Prehliadka začne v Lazovnej ulici o deviatej večer.

K Noci múzeií a galérií sa pridáva aj informačné centrum mesta, ktoré bezplatne od 18-tej do 22-hej hodiny sprístupní mestskú hodinovú vežu. Aj vy si tak budete môcť vychutnať pohľad na večernú Banskú Bystricu.

nocmuzeii2015